www.what2do.co.il

האם הודעות טקסט בעלות אופי מיני נחשבות להטרדה מינית?

דרגו את המאמר

האם הודעות טקסט בעלות אופי מיני נחשבות להטרדה מינית?

בית משפט השלום בפתח תקווה נדרש להכריע האם מסרונים בעלי אופי מיני בוטה ששלח הידיד לידידתו מהווים הטרדה מינית.

 

הנאשם והמתלוננת היו ידידים שיחסיהם עלו על שרטון ובמשך כחודשיים הנאשם התקשר אל המתלוננת ללא הרף ושלח פעם אחר פעם הודעות טקסט לטלפון הנייד שלה, בהן אמירות בוטות, גידופים ואיומים בעלי אופי מיני. המתלוננת שחשה מושפלת ופגועה, הגישה נגדו תלונה במשטרה ובעקבות התלונה הוגש נגדו כתב אישום על ידי המדינה, לבית משפט השלום בפתח תקווה, בגין הטרדה באמצעות מתקן בזק, הטרדה מינית ואיומים.

 

הנאשם הודה ששלח הודעות טקסט מבזות לידידתו במסגרת כתב האישום וכן הודה בביצוע עבירה של הטרדה באמצעות מתקן בזק, אך עם זאת טען כי תוכנם של המסרונים אינם בגדר עבירה של הטרדה מינית.

 

הידידה ביקשה מהנאשם פעמים רבות שיפסיק לשלוח לה הודעות

 

המאשימה טענה כי מעשי הנאשם נחשבים להטרדה מינית, מאחר ומדובר באמירות אלימות ומשפילות, בעלות אופי מיני מובהק. וכן, המתלוננת ביקשה ממנו פעמים רבות באופן מפורש, שיפסיק להטריד אותה בטלפון, אך הוא לא חדל, והמשיך לשלוח לה הודעות מבזות במספר הזדמנויות שונות ובתדירות גבוהה והתמקד במעשים המיניים שהוא חפץ לבצע בה.

 

מנגד טען הנאשם, כי ההודעות ששלח אינם מהוות הטרדה מינית, מאחר ולא מדובר בהצעות בעלות אופי מיני. הנאשם אמנם השתמש בגידופים ובשפה לא יפה, אך מעולם לא הציע לה שום דבר מיני באופן מובהק. כוונתו של הנאשם היתה להקניט את המתלוננת באמצעות ביטויים גסים והערות בעלות אופי מיני, אך בשום אופן לא להטריד אותה מינית.

 

הנאשם היה מודע לתוכן ששלח בהודעות הטקסט

 

בית המשפט שמע את טענות הצדדים ובחן את החומרים שהוצגו בפניו וקבע כי אמנם ההודעות אינן כללו הצעות מיניות מפורשות, אך הן כללו התייחסויות מבזות ומשפילות המופנות באופן מובהק למיניותה של המתלוננת. וכן, הנאשם היה מודע לתוכן המסרונים, לפיכך מתקיים היסוד הנפשי הנדרש לביצוע עבירה של הטרדה מינית.

 

עוד קבע בית המשפט כי להטרדה מינית קיים היבט סובייקטיבי, אשר נוטה להשתנות מאדם אחד למשנהו. וכן, מעשה שנראה לאדם אחד כהטרדה מינית, לא בהכרח ייראה כהטרדה מינית לאדם אחר. לכן, על מנת להכריע בסוגיה זו יש לבחון האם במעשיו של הנאשם היתה פגיעה של ממש במתלוננת ומעשיו חורגים מהתנהגות מקובלת והאם היתה התנגדות או הסכמה להתנהגות זו.

 

הנאשם הורשע בביצוע הטרדה מינית

 

בית המשפט התרשם כי המסרונים ששלח הנאשם חורגים מההתנהגות המקובלת, המתלוננת ביקשה ממנו פעמים רבות שיפסיק להטריד אותה, וכאשר לא הפסיק הגישה נגדו תלונה, לכן היתה ללא כל ספק התנגדות מפורשת. כמו כן, המתלוננת טענה כי התכנים המיניים שנשלחו, השפילו וביזו אותה וגרמו לה לתחושות שליליות ולפגיעה ממשית בכבודה.

בנסיבות אלה הרשיע בית המשפט את הנאשם בעבירה של הטרדה באמצעות מתקן בזק, בהטרדה מינית ובאיומים.

 

ת"פ 36199-12-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.