www.what2do.co.il

מעצר עד תום הליכים לנאשם הלוקה בסכיזופרניה

דרגו את המאמר

מעצר עד תום הליכים לנאשם הלוקה בסכיזופרניה

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, משה גל עד קבל ערר המדינה על החלטת בימ"ש השלום בקריות, לפיה נדחתה בקשת המדינה לעצור את הנאשם יואב יליד 1983 מקריית ים , הלוקה במחלת הסכיזופרניה , עד תום ההליכים והוא שוחרר לחלופת מעצר בית מלא, עם מפקחים. השופט גלעד הורה על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים שנפתחו נגדו בגין היותו מסוכן סכנה ברורה ומיידית לציבור, לחברתו שנפרדה ממנו במיוחד ולאביו על רקע התפרצות לדירתה, גרימת הרס לרכושה , איומים להכותה ולהרוג את חתוליה ועוד .

רקע:

כתב האישום שהוגש כנגד הנאשם בעבירות של איומים, השגת גבול פלילית והיזק לרכוש במזיד ,מגולל ארוע חמור ביותר מיום 11/12/08, שבו הוא הסיג גבול דירת המתלוננת, חברתו לשעבר שנפרדה ממנו, ע"י שבירת תריסי דלת הכניסה וכניסה פנימה כדי להפחידה. בהיותו בדירה הרס וגרם נזק לרכוש רב בדירה, ניפץ דלת מזכוכית, מוצרי חשמל עליהם דרך, טלויזיה, גיטרה, פסלים, מנורות ועוד. שווי הנזק בין 15,000 ל- 20,000 ₪. בטרם הגיע למלאכת ההרס הנ"ל חש אביו שקיימת אצלו בעיה, ביקש ונפגש עם המתלוננת בתוך מכוניתו סמוך לקיבוץ יגור.

האב איפשר למתלוננת לשוחח בטלפון עם הנאשם שהיה בדירה והוא איים עליה בצועקו: "איך את לא מתביישת" וכן אמר לה שהוא מנסה לתפוס את חתוליה ורוצה להורגם. לאחר מכן התקשר לאב, שהיה עדיין עם המתלוננת, ואמר: "שברתי לה את כל הדירה ואם היא היתה פה הייתי נותן לה מכות".

משהשיב לו האב שהתקשר למשטרה ושהוא יגיע לטיפול בכפיה ומעצר, איים המשיב על אביו באומרו: "איך אתה יכול לעשות לי דבר כזה, אתה רוצה שאני אבוא הביתה ואביא לך מכות". משהתקשר שוטר ודיבר עם הנאשם, לא חסך אף ממנו את איומיו באומרו כי ישפוך לו את הלב וכי הוא משוגע וביצע כבר דברים כאלה בעבר.

השופט גלעד קבע כי "הכתובת היא על הקיר", מהבהבת באור אדום המזהיר שהסכנה הטמונה בנאשם למתלוננת, ש"חטאה" היה כי רצתה להיפרד ממנו, רבה ביותר והיא ברורה ומיידית. מעשיו ודבריו של המשיב כעולה מכתב האישום שהוגש נגדו, בעובדותיו מודה הוא, מעידים עליו שהוא מסוכן לציבור בכלל, למתלוננת במיוחד ואף לאביו מולידו, שאמור לפקח עליו במעצר הבית.

 

הוא הוסיף כי השילוב בין מחלת הנפש ממנה סובל המשיב, בין אם היא מתגברת בשל שימוש בסמים ובין אם לאו, עברו הפלילי והתנהגותו בארוע הנדון, הביאוהו למסקנה שאין ליתן בו אמון אם ישוחרר בערובה למעצר בית ומפקח, תהיינה יכולותיו וכוונותיו טובות ככל שתהיינה, לא יוכל למנוע את הסכנה אם למשל "השטן" שוב ישתלט עליו והוא ירצה לפגוע במתלוננת או באדם אחר, לרבות אחד המפקחים שאמור למנוע את יציאתו מן הבית.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.