www.what2do.co.il

עבירות מין

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירות מין

עבירות מין הינן עבירות אשר מקפלות בתוכן קונטציה מינית והן מבוצעות בקורבן ללא הסכמתו...


עבירות מין הינן עבירות אשר מקפלות בתוכן קונטציה מינית והן מבוצעות בקורבן ללא הסכמתו. עבירות מין יכולות להיות על ידי ביצוע מעשה פיסי אך גם תוך כדי אי יצירת מגע של ממש (לדוגמא, אמירות בוטות כלפי המתלונן או הצגת מראות בלתי הולמים בעלי הקשרים מיניים). עבירות מין, בדומה לענפים פליליים מקבילים, מתחלקות למספר רמות חומרה. לדוגמא, קיים הבדל מהותי בין אונס בפועל לבין חשיפת איבר מוצנע בציבור.


כפועל יוצא מכך, חלוקת עבירות מין לרמות שונות מוצאת ביטוי הן בהליך ההרשעה והן בגזרי הדין. כמו כן, עבירות מין מתייחסות גם לקורבן ולמערכת היחסים שבינו לבין מבצע העבירה. שיקולים לחומרה מבחינת עבירות מין יכולים לבוא לידי ביטוי בבית המשפט כאשר העבירות מבוצעות בבן משפחה, בקטין, בעובדת וכדומה. בתי המשפט מתייחסים גם לסוגיות כגון אופן ביצוע העבירה. האם עבירת המין בוצעה באלימות, האם תוך כדי איומים וכיוצא בזה.


אונס, מהו?


אונס הינו עבירת המין החמורה ביותר. מדובר בעבירה אשר במסגרתה אדם אונס את המתלונן או המתלונן ללא הסכמתו. אונס יכול להיות גם על ידי השגת הסכמה במרמה. כמו כן, אונס הינו גם קיום יחסי מין עם קטינה שטרם מלאו לה 14 (אף אם הושגה הסכמתה למגע המיני). עבירת האונס כוללת גם יחסי מין עם מתלונן או מתלוננת הסובלים מליקוי נפשי. התפיסה הרווחת בעניין זה היא כי אונס דורש החדרה בפועל של איבר המין. עם זאת, חשוב לציין כי החוק מכיר באונס גם כאשר מוחדרים לאיבר המין של הקורבן איברים אחרים (אצבע, למשל) או חפצים.


מעשה סדום, מהו?


מעשה סדום מוגדר בסעיף 347 לחוק העונשין כהחדרה של איבר מאיברי הגוף לפיו של אדם, או לפי הטבעת שלו. מעשה סדום יכול להיות גם החדרת חפץ לפיו או לפי הטבעת של הקורבן. מעשה זה נחשב כעבירה פלילית במקרים בהם הוא מבוצע במתלונן בן 14-16 או במתלונן בן 16-18 תוך כדי ניצול יחסי חינוך, השגחה או מרות. מעשה סדום הינו עבירה פלילית כאשר הקורבן מעל גיל 18, וזאת במידה והמעשה מבוצע אגב ניצול יחסי מרות בשירות או בעבודה. במידה והמעשה איננו נכלל בסייגים הנ"ל, הרי שעסקינן באונס.


בעילה, מהי?


בעילה הינה החדרה של חפץ או איבר לאיבר המין של המתלוננת ללא הסכמתה. במידה והמתלוננת טרם הגיעה לגיל 14, בעילה תהיה אסורה גם כאשר ניתנה הסכמתה של הקטינה (והיא איננה נשואה לבועל). גם כאן, במידה והקטינה בת 16-18, בעילה אסורה בהסכמה תהיה כאשר המעשה נעשה אגב ניצול יחסי חינוך, מרות או השגחה (או תוך כדי הבטחת שווא לנישואין). מעל גיל 18, בעילה אסורה תהיה תוך כדי הבטחת שווא לנישואין או ניצול יחסי שרות או מרות.


מעשה מגונה, מהו?


מעשה מגונה הינו פעולה מינית אשר נעשית ללא הסכמת אחד הצדדים והיא איננה בעילה. על פי החוק, מעשה מגונה הוא מעשה שנועד לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים. במסגרת המונח "מעשה מגונה" נכללים מעשים כגון חשיפת איבר מין בציבור, אוננות בפרהסיה וכדומה.


 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  

חטיפה לשם סחיטה, מה הדין הפלילי?

חטיפה היא מעשה כפייה בכוח או באיומים על אדם אחר, בתרמית או בפיתוי ללכת למקום אחר מהמקום שבו הוא נמצא. עבירת חטיפה לשם סחיטה מופיעה בסעיף 372 לחוק העונשין, ודינה מאסר למשך עשרים שנים. 

מסירת ידיעות כוזבות לרשויות, מה ההשלכות?

עבירה פלילית של מסירת ידיעות כוזבות מתקיימת כאשר נמסר מידע שקרי לשוטרים, לחוקרים ולמי שמוסמך להגיש תביעות פליליות, והמוסר מודע לכך שמדובר במידע כוזב.  

עבירות אינוס בנסיבות מחמירות, מה העונש?

העונש המרבי על עבירת אינוס הוא 16 שנות מאסר. כאשר העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, העונש המרבי לנאשם יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. 

עבירת מין בקטינים, מה העונש הצפוי?

העונש בגין עבירות מין בקטינים יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. בנוסף להליך הפלילי, ניתן להעמיד לדין את הנאשם גם במשפט אזרחי והנפגע רשאי לתבוע פיצויים בגין הנזק. 

עבירה פלילית של עשיית מעשה העלול להפיץ מחלה, מה העונש?

אדם העושה בהתרשלות מעשה שעלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, כמו לדוגמה: נשא נגיף HIV אשר גורם להידבקות במחלת האיידס, צפוי לשלוש עד שבע שנות מאסר. 

הפרת צו פיקוח על עברייני מין, מה העונש?

הפרה של תנאי מצו פיקוח אשר ניתן לעבריין מין, מכוח חוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין, היא עבירה פלילית שהעונש הצפוי בגינה הוא עד שנתיים מאסר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.