www.what2do.co.il

עבירות אינוס בנסיבות מחמירות, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירות אינוס בנסיבות מחמירות, מה העונש?

חוק העונשין מגדיר עבירת אינוס כהחדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של אישה ללא הסכמתה החופשית. החוק מגדיר אינוס כעבירה שבוצעה בנשים ומגדיר תקיפה מינית של גבר כמעשה סדום.

 

כדי להגיש כתב אישום בגין עבירת אינוס צריכים להתקיים שני תנאים בסיסיים: האחד, בעילה של אישה, והשני, היעדר הסכמה שיכול לבוא לידי ביטוי הן בצורה פיזית והן בצורה מילולית, וכן בחוסר שיתוף פעולה מצד הקורבן בזמן המעשה ובפאסיביות מצדה.

 

סעיף 345 לחוק העונשין עוסק בעבירות מין. על פי סעיף זה עבירת אינוס מתרחשת כאשר גבר בועל אישה שלא בהסכמתה החופשית, או בהסכמה שהושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה, וכאשר האישה היא קטינה שטרם מלאו לה 14 שנים, גם אם נתנה את הסכמתה.

 

החוק מתייחס גם למעשה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה שבו שרויה האישה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית, וכן תוך ניצול היותה חולת נפש או לקויה בשכלה, מחמת מחלתה או בשל הליקוי בשכלה לא הייתה הסכמתה לבעילה הסכמה חופשית.

 

20 שנות מאסר בגין עבירות אינוס בנסיבות מחמירות

 

העונש המרבי על עבירת אינוס הוא 16 שנות מאסר. כאשר העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, העונש המרבי יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. נסיבות מחמירות בעבירת אינוס כוללות מעשה מיני שבוצע בקטינה או בקטין שטרם מלאו להם 16 שנים, או כאשר בוצע תחת איומים בנשק, תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית, או הוביל להריון. גם התעללות במתלוננת לפני המעשה במהלכו או אחריו, נחשבת לעבירת אינוס בנסיבות מחמירות, וגם כאשר העבירה בוצעה בנוכחות אחרים.

 

עבירות מין בתוך המשפחה

 

סעיף 351 עוסק בעבירות מין במשפחה ובידי אחראי על חסר ישע. סעיף זה קובע כי אדם העובר עבירה של אינוס או של מעשה סדום באדם שהוא קטין, והוא בן משפחתו או באדם שהוא חסר ישע והוא אחראי עליו, צפוי לעונש מקסימלי של עד 20 שנות מאסר.

 

אדם הבועל קטינה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 21, או אדם העושה מעשה סדום באדם שמלאו לו 14 שנים וטרם מלאו לו 21, והוא בן משפחתם, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 16 שנות מאסר. אחראי על קטין או חסר ישע יכול להיות הורה או כל מי שמוטלת עליו האחריות לצרכי מחייתו של קטין או של חסר ישע, מכוח דין, החלטה שיפוטית או חוזה מפורש.

 

בן משפחה יכול להיות הורה, בן זוגו של הורה אף אם אינו נשוי לו, סב או סבתא, וכל מי שמלאו לו 15 שנים והוא: אח או אחות, אח או אחות חורגים, דוד או דודה, גיס או גיסה וכן גם הורה אומן, בן זוגו של אומן אף אם אינו נשוי לו, אביו או אמו של אומן. לעניין עבירה של בעילה אסורה או של מעשה מגונה שנעשו במי שמלאו לו 16 שנים, לא נכללים דוד או דודה, גיס או גיסה בהגדרת בן משפחה.

 

סעיף 355 לחוק העונשין קובע כי בעבירות אינוס שנעשו בכוח או בנסיבות מחמירות אין לגזור על הנאשם פחות מרבע מן העונש המרבי, אלא אם החליט בית המשפט להקל בעונש מטעמים מיוחדים. בית המשפט רשאי להטיל על הנאשם פחות מרבע מהרף הגבוה של העונש, אך עליו לנמק את החלטתו באמצעות נימוקים משמעותיים שיעמדו גם בפני מבחן ערכאת ערעור.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.