www.what2do.co.il

החלטה על שחרור לחלופת מעצר בעבירת רצח על רקע חוב כספי

דרגו את המאמר

החלטה על שחרור לחלופת מעצר בעבירת רצח על רקע חוב כספי

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה רון שפירא הורה על שחרור לחלופת מעצר בתנאים מגבילים של רחל נקר מחיפה ילידת 1972 הנאשמת יחד עם בן זוגה אברהם זאב כהן יליד 1983 מחיפה בעבירת רצח של המנוחה שרון יניב ילידת 1951 , על רקע סכסוך על חוב כספי- הלוואה שהלוותה המנוחה לנאשם.

רקע:


כנגד הנאשמים הוגש כתב אישום לפיו, הם הגיעו בתאריך 14.2.09 לביתה של המנוחה שהתגוררה בסמוך להם ואשר היתה מיודדת עמם, שהו בחברתה ועודדו אותה להרבות בשתיית אלכוהול, בה נטלו אף הם חלק ואח"כ חנקו אותה למוות , גנבו את ארנקה ועזבו את הדירה.

השופט שפירא הבהיר כי אמנם כתב האישום מייחס לשני הנאשמים את בצוע העבירות במשותף, אולם מחומר הראיות עולה כי בפועל בוצעו פעולות החניקה ע"י הנאשם בידיו וע"י הידוק חגורה סביב צווארה והנאשמת ראתה את הדברים אולם לא עשתה דבר כדי להפסיקם.
הנאשם בן זוגה של הנאשמת מצוי במעצר עד תום ההליכים.

במסגרת החלטה קודמת שניתנה בבקשה להארכת מעצרה

 

של הנאשמת עד תום ההליכים , הבהיר השופט שפירא כי מידת מודעותה של הנאשמת למעשה ומידת שותפותה תיבחן במסגרת ההליך העיקרי, שם ניתן יהיה להכריעה במידת אשמתה והאם ניתן לייחס לה אחריות למעשה ההמתה או עבירות של סיוע, סיוע לעצם המעשה או סיוע לאחר המעשה , וכי בשים לב לשאלות העולות בנוגע לאחריותה, וכן בהתחשב בנתונים אחרים, יש מקום לשקול חלופת מעצר. אולם, בהצעות הפקוח שהוצעו לא היה די ולפיכך הורה השופט באותה החלטה כי הנאשמת תיעצר עד תום ההליכים, כאשר אם יוצע תגבור הולם לחלופה המוצעת בבית האח, ניתן יהיה לשקול שוב את הבקשה.

עתה, במסגרת הבקשה של הנאשמת לעיון חוזר קבע השופט שפירא כי עם כל הקושי שבמערך הפיקוח המשולב, ניתן לאשר שחרורה לחלופת המעצר. אחריותה של המבקשת לאירוע אינה ברורה מכוח הראיות כפי שהן. במצב דברים זה, יש להביא גם בחשבון כי מ דובר בנאשמת ללא עבר פלילי. יכולותיה הכלכליות, וכן יכולותיה המחשבתיות, מוגבלות. השופט ציין כי אין מ דובר בנאשמת שמידת הסכנה הנשקפת ממנה לציבור או ליחידים בציבור היא בדרגה גבוהה, זאת חרף חומרת העבירה המיוחסת לה. בנסיבות אלו של מסוכנות שאינה בדרגה גבוהה, ניתן לאמץ את מודל הפיקוח המשולב, על אף שהוא אינו הרמטי ברכיבי הפיקוח.

השופט הוסיף כי חלופת מעצר תמיד, טובה ככל שתהיה,

 

אינה מאיינת באופן מוחלט כל מסוכנות, כך תמיד וכך גם במקרה זה. ואולם כאשר מביא בית המשפט בחשבון את רמת המסוכנות אשר, בשים לב לנתוני המבקשת אינו ברף העליון, ניתן להסתפק גם בסדרי הפיקוח המוצעים. הוא הוסיף כי החלטה אחרת תיצור למעשה מצב שבו שוהה המבקשת במעצר בעיקר עקב היותה חלק ממשפחה קשת יום ומוגבלת ביכולותיה, וללא מידתיות ראויה לטיב הראיות ומידת המסוכנות הנשקפת ממנה.

לאחר חקירת אבי הנאשמת הורה השופט שפירא על שחרורה לחלופת מעצר בתנאים מגבילים ונתן עיכוב בצוע עד תאריך 18.6.09.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.