www.what2do.co.il

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

ג'יימס אנדרסון, בספרו "ליפול על אוזניים ערלות", מתאר בצורה מצמררת את שנותיו בבית הסוהר הפדראלי בארצות הברית בתור אדם חף מפשע המרצה עונש מאסר בגין עבירות מין. ואכן, אנדרסון איננו היחיד. מדי שנה, ישראלים רבים נאלצים להתמודד עם תלונות שווא בגין הטרדה מינית.


אין כל ספק כי עבירות מין, ובכללן תקיפה מינית, הינן עבירות חמורות ביותר. מיותר לציין כי עוגמת הנפש הרבה הנגרמת למורדת, והפגיעה הבלתי נסבלת בפרטיותה ובגופה, מהוות עילה להחמרת הדין עם עברייני מין. עם זאת, לא אחת, בית המשפט נאלץ להתמודד עם עדות קורבן מיד כאשר עסקינן בגרסה מול גרסה. ואכן, ברור כי חלק ניכר מעבירות המין מבוצע בחדרי חדרים וללא עדים נוספים.

 

במקרים כגון דא, בית המשפט יכול להעדיף את גרסתה של המתלוננת על פני גרסתו של הנאשם. עם זאת, הוא פועל כאמור במשורה. על פי רוב, בית המשפט יבקש לתמוך את טענותיה של המתלוננת בראיות חיצוניות נוספות. למשל, מסרונים אשר נשלחו לאישה בסמוך לאירוע המדובר או ראיות פיסיות על גופה שהעידו שהיא הייתה קורבן תקיפה מינית.

 

תלונות שווא רבות


חשוב להדגיש כי מדי שנה מוגשות גם תלונות רבות בגין תקיפה מינית שאינן אלא תלונות שווא. למשל, בית הדין הארצי לעבודה קבע לאחרונה כי עובדת אשר פוטרה וטענה שעבודתה הופסקה מחמת הטרדה מינית לא הוכיחה את טענותיה. כפועל יוצא מכך, העובדת חויבה בתשלום מוגברת של 40,000 שקלים הוצאות משפט. כמו כן, לאחרונה פורסם כי אדם אשר ריצה שלוש שנות מאסר בגין הרשעתו בביצוע עבירות מין בקטין הגיש תביעת פיצויים כנגד המדינה. התביעה הוגשה על ידי אסיר בן שזכה לטהר את שמו לאחר כמעט שלוש שנות מאסר, וזאת במסגרת משפט חוזר.


בתי המשפט קבעו לא אחת כי בתיקים העוסקים בעבירות מין, סביר להניח שלא יהיו עדים למקרה. ואכן, פעמים רבות הסוגיה המעוררת מחלוקת הינה ה"הסכמה". דהיינו, האם המתלוננת הסכימה לקיים את יחסי המין או המגע המיני, אם לאו. בית המשפט מעמיד אפוא את תלונותיה של המתלוננת אל מול גרסתו של הנאשם, ומעריך במי הוא נותן אמון. כמו כן, ישנן סיטואציות אשר יכולות להטות את הכף לכאן או לכאן. לדוגמא, במידה והמתלוננת דיברה על הנושא עם חברה או בת משפחה, וסיפרה לאחרונה על המקרה. עדותה של זו יכולה לסייע לעדות המתלוננת. כמו כן, במידה והנאשם הינו בעל עבר פלילי בתחום עבירות המין, הדבר עלול לעמוד לו לרועץ בבואו להוכיח חפותו.


חשוב להדגיש כי בית המשפט מוסמך גם להכריע על בסיס עדותה של המתלוננת בלבד. עם זאת, הכרעה כגון דא תינתן במשורה בלבד ועל בסיס נימוקים נוספים כגון מהימנות או נסיבות אישיות של הצדדים. לדוגמא, לעיתים המשטרה מעמתת את המתלוננת והנאשם ועצם העימות הנ"ל מצליח לשמש כעדות לטובתה של המתלוננת.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.