www.what2do.co.il

בעקבות תחקיר ערוץ 10 - גזר דין לאדם שהורשע בעבירות מין באינטרנט

דרגו את המאמר

בעקבות תחקיר ערוץ 10 - גזר דין לאדם שהורשע בעבירות מין באינטרנט

רשת האינטרנט מאפשרת לעברייני מין רבים לממש את גחמותיהם המיניות בצורה וירטואלית, ואף להיפגש לאחר מכן פיזית, עם אנשים אותם פגשו ברשת. האוכלוסייה שנמצאת בסיכון הגבוה ביותר ליפול קורבן לעבריינים הללו הינה אוכלוסיית הקטינים. לאחר שערוץ 10 ביצע תחקיר טלוויזיוני אודות עברייני מין ברשת, התחקירניות שהתחזו לקטינות במהלך התחקיר התלוננו במשטרה כנגד האדם שיצר עימן קשר דרך האינטרנט. להלן יוצג גזר דינו של האדם שנתפס על ידי המשטרה, לאחר ביצוע תחקיר זה.


הנאשם הורשע בביצוע עבירות של ניסיון למעשה מגונה בפני קטין וניסיון להטרדה מינית, זאת בשני אירועים שונים. העבירות בוצעו כלפי תחקירניות של ערוץ 10 שהציגו עצמן כקטינות והתכתבו ברשת האינטרנט עם הנאשם.


באישום הראשון, הנאשם הציג עצמו ברשת בשם "אבא במצלמה". הוא טען כי הוא בן 35 והתחיל להתכתב עם התחקירנית של ערוץ 10 שהציגה את עצמה כקטינה בת 13 תחת השם "מורנוש". לאחר שהנאשם ציין בפני "מורנוש" כי היה כבר עם שתיים מבנות גילה, הוא החל לשאול אותה שאלות לגבי מבנה גופה וניסה לבדוק את העדפותיה המיניות. לאחר שהגילה כי "מורנוש" בתולה, הציע הנאשם ללמדה הכל אודות סקס ואף להראות לה כיצד מאוננים. בשיחות ההמשך, שלח לה סרטון וידיאו בו הוא מאונן תוך כדי שהוא יודע ש"הקטינה" אמורה לצפות בסרטון זה.


באישום השני, תחקירנית נוספת של ערוץ 10 הציגה עצמה תחת השם "לוטם 13 המגניבה". במקרה זה, הנאשם הציג עצמו כגבר בן 40 תחת הכינוי "אביר". הוא שאל את "לוטם" שאלות בעלות אופי מיני, האם התנשקה, האם קיבלה מחזור והאם היא עדיין בתולה? לאחר מספר שיחות דרך מצלמת הרשת, הוציא את איבר מינו והחל לאונן תוך כדי שהוא מאמין ש"לוטם" צופה בו. הנאשם הורשע בביצוע העבירות דלעיל וכעת הגיע השלב לגזור את דינו.


הטיעונים לעונש


הפרקליטות טענה כי לאור העובדה שרשת האינטרנט מציעה אפשרויות רבות לביצוע עבירות מהסוג אותן ביצע הנאשם, יש להחמיר עימו בעניין הענישה. קטינים שמפתחים שיחות מסוג זה יכולים לסבול מנזקים גופניים ונפשיים רבים, ולכן יש להרתיע עברייני מין מביצוע עבירות מסוג זה.


סנגורו של הנאשם הציג בפני בית המשפט מכתב ממנהלת בית הספר בו עבד הנאשם כשומר במשך שלוש שנים. במכתבה, המנהלת ציינה כי הנאשם ביצע את עבודתו נאמנה ולשביעות רצונם של המורים, ההורים והתלמידים. כמו כן, הנאשם היה ללא עבר פלילי והשיקול החשוב ביותר, שבסופו של דבר לא היה קורבן אמיתי לעבירות אותם ביצע (שכן הפרשה התרחשה תוך כדי תחקיר של ערוץ 10 והעבירה בוצעה כלפי תחקירניות שעשו לנאשם "תרגיל"). כלומר, לא היה כאן נפגע אמיתי ואף קטינה לא נפגעה באמת. הסנגור אף טען כי הנאשם נמנע מלהיפגש עם ה"קטינות" והדבר מראה על כך שהנאשם שולט ביצריו ומסוגל לבצע הליך של שיקום.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט ציין כי הנאשם פגע במעשיו בנורמה חברתית חשובה, והיא שמירה על שלומם ונפשם של קטינים מפני גחמותיהם המיניות של המבוגרים. המעשים בוצעו ברשת האינטרנט שהוגדרה על ידי בית המשפט כ"פרצה הקוראת לגנב". כמו כן, המרכז להערכת מסוכנות מינית הצביע על רמת מסוכנות בינונית לביצוע עבירות מין.


מנגד, הנאשם עבד במשך שלוש שנים במחיצתם של קטינים ולא היה מעורב בעבר בפלילים. הוא החל לקבל טיפול, והביע נכונות להמשיך ולהשתפר. עובדה נוספת אשר הייתה יכולה להקל על הנאשם נגעה לכך שהמעשים בוצעו באופן וירטואלי בלבד ולא התרחש מגע פיזי או טלפוני עם המתלוננות. הנאשם הביע חרטה על ביצוע מעשיו וניסה לטפל בבעיותיו באמצעות קבוצה טיפולית.


לסיכום, בית המשפט גזר על הנאשם שישה חודשי מאסר בפעול שירוצו בעבודות שירות ושנה נוספת של מאסר על תנאי, כאשר התנאי הוא שלא יעבור שוב עבירות בהן הורשע במהלך שלוש השנים שלאחר מתן גזר הדין.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.