www.what2do.co.il

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

עבירות מין בישראל הפכו, לצערנו, למכת מדינה של ממש. כמעט מדי שבוע, אנו נחשפים לתופעות אלה ה"מפארות" את כותרות העיתונים. אחת העבירות הנפוצות בתחום זה הינה בעילה אסורה בהסכמה. מדובר בעבירה אשר מוגדרת בסעיף 346 לחוק העונשין. בעילה הינה החדרה של איבר או חפץ לאיבר המין של האישה. בעילה אסורה בהסכמה הינה בעילה אשר האישה מסכימה לה אך מתקיים אחד מהמצבים הבאים:

 

  1. מדובר בנערה שטרם מלאו לה 14 שנה.
  2. אישה נשואה אשר טרם מלאו לה 16 שנים, והבועל איננו בעלה.
  3. הבחורה הינה בת 16-18 והבעילה נעשתה תוך כדי ניצול יחסי תלות, חינוך, מרות, השגחה או הבטחת שווא לנישואין.
  4. האישה הינה בת 18 ומעלה אך הבעילה נעשתה תוך כדי ניצול יחסי שירות או מרות.
  5. האישה בת 18 ומעלה אך הבעילה נעשתה על בסיס הבטחת שווא לנישואים או התחזות של הבועל לרווק חרף היותו נשוי.

 

בשלושת המקרים הראשונים, העונש העומד לצידה של עבירת הבעילה בהסכמה אסורה הינו עד חמש שנות מאסר. בשני המקרים האחרונים, העונש הצפוי לעבריין עומד על שלוש שנות מאסר.

 

חשוב להדגיש כי כאשר הבעילה נעשית בהסכמה בין בני נוער, ונערה בת 14-16 ופער הגילאים בינה לבין הבועל איננו עולה על שלוש שנים, לא מדובר בעבירה פלילית. יודגש כי במקרה הראשון (נערה מתחת לגיל 14), בעילה אסורה בהסכמה כמוה כאינוס. בעילה אסורה המתבצעת שלא לכיוון איבר המין אלא לפי הטבעת, מוגדרת כמעשה סדום. חשוב להדגיש כי החוק מנוסח בלשון נקבה אך הוראותיו רלבנטיות כמובן גם ב"נתיב ההפוך".

 

דוגמאות - אונס קבוצתי ובעילה של נערה נזקקת

 

בנובמבר 2010, בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע בחור צעיר בבעילה אסורה בהסכמה במסגרת הסדר טיעון שהושג בין פרקליטתו לפרקליטות. הסדר הטיעון הביא למחיקתם של סעיפי תקיפה ואונס ונקבע כי הנער יורשע בבעילה בהסכמה אסורה. על פי כתב האישום, הנער פגש את המתלוננת, אז נערה כבת 14, במסגרת לימודיהם בבית הספר. בשלב מסוים, האחרונה סיפרה לנאשם על רגשותיה העזים כלפיו. כמו כן, היא אמרה לו ש"תעשה כל שיבקש ממנה בכדי לשמור על זוגיותם".

 

הנער ניצל את הדברים ומכאן הייתה קצרה הדרך לעבירות מין חמורות. בעקבות המעשים החמורים, בית המשפט גזר על הנער שש שנות מאסר בפועל (בהתאם למתחם הענישה שנקבע בהסדר הטיעון). הפרשה ידועה בכינוי התקשורתי "האונס הקבוצתי בצפון תל אביב".

 

במקרה אחר, אדם כבן כ-30 הורשע בבעילה אסורה בהסכמה של קטינה נזקקת שנפלטה ממסגרות ביתיות וגרה תקופה מסוימת בדירת אחותה שהייתה הסמוכה לדירתו של הנאשם. הנאשם ניצל את מצבה הנפשי והחברתי הקשה של הנערה והשתמש בה לשם סיפוק צרכיו המיניים. זאת חרף העובדה שבית המשפט קבע כי הוא ידע היטב את גילה של המתלוננת (בת כ-15).

 

בעקבות המעשים, בית המשפט גזר על הנאשם במקרה הנ"ל 12 חודשי מאסר בפועל. במסגרת גזר הדין, בית המשפט הביע את שאת נפשו ממעשיו של הנאשם. וכך נכתב - "תמונה חמורה הצטיירה לנגד עינינו, גבר בשנות ה-30 לחייו המנצל את חולשתה של נערה בת כמחצית מגילו, וזאת לשם סיפוק צרכים מיניים רגעיים. במקום להבין כי הנערה נמצאת בצומת דרכים בעייתית והיא מבקשת לשהות בדירתו של הנאשם כמקום מוגן, האחרון החליט לנצל את תמימותה ואף עודד אותה לעשות שימוש באלכוהול וסמים. לאחר מכן, בעל אותה מספר פעמים באותו הלילה".

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.