www.what2do.co.il

פסיכולוג שקיים קשר מיני עם מטופלת הורשע בביצוע עבירות מין

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פסיכולוג שקיים קשר מיני עם מטופלת הורשע בביצוע עבירות מין

פסיכולוג קליני ממרכז הארץ, הואשם בביצוע עבירות מין במטופלת, והורשע לאחר שמיעת הראיות בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה, וביצוע מעשה מגונה בהסכמה תוך ניצול יחסי מטפל - מטופל. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לקבוע את עונשו.

 

בחודש דצמבר 2009, כאשר המתלוננת היתה כבת 30, היא פנתה אל פסיכולוג קליני, כבן 46, נשוי ואב לארבעה ילדים, כדי לקבל טיפול נפשי בעקבות משבר אישי קשה שעברה באותה תקופה. במסגרת הטיפולים טיפל בה הנאשם תמורת תשלום בקליניקה שבבעלותו, בתדירות של פעם בשבוע למשך יותר משנה.

 

הקשר המיני נוצר מחוץ למרפאה על רקע משבר אישי של המטופלת

 

כעבור שנה מאז תחילת הטיפולים, נפרדה המתלוננת מבעלה וחלה התדרדרות במצבה הנפשי. עקב כך היא טלפנה אל הנאשם ואמרה לו שהיא מרגישה לא טוב וביקשה ממנו להיפגש באופן מידי. הנאשם הגיע בשעת ערב למקום הסמוך לקליניקה, והציע לה להיפגש ברכבו, והיא הסכימה לכך.

 

במהלך הפגישה ברכב הנאשם השתמש ביחד עם המתלוננת בסמים, ואמר לה כי בכך מגיעים יחסי הטיפול שלהם לסיום והיא לעולם לא תוכל להיות מטופלת שלו שוב. לאחר מכן הוא ביצע במתלוננת מעשה מגונה בהסכמה שהושגה שלא כדין, תוך ניצול יחסי הטיפול שהתקיימו ביניהם ובידיעה כי היא מצויה במשבר אישי.

 

ביום למחרת הנאשם נפגש עם המתלוננת בחדר במלון, שם הם עישנו חשיש ובמהלך הלילה, הוא בעל אותה בהסכמתה שהושגה שלא כדין, ובילה איתה את הלילה במלון. כחמישה ימים לאחר מכן הם נפגשו שוב במלון אחר וחזרו על מעשים אלה.

 

על פי עובדות כתב האישום נקבע כי הנאשם ביצע מעשה מגונה במתלוננת ובעל אותה בשתי הזדמנויות בהסכמתה שלא כדין, תוך ניצול יחסי מטפל מטופל, ניצול תלות נפשית ממשית שלה בו במהלך טיפול נפשי וטרם חלפו שלוש שנים מיום סיומו.

 

הנאשם עשה שימוש במצבה הנפשי של המטופלת כדי לספק את צרכיו

 

המאשימה הדגישה את חומרת מעשיו של הנאשם, ואת ניצול עיסוקו כפסיכולוג קליני וניצול האמון שנתנה בו המטופלת, בתקופת משבר קשה בחייה, וציינה כי עקב מעשיו חלה החרפה במצבה הנפשי, ונגרם לה נזק עצום, שבא לידי ביטוי באי תפקוד ואיבוד עבודתה.

 

המאשימה סברה כי לנוכח עוצמת הפגיעה בערכים שנפגעו והתנהלותו של הנאשם, יש לקבוע מתחם הנע בין 24 עד 48 חודשי מאסר. ומאחר שהנאשם לא לקח אחריות על מעשיו, עתרה להשית עליו עונש המצוי ברף העליון של המתחם.

 

הסנגור ציין כי לאחר האירועים הנטענים, המתלוננת פנתה אל הנאשם ודרשה לקבל ממנו פיצויים בגובה של מאות אלפי שקלים, ורק לאחר שהוא סרב לשלם לה, היא הגישה נגדו תלונה במשטרה. עוד טען כי אין לחובת הנאשם הרשעות קודמות, ומדובר בעבירה ראשונה, אשר בעקבותיה הושעה מעיסוקו כפסיכולוג מצליח ועקב כך נפגעה פרנסת משפחתו, כאשר שלושה מתוך ארבעת ילדיו הם קטינים.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי יש לראות במעשיו של הנאשם כמעשים המבטאים כשל מוסרי מקצועי ופלילי, אך קבע כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שמעשים גרמו לחורבן עולמו המקצועי, ופגעו פגיעה קשה במארג המשפחתי ובפרנסת המשפחה, לפיכך קבע כי העונש בגין עבירת מין בתיק זה, צריך להתיישב עם חלקו התחתון של מתחם הענישה. בנסיבות אלו גזר בית המשפט על הנאשם 6 חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, 6 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך 10,000 שקלים.

 

ת"פ 49350-06-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.