www.what2do.co.il

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

סעיף 214 לחוק העונשין מתייחס לעבירת החזקת פרסום תועבה וקובע כי חל איסור על החזקת תכנים בעלי אופי מיני פדופילי, במחשב אישי, בטלפון נייד או בכל דרך אחרת, המכילים תמונות וסרטי עירום של קטינים מתחת לגיל 18.

 

החוק אוסר על פרסום חומר תועבה, ומתייחס בחומרה רבה לפרסום שבו מופיע קטין. על פי הוראות החוק אדם שהוגש נגדו כתב אישום לאחר שנתפס כשהוא מחזיק פרסום תועבה ובו דמותו של קטין או צרך פרסום גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל, גם אם אין לו עבר פלילי ומדובר בעבירה ראשונה.

 

העלאת תכנים מיניים עם קטינים לאינטרנט

 

כאשר אדם מעלה לרשת תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי הוא מבצע עבירה פלילית ועובר על החוק. החזקת פרסום תועבה נחשבת לעבירת מין שהעונש בגינה עלול לנוע בין מאסר על תנאי, עבודות שירות למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, בהתאם לחומרת העבירה לכמות הקבצים שהוא העלה לרשת. במקרה שנעשה שימוש בתמונות או בסרטים בקטינים מתחת לגיל 18, העונש המרבי הצפוי למפיץ הוא שנת מאסר.

 

החוק אוסר על החזקת תמונות וסרטים פורנוגרפיים בהשתתפות קטינים, פרסומם או הצגתם, אך אינו מטיל איסור על צפייה פרטית בהם, כך שאם התכנים לא אוחסנו במחשב, אלא נצפו בצפייה ישירה אין אפשרות להפליל את החשוד בביצוע העבירה, ואדם שצפה בפרסום תועבה לא ייחשב כמחזיק בחומר לעניין העבירה הפלילית. כדי להרשיעו, יש להוכיח כי הוא העלה תכנים אסורים ואפשר צפייה בהם לציבור הרחב, ואף מי שנחשף לתכנים נפגע.

 

הגנה על קטינים מפני ניצול מיני והתעללות

 

תיקון מספר 52 לחוק העונשין עוסק באיסורים הנוגעים לעבירות בקשר לפורנוגרפיית קטינים ומיגור התופעה החמורה של התעללות מינית בהם. התיקון בחוק מתאים את עבירת ההחזקה, למציאות הטכנולוגית המתפתחת, המאפשרת צריכת פורנוגרפיית קטינים גם בלא החזקתה.

 

לפי התיקון מטרת עבירת ההחזקה היא להקטין את הדרישה של אנשים פרטיים לחומרי התועבה, כדי לצמצם את הפגיעה בקטינים והניצול המיני שלהם במסגרת תעשיית פורנוגרפיית קטינים. עוד נקבע כי באיזון בין חופש הבחירה של אדם לגבי חומרי הצפייה שהוא מחזיק בביתו, לבין הפגיעה בקטינים המשמשים להפקת חומר תועבה זה וניצולם המיני של קטינים, הגנתו של הקטין גוברת.

 

התכלית העומדת ביסוד עבירה של החזקת פרסום תועבה בדמות קטין כפולה. האחת היא הגנה על קטינים ומניעת ניצול מיני שלהם בידי אחרים. והשנייה היא הצורך להוקיע את מעשי העבירה באמצעות הטלת אחריות פלילית על מבצעיה, המחזיקים בתמונות התועבה, גם אם הם מחזיקים בהן לצורך שימוש עצמי בלבד. לאור התכלית הכפולה, והקלות הבלתי נסבלת של ביצוע עבירות באמצעות מידע זמין ונגיש ברשת לכל משתמש, בית המשפט מצווה להגן ביתר שאת על קטינים חסרי ישע שמנוצלים לצורך הפצת חומרי התועבה, באמצעות הטלת עונשים מחמירים גם על "משתמשי קצה". אשר משתמשים במחשב או בשירותי הרשת.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.