www.what2do.co.il

הפצת תמונות עירום במחשב וגזר דין בגין עבירות פגיעה בפרטיות

דרגו את המאמר

הפצת תמונות עירום במחשב וגזר דין בגין עבירות פגיעה בפרטיות

השופטת השיתה על נאשם שהורשע בפגיעה בפרטיות של חברתו לשעבר 11 חודשי מאסר על תנאי. השופטת נמנעה במקרה דנן מעונש מאסר בפועל היות ועברו ארבע שנים מאז בוצעו העבירות והנאשם הביע חרטה במעשיו, אך הדגישה כי העונש הלם את חומרת המעשים למרות זאת.


במקרה דנן, הנאשם היה חברה ובן זוגה לחיים של המתלוננת. בני הזוג הסתכסכו והנאשם חשד כי המתלוננת בגדה בו. על רקע זה, בהיותו בדירתה, הנאשם חדר ללא הסכמתה של המתלוננת למחשבה האישי ושלח למספר נמענים תמונות עירום שלה וסרט וידיאו בו היא נראתה מקיימת יחסי מין.

 

בשל כך הוגש נגד הנאשם כתב אישום ובו יוחסה לו עבירה של פגיעה בפרטיות. כמו כן, יוחסה לו עבירה נוספת של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית היות והשוטרים מצאו בדירתו סם עת חיפשו שם ראיות. במסגרת הסדר טיעון הנאשם הודה בעבירות שפורטו והורשע.


טיעונים לעונש


ההגנה התמקדה בנסיבותיו האישיות והמיוחדות של הנאשם, באורח חייו התקין, בחרטה הכנה שהביע על מעשיו ואף בהתפייסותו עם המתלוננת. כמו כן, הודגש הנזק התעסוקתי שהיה יכול להיגרם לנאשם בעתיד כתוצאה מהרשעה. הנאשם חשף כי ברצונו להתקבל לעבודה בצי הסוחר. הרשעה בדין הייתה מונעת ממנו את הדרך לעבודה זו. משכך, ההגנה עתרה לביטול ההרשעה. לחלופין, בית המשפט התבקש להתחשב במצבו של הנאשם ולפסוק ענישה מתונה שעניינה היה מאסר על תנאי וקנס כספי.


המאשימה התנגדה לבקשת ההגנה והדגישה את חומרת מעשיו של הנאשם, ובעיקר, חומרת הפגיעה בפרטיות המתלוננת. לטענת המאשימה, מעשים אלו הצדיקו עונש מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי למתלוננת וקנס כספי סמלי.

 

דיון והכרעה


השופטת ציינה כי במועד הטיעונים הוגש לעיונה תסקיר מבחן של הנאשם. התסקיר התבסס על שיחות שנערכו בין קצין המבחן לנאשם ובו נסקרו נסיבות חייו של האחרון ומערכת היחסים עם המתלוננת. להתרשמות קצין המבחן, הנאשם ניהל אורח חיים תקין. לגבי הקשר הזוגי, היה נראה כי היה מדובר בקשר מורכב, שידע עליות ומורדות בעקבות קשייו הרגשיים של הנאשם. התסקיר הבהיר כי הנאשם הבין את חומרת מעשיו כלפי המתלוננת ואת עומק הפגיעה שפגע בה. הוא אף הפנים את הבעייתיות שבמעשה וחש חרטה כנה. למרות זאת, קצין המבחן המליץ להרשיע את הנאשם וטען כי לא הוכח בפני שהרשעה תגרום נזק להעסקתו של הנאשם בעתיד.


לאור התסקיר וטענות הצדדים, השופטת סברה כי מעשיו של הנאשם, על נסיבותיהם ותוצאותיהם, לא הצדיקו את ביטולה של ההרשעה. אמנם, הנאשם היה כבן 56 והיה בעל אורח חיים תקין ונורמטיבי. הוא הפנים את חומרת מעשיו, הצטער עליהם וחש חרטה. לדבריו, הוא אף התנצל בפני המתלוננת והתפייס עמה. אולם, נסיבות אלה כשלעצמן לא הצדיקו את ביטול ההרשעה. זאת היות ומבחינה ערכית, מעשיו של הנאשם היו חמורים מאוד: הוא חדר ללא הסכמת המתלוננת למחשבה האישי, דלה משם תמונות ושיגר אותן לנמענים שונים במכוון.


השופטת הדגישה כי היה מדובר בחומר רגיש ואינטימי, שהפצתו הייתה עלולה לפגוע במתלוננת, בפרטיותה וברגשותיה. השופטת קבעה כי הנאשם פעל כך רק משום שחשד בנאמנותה של המתלוננת, נתן ביטוי לכעסו ורצה לנקום בה. לבסוף, שיקולים של אינטרס הציבור הם שהנחו את השופטת לתת משקל רב לחומרת מעשי הנאשם, לרקע ולנסיבות, למניעים הפסולים שהנחו אותו ובעיקר לתוצאות מעשיו.

 

בנוסף לכך, הנאשם כבר הורשע בעבר בעבירה אחרת, ולכן לשופטת היה ספק רב האם ההרשעה בתיק דנן הייתה מזיקה לעתידו המקצועי ומונעת את קבלת המשרה בצי הסוחר. משכך, השופטת החליטה להשאיר את ההרשעה בעינה. באשר לעונשו של הנאשם, השופטת השיתה עליו 11 חודשי מאסר על תנאי, פיצוי למתלוננת וקנס כספי בסך של 1,000 ₪. השופטת נמנעה מעונש מאסר בפועל בשל חלוף הזמן והבנת הנאשם לגבי הפסול שהיה במעשיו.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.