www.what2do.co.il

הפרת צו פיקוח על עברייני מין, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הפרת צו פיקוח על עברייני מין, מה העונש?

בית משפט רשאי להטיל צו פיקוח כדי לעקוב אחרי עברייני מין שמסוכנותם גבוהה, במטרה להגן על הציבור מפני עבירות חוזרות. הפרה של תנאי מצו הפיקוח היא עבירה פלילית שהעונש הצפוי בגינה הוא עד שנתיים מאסר.

 

עבירות מין נחשבות לעבירות חמורות המנויות בחוק העונשין, אשר תוצאותיהן קשות ופוגעניות ביותר כלפי נפגעי העבירה. ואולם' למרבה הצער' במקרים רבים, נאשמים בעבירות מין חוזרים לבצע את העבירות שהורשעו בהן לאחר ריצוי עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

מטרת צו הפיקוח היא להפחית את הסיכון לכך באמצעות השגחה ושיקום מתאים לעבריינים שנמצא כי קיים סיכון כי ישובו לבצע עבירות מין. צו פיקוח ניתן מכוח חוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין. הפרת הצו פוגעת בשלום הציבור וכן יש בה פגיעה בשלטון החוק ובערך של כיבוד החלטות וצווים שיפוטיים.

 

סעיף 22(א) לחוק הגנה על הציבור קובע כי עבריין מין שהוצא נגדו צו פיקוח, והפר את הצו או תנאי מתנאי הפיקוח הכלולים בו, צפוי לעונש אשר יכול להגיע עד מאסר בפועל למשך שנתיים, בהתאם לנסיבות הקשורות בביצוע העבירה ונסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה לפי סעיף 40י"א לחוק העונשין.

 

על פי סעיף 22(א) לחוק הגנה על הציבור, סירוב לדרישת קצין פיקוח לתת דגימת נשיפה או דגימת שתן נחשב כהפרה של צו הפיקוח. כמו כן, מי שמפר את חובת הדיווח הקבועה בחוק צפוי לשלושה חודשי מאסר. מי שמוסר או מגלה מידע שקיבל לפי חוק זה, צפוי לשלוש שנות מאסר, ומי שמפעיל או מנהל מרכז מורשה שלא בהתאם לתנאי הרישיון צפוי לשנת מאסר.

 

ריבוי עבירות של הפרת צו פיקוח

 

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של ריבוי עבירות של הפרת צו פיקוח. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע מהו העונש ההולם.

 

על פי עובדות כתב האישום, ביולי 2017 ניתן נגד הנאשם צו פיקוח והוא חתם על חוזה פיקוח עם קצין הפיקוח. באוקטובר 2017 עזב הנאשם את בית הוריו ללא דיווח לקצין ובחלוף חודשיים אמר הנאשם לקצין כי לא טוב לו בבית והוא מוכן לדקור את עצמו או מישהו מהמשפחה או ברחוב, ומוטב לו לחזור לכלא.

 

בינואר 2018 הנאשם קיבץ נדבות ובשל כך זומן לשיחת אזהרה עם קצין הפיקוח ולאחר מכן עבד בעבודה ללא אישור קצין הפיקוח. בסוף ינואר אמר הנאשם לקצין כי ישלח אנשים שיגישו תלונה נגדו על רדיפה. החל מאותו מועד ניתק הנאשם קשר עם קצין הפיקוח.

 

המאשימה טענה כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר דו ספרתי על סמך מתחם ענישה של עד 14 חודשי מאסר, וזאת לנוכח עברו הפלילי, טיב ההפרות והמאסר המותנה. מנגד טען הסניגור כי ניתן להסתפק בתקופה קצרה מעבר לשלושת החודשים שבהם הוא שהה במעצר. הסניגור הפנה לרמת הפסיקה הנוהגת, לטיבן של ההפרות שאינן מהחמורות ולמצבו הנפשי של הנאשם, כפי שעלה מחוות הדעת הפסיכיאטרית שהוגשה בהליך המעצר.

 

מחוות הדעת עלה כי הנאשם סובל מהפרעה פסיכוטית עם רכיב אפקטיבי והוא זקוק להמשך טיפול ומעקב, אך לא במסגרת אשפוז. בית המשפט התרשם כי התנהגות הנאשם מעידה על מצוקתו ובעייתו הנפשית, והיא גורם משמעותי באופן התנהלותו.

 

בית המשפט סבר כי הנאשם לא ביצע עבירות נוספות אך הפר את חובותיו במסגרת צו הפיקוח והחוזה שחתם, וייתכן נזק פוטנציאלי רב מהפרות אלו, אילו היו חריפות יותר, אולם בפועל נגרם שיבוש לעבודת קצין הפיקוח. לגבי נסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה קבע בית המשפט כי אין זה מאסרו הראשון של הנאשם אך בשל מצבו הנפשי המאסר בהחלט מסב לו נזק ואף הנאשם הודה במעשים, וכי עברו הפלילי הוא לו לרועץ ונסיבות חייו אינן פשוטות כלל ועיקר.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם: חודשיים מאסר בפועל לריצוי מיום מעצרו, ארבעה חודשי מאסר, שלא ירוצו אלא אם יעבור הנאשם את העבירות שבהן הורשע בתוך שנתיים מיום שחרורו והפעלת עונש מאסר של שלושה חודשים שנגזר עליו בתיק אחר כך שבסך הכל ירצה הנאשם חמישה חודשי מאסר מיום מעצרו. 

 

ת"פ 46586-02-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.