www.what2do.co.il

מעצר עד תום ההליכים של מאמן כדורסל מאשדוד

דרגו את המאמר

מעצר עד תום ההליכים של מאמן כדורסל מאשדוד

כאשר מוגש כנגד נאשם כתב האישום, הפרקליטות יכולה לבקש את מעצר החשוד עד לתום ההליכים. בשלב זה, בית המשפט נדרש לבחון שלושה דברים:

 

  • האם יש ראיות לכאורה כי החשוד ביצע את העבירה?
  • האם יש חשש ממסוכנות של הנאשם או חשש משיבוש הליכי משפט?
  • על בית המשפט לבדוק חלופות מעצר שונות שיפגעו בצורה פחותה יותר בחירותו של הנאשם, שבשלב זה עדיין בגדר חשוד.


במקרה זה, בית המשפט דן בבקשה להאריך את מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים נגדו. כנגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין ביצוע 16 עבירות מין, מתוכן מספר רב של ביצוע מעשים מגונים בקטינים.


עובדות כתב האישום


16 האישומים השונים היו דומים אחד לשני וחשפו לכאורה דפוס התנהגות מינית חריגה, התנהגות שפגעה בקטינים. הפרקליטות טענה כי רוב המעשים בוצעו כאשר החשוד עבד במכולת בגן יבנה. נטען כי הוא נהג לבלות במשחקיה למשחקי המחשב בקניון אשדוד ושם הכיר חלק מהמתלוננים.

 

בכתב האישום נכתב כי הנאשם היה נוהג לשחק עם הילדים במשחקיה על חשבונו, לקנות להם אוכל ולהזמין אותם לביתו. בתקופה מסוימת, הוא שימש כמאמן כדורסל באחד מבתי הספר באשדוד. ברוב האישומים, החשוד נישק את הקטינים בפה וזאת ללא הסכמתם. בשניים מהאישומים, נטען כי החשוד אנס קטינים תוך כדי שהוא מחדיר את איבר מינו בפי הטבעת שלהם, ומבקש מהם למצוץ את איבר מינו. בגין ביצוע מעשים אלה, הוא הואשם בביצוע מעשי סדום בקטין.


טענות הצדדים


המאשימה ביקשה את מעצר החשוד עד לתום ההליכים וציינה את מצבם הנפשי הקשה של הקטינים שנפלו קורבן לסטייתו של החשוד. אליבא דפרקליטות, התקיימו נגד החשוד מספר עילות מעצר. עילה אחת נגעה לסכנה כי החשוד עלול לשבש הליכי משפט ולהשפיע על עדי התביעה.

 

כחיזוק לטענה זו, המאשימה הביאה ראיות לכך שבתום חקירתו הראשונה, הוא צחק עם הקטינים לגבי החקירה וציין כי המשטרה לא מתייחסת ברצינות לתלונותיו של אחד מהם, וזאת במטרה להשפיע עלים ולמנוע מהם להתלונן לגביו. עילת מעצר נוספת התייחסה ליסוד הסביר לחשוש כי שחרורו של החשוד עלול לסכן את בטחון הציבור בכלל. כתמיכה לכך נטען כי לאחר חקירתו הראשונה, הוא החריף את דפוס פעולותיו.


ב"כ המשיב הסכימה אומנם כי היו "ראיות לכאורה לביצוע העבירה". עם זאת, לטענתה, לא התקיימות בנסיבות דנן עילות מעצר או לחילופין, ניתן היה להסתפק בחלופות מעצר. הסנגורית הוסיפה כי מרשה הגיע ממשפחה נורמטיבית והוא נעדר עבר פלילי. כמו כן, הודגש כי רוב האישומים היו מינוריים ומצויים ברף התחתון של עבירות המין (זאת בהסתייג מהחשדות הנוגעים לביצוע מעשי הסדום בשני הקטינים).


תסקיר שירות המבחן


תסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם קבע כי מדובר בבחור צעיר בן 27 שסיים 12 שנות לימוד. הוא למד הוראת חינוך גופני ועבד כמאמן כדורסל לילדים. משפחתו של הנאשם הוגדרה כ"נורמטיבית ומתפקדת באורח תקין". תסקיר שירות המבחן מצא כי הנאשם הינו אדם כריזמטי בעל יכולות ורבליות גבוהות. על פי התסקיר, הנאשם חש כי הוא הקורבן בפרשה והשווה את מצבו למצב הקטינים (על אף שהוא היה מודע להפרש הגילאים הניכר ביניהם). השירות היה סבור כי המשיב חשוף לרמה גבוהה של מסוכנות להישנותה של התנהגות פורצת גבולות.


הנאשם הציע מספר חלופות מעצר, ביניהן מעצר בבית הוריו בפיקוח אחיו הבכור וחברתו או מעצר בבית דודתו. למרות שהשירות התרשם באופן חיובי מהחלופות שהוצעו, התעוררו קשיים בהבנת תפקיד הפיקוח אצל המפקחים המוצעים. כמו כן, באחד מהבתים הודגש כי גר במקום ילד צעיר בן 16, ולכן זה נראה על פניו מסוכן או לכל הפחות לא רצוי עבור נער זה.


החלטת בית המשפט


בית המשפט קבע כי המעשים המיוחסים למשיב היו חמורים והקימו חזקת מסוכנות גבוהה מאוד. כמו כן, הודגש כי המעשים בוצעו לכאורה בשיטתיות ובמספר רב מאוד של קטינים. התנהגותו של החשוד הייתה, לכל הדעות, סכנה לביטחון הציבור. לסיכום, לא אחת נפסק על ידי בית המשפט העליון כי עבירות שבוצעו בקטינים מקימות מסוכנות פנימית, מסוכנות שלא ניתן בדרך כלל להתגבר עליה על ידי חלופת מעצר. לאור החשדות הכבדים לביצוע המעשים המדוברים, ולאור החשש ממסוכנות ושיבוש הליכי משפט, בית המשפט הורה כי הנאשם ישהה במעצר עד לתום ההליכים בעניינו.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.