www.what2do.co.il

פיצוי כספי לנפגעי אונס - פיצוי נאנסת

דרגו את המאמר

פיצוי כספי לנפגעי אונס - פיצוי נאנסת

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה שמואל ברלינר, פסק כי על חמישה נתבעים, שהורשעו באינוס קבוצתי אכזרי של תובעת, ילידת 1982, בצוע מעשי סדום וכליאת שווא, וחלקם בסיוע לעבירות האינוס ומעשי הסדום שבוצעו בה, לפצותה בסך של 1,200,000 ש"ח, בצירוף הוצאות המשפט ושכר טרחת עו"ד בסכום של 125,000 ש"ח, ומע"מ. במסגרת הסך האמור כלולים פיצויים עונשיים בסך 1,000,000 ₪. (נאשם ששי הגיע לידי הסדר פשרה).

רקע:

התובעת נאנסה ביום 17.5.02 בהיותה בת 19.5 שנים , ובימים שלאחר מכן באונס קבוצתי, תוך התאכזרות רבה כלפיה, וכתוצאה מכך נזקקה לטיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה בגלל דימום וקרע בנרתיק .בהכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה מיום 23.3.04, הורשעו הנתבעים 1 עד 4 באינוסה של התובעת, בצוע מעשי סדום וכליאת שווא והנתבעים 5 ו -6 הורשעו בכליאת שווא ובסיוע לכל עבירות האינוס ומעשי הסדום שבוצעו בתובעת.

כל הנתבעים, פרט לנתבע מס’ 6, לא התגוננו מפני התביעה, ופסיקת הפצויים מתייחסת אליהם. התביעה כלפי הנתבע מס’ 6 הוסדרה בפשרה .


השופט ברלינר ציין כי : "הפגיעה החמורה בתובעת, לא רק הנפשית אלא גם הגופנית, טיבם של המעשים ואופן התרחשותם, הסלידה ושאט הנפש מהם, כל אלה מלמדים כי יש לפסוק לתובעת, פיצויים בגין הכאב והסבל וכן פיצויים עונשיים בסכום גבוה, עד כי, במקרה דנן, יהוו פיצויים אלה את ראש הנזק העיקרי. כמו כן, כושר ההתמודדות הדל של התובעת, והיותה צעירה פגועה עוד מלפני כן, כל אלה מעצימים את הפגיעה בה, שתימשך לאורך שנים".

עוד הבהיר השופט כי יש להתחשב בהיזקקותה של התובעת לטיפולים נפשיים עקב מעשי האונס, וניתן לשער כי היא לא תזכה לקבלם, כולם או חלקם או בתדירות הראויה, במסגרת הניתן לקבל ברפואה הציבורית, וכן מחמת שככל הנראה תתקשה לגבות מאת הנתבעים את הפיצויים, ולא תוכל, על כן, לממן את הטיפולים הנדרשים, דבר שיעצים את הפגיעה בה.

אשר לפיצויים העונשיים ציין השופט כי יש לשים עליהם את הדגש. בפועל, ציין, בתי המשפט אינם מרבים לעשות שימוש באמצעי הפיצויים העונשיים וגם במקרים בהם נפסקו פיצויים עונשיים, הם יוחדו למקרים נדירים הכרוכים בפגיעה קשה במיוחד, שנילווה לה אשם ברמה גבוהה, המצדיק תגובה עונשית גם במישור האזרחי. השופט ברלינר ציין כי פסיקת בתי המשפט קבעה כי חיוב בפיצויים עונשיים בנזיקין מוצדק "במקרים חמורים במיוחד או של פגיעה קשה בזכויות חוקתיות, ויש בו כדי לחזק הרתעה יעילה בשעה שאין המשפט הפלילי חל בפיצויים עונשיים".

לאור האמור ציין השופט כי הגיע להערכה כי יהיה זה ראוי והולם לחייב את הנתבעים לשלם לתובעת פיצויים בגין הכאב והסבל, כולל הפיצויים העונשיים המגיעים לתובעת בגלל מעשי האינוס והפגיעה בה, סכום של 1,000,000 ₪ , והיתרה עבור הוצאות טפול פסיכותרפויטי הוצאות רפואיות והפסדי השתכרות, ובסה"כ סכום של 1,375,000 ₪. (מסכום זה נוכה על דרך האומדן סך 175,000 ₪, שהתובעת תקבל מהמוסד לבטוח לאומי).

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.