www.what2do.co.il

גזר דין בגין הרשעה בעבירות מין בתוך המשפחה - מעשים מגונים בבן משפחה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

גזר דין בגין הרשעה בעבירות מין בתוך המשפחה - מעשים מגונים בבן משפחה

גזר דין בעקבות עבירות מין בתוך המשפחה

 

עבירות מין הן מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים. כאשר הן מבוצעות בבת משפחה שהיא גם קטינה, העבירה הינה חמורה אף יותר. על פי המקרה שיוצג להלן, נראה כי גם אם נסיבות ביצוע העבירה אינן חמורות באופן קיצוני, בית המשפט יפסוק עונש משמעותי.


הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן שהוגש בעניינו. במסגרת כתב האישום המתוקן, תוארו שני אישומים בגין ביצוע מעשים מגונים בבת משפחה. המקרה הראשון אירע בשנת 2006, כאשר אחייניתה של אשת המתלונן, בהיותה בת 16, הגיעה לביתו של הנאשם בשביל לשחק במחשב. כתב האישום תיאר כי הנאשם ניגש למתלוננת והתחיל לנשק אותה בפיה. הוא נגע באיבר מינה, לקח אותה לחדר השינה והפשיט אותה מחצאיתה ותחתוניה. הנאשם המשיך לגעת באיבר מינה ללא הסכמתה.


המקרה השני אירע כשנה קודם לאירוע הראשון, כאשר המתלוננת הגיעה לביתו של הנאשם על מנת לקבל עזרה במקצוע האנגלית מאשתו. לאחר שאשתו של הנאשם עזבה והמתלוננת נשארה לבדה עם האחרון, הוא ניגש אליה והחל לנשק אותה בפה, שלא בהסכמתה. לאחר מכן, הנאשם השכיב את המתלוננת, נגע בשדיה ובאיבר מינה, כל זאת ללא הסכמתה. הנאשם הפסיק את מעשיו רק לאחר שהבין כי המתלוננת במחזור. כאמור, הנאשם הודה בכתב האישום המתוקן וכעת בית המשפט נדרש לגזור את עונשו.


תסקיר שירות המבחן


תסקיר השירות שנערך בעניינו של הנאשם ציין כי הנאשם הוא חרדי ונשוי למעלה מ-30 שנה לאשתו. הנאשם אומנם בעל אינטליגנציה תקינה אבל עושה רושם של אדם ילדותי וחסר הבנה של סיטואציות החיים. בעקבות ההליך הפלילי הוא הפנים את חומרת מעשיו, אבל התקשה לגלות הבנה לסבלה של המתלוננת. שירות המבחן המליץ כי ייגזר על הנאשם עונש מאסר בפועל שירוצה בדרך של עבודות שירות. כמו כן, על פי הערכת המסוכנות שהוגשה בעניינו, נמצא כי הנאשם הוא בעל רמת מסוכנות נמוכה להישנות עבירות מין.


תסקיר נפגע העבירה


נערך תסקיר גם למתלוננת. על פי תסקיר זה, נראה היה כי האחרונה סובלת מהשפעה טראומטית מתמשכת בשל מעשיו של הנאשם. בתסקיר צוין כי המתלוננת סובלת מבדידות ומחששות כי תותקף על ידי גברים. התסקיר תיאר כי המתלוננת כועסת על הנאשם וצופה כי יקבל עונש משמעותי. "חששותיה של המתלוננת מופנים גם לעתיד, והיא חוששת כי בן הזוג העתידי שלה עשוי לפגוע בה בעיקר לאחר נישואיה", נכתב בתסקיר המתלוננת.


הטיעונים לעונש


הפרקליטות טענה כי למרות הודאתו של הנאשם, הוא נמנע מלקחת אחריות מלאה על מעשיו. כמו כן, לטענת הפרקליטות, עונש המינימום שנקבע בחוק אל מול עונש המקסימום הצדיק ענישה מחמירה של מאסר בפועל לתקופה שלא תהיה פחותה מעונש המינימום. מנגד, בא כוח הנאשם טען כי הנאשם נטל אחריות מלאה על מעשיו והביע חרטה על ביצועם. הוא טען כי צריך לקחת בחשבון שהמתלוננת הגיעה לביתו של הנאשם ללא כפייה, וניתן לראות מכך שהמעשה לא היה מתוכנן אלא מקרי. הסנגור טען כי הנאשם אינו בעל דפוס עברייני והדבר הצדיק הקלה בעונשו.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט ציין כי הנאשם ביצע עבירת מין חמורה בבת משפחתו, עבירה שגרמה לקטינה נזקים רבים. נקבע כי הנאשם אמנם הודה בביצוע המעשים, אבל נראה היה כי הוא עשה זאת לא לשם הזדהות עם הנאשמת אלא על מנת לנסות ולהקל בעונשו. השופט הדגיש כי העבירות בוצעו בהפרש של שנה והיו בעלות דפוס דומה. דבר זה יצר חשש שלא מדובר במעידה חד פעמית ומקרית. אי לכך, נקבע כי יש להגן על האינטרס הציבורי, כמו גם על אינטרס ההרתעה.


סעיף 355 לחוק העונשין קובע כי בית המשפט צריך לגזור עונש מינימום שלא יפחת מרבע מהעונש המירבי, לאדם שהורשע בעבירות מין מסוימות. בית המשפט רשאי לגזור עונש נמוך יותר רק מטעמים מיוחדים שיירשמו. במקרה זה, בית המשפט הגיע למסקנה כי לא היו נסיבות מיוחדות שהיה ניתן להסתמך עליהן בשביל להקל באופן משמעותי על הנאשם. לכן, בית המשפט גזר על הנאשם 3 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך כ-30,000 ₪.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.