www.what2do.co.il

האם מרשם פלילי או שמא מדובר בעלילת שווא ועילה לביטול המרשם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם מרשם פלילי או שמא מדובר בעלילת שווא ועילה לביטול המרשם?

אין צורך להכביר במילים אודות המשמעות המקופלת ברישום משטרתי. תיקים במשטרה אשר נסגרים בטרם הגשת כתב אישום אינם נמחקים לחלוטין מעברו של הנחקר/החשוד. במקרים בהם התיק נסגר מחמת עילה כגון חוסר עניין הציבור או העדר ראיות מתאימות, יוותר כנגד האדם רישום משטרתי. רישום זה עלול לפגוע בשורה של תחומים כגון מציאת עבודה, בקשת אזרחות זרה וכדומה. אי לכך, ברור אפוא כי אזרחים אשר נושאים רישום משטרתי יבקשו לא אחת למוחקו. להלן דוגמא למקרה כאמור.


כאשר המבקש במקרה דנן היה בן 21, חברתו לשעבר הגישה כנגדו תלונה במשטרה בגין תקיפה. המתלוננת, אשר הייתה בקשר רומנטי עם המבקש במשך שלושה חודשים לפני הגשת התלונה, טענה כי האחרון איים עליה ותקף אותה. כפועל יוצא מכך, המבקש זומן לחקירה במשטרה. עם זאת, התיק נסגר מחמת "חוסר ראיות מספיקות". שבע שנים לאחר מכן, המבקש החליט לנקות את שמו.


תלונת שווא?


לדבריו, הוא השלים לימודי הנדסה תעשייה וניהול ונתקל במכשול בבואו להתקבל לעבודה. המכשול היה - רישום משטרתי. למעשה, התלונה שהוגשה כנגדו לפני כשבע שנים גרמה לו לנזקים כלכליים ופגעה בסיכוייו למצוא עבודה ראויה. אי לכך, הוא פנה לעורך דין פלילי בכדי למחוק את הרישום המשטרתי. היות ועבירת תקיפה של בת זוג הינה עבירה מסוג פשע, המהלך הראשון של עורך הדין היה להמיר את העבירה שיוחסה למבקש ב"תקיפה רגילה". עבירה זו, המוכרת בחוק כ"תקיפה סתם" הינה עבירה מסוג עוון הנחשבת כמובן לקלה יותר.


השינוי צלח בעקבות משך הזמן של הקשר בין המבקש לבין המתלוננת (כאמור - שלושה חודשים בלבד). הלכה פסוקה היא כי תקיפה בתוך קשר זוגי כה קצר איננה תקיפה של בת זוג אלא תקיפה סתם. לאחר מכן, עורך הדין הצליח לשכנע את הגורמים הרלבנטיים במשטרת ישראל כי היה מקום לבטל את הרישום בעקבות התקיפה.

 

נטען כי הרישום המשטרתי היווה עבור המבקש מכשול וכתם מבחינת התקדמותו במהלך הקריירה. זאת ועוד, הודגש פעם נוספת כי התלונה התבססה על עלילת שווא וזאת משום שהמבקש היה מעוניין לסיים את הקשר בינו לבין המתלוננת. טענותיו של עורך הדין התקבלו והמשטרה הורתה על מחיקת הרישום המשטרתי.

 

השינויים בחוק


תיק חקירה סגור אשר עילת סגירתו איננה "העדר אשמה" עלול לגרום לבעיות שונות במהלך החיים. במרץ 2008, נכנס לתוקפו תיקון לחוק לפיו רישומים בגין תיקים סגורים שמהותם עבירות שאינן פשע נמחקים באופן אוטומטי בתוך שבע שנים ממועד האירוע. עם זאת, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה יכול לקבוע אחרת בהתאם לשיקול דעתו.


בתיקון נקבע כי רישום משטרתי בגין עבירות שבוצעו לכאורה לפני מרץ 2003 יימחק רק בשנת 2017. עבירות שבוצעו לכאורה לאחר תאריך זה, לא יגרמו לרישום פלילי מעבר לשבע שנים לאחר האירוע. כמו כן, התיקון לחוק העניק לגורמים שונים במשטרה את הסמכות למחוק רישומים משטרתיים גם בטרם שבע השנים. במקרים אלה, החוק קובע כי המחיקה תתבצע על בסיס מספר שיקולים כגון משך הזמן שחלף ממועד ביצוע העבירה, גילו של האדם אשר הרישום נוגע לו, רישומים אחרים, נסיבותיו האישיות של המבקש ועוד.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.