www.what2do.co.il

האם קיום יחסי מין בהסכמה תוך הצגת זהות בדויה היא אונס?

דרגו את המאמר

האם קיום יחסי מין בהסכמה תוך הצגת זהות בדויה היא אונס?

עבירת אונס הינה העבירה החמורה ביותר בתחום עבירות המין. על עבירה זו חלות במקביל שתי מערכות דינים – אזרחית ופלילית. מבחינת המשפט הפלילי, הקורבן רשאי להגיש תלונה במשטרה וכתב אישום יוגש כנגד האנס לאחר חקירה משטרתית ובהתאם לאיסוף ראיות מתאימות. במקביל, נפגע אונס יכול להגיש כנגד האנס גם תביעה אזרחית ובה לעתור לפיצויים בגין הנזקים הנפשיים והגופניים אשר נגרמו לו כתוצאה ממעשי התוקף.


עד תיקון 22 לחוק העונשין, בשנת 1988,  אינוס הייתה עבירה אשר מתגבשת כאשר בוצעה בעילה ללא הסכמה. החל מכניסתו של התיקון הנ"ל לתוקפו, נקבע כי אונס הוא גם קיום יחסי מין אשר מבוססים על הסכמה שהושגה במרמה או ללא הסכמה חופשית. המשמעות היא כי אין צורך להוכיח התנגדות מצידו של קורבן העבירה וייתכן כי יחסי מין אשר קוימו בהסכמה אינם אלא אונס על פי חוק העונשין.

 

השופטת בייניש התייחסה לכך בפסיקתה באופן הבא – "תיקון 22 מניח כי שליטתה של אישה על גופה, וחופש הבחירה שלה, מחייב להחיל אונס בתור מגע מיני גם כאשר היחסים קוימו בהסכמה ואף אם לא הייתה התנגדות פיסית קלאסית".

 

הציג עצמו כרווק יהודי?


לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט העליון נקבע כי קיום יחסי מין עם אישה, על בסיס התייחסות לבעל תפקיד, עולה כדי אונס. במקרה זה הנאשם הציג את עצמו בשם בדוי וטען כי הוא עובד בכיר במשרד השיכון. הנאשם פנה לשורה של נשים ואמר להן כי הוא יוכל לסייע להן לקבל דירה במידה ויקיימו עימו יחסים אינטימיים. מרבית הנשים הודו בבית המשפט כי הן הסכימו לקיים יחסי מין עם הנאשם, והוא לא כפה את עצמו עליהן באופן פיסי.


בפסק דין אחר עלתה סוגיה זו לדיון פעם נוספת. במקרה זה דובר על נאשם אשר פגש במתלוננת ברחוב ולאחר שיחה קצרה עלו השניים לגג בניין סמוך וקיימו בהסכמה יחסי מין. הנאשם דכאן הציג עצמו כרווק יהודי ולאחר היחסים גילתה המתלוננת כי מדובר בבחור ערבי.

 

בית המשפט המחוזי הרשיע את הנאשם באונס וגזר עליו מאסר בפועל של שנה וחצי ועוד שנתיים וחצי מאסר על תנאי. בהכרעת הדין נכתב כי מעשיו של הנאשם עולים כדי אינוס לפי החלופה בקבועה בסעיף 345(א) לחוק העונשין (תיקון 22).

 

הנאשם השיג את הסכמתה של המתלוננת לקיום יחסי מין באמצעות "מרמה לגבי מיהות העושה". כמו כן, נקבע כי הנאשם ישלם פיצויים למתלוננת בסך 10,000 שקלים. הנאשם הגיש ערעור על הכרעת הדין וערעורו עומד ותלוי בבית המשפט העליון.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.