www.what2do.co.il

מורה חרדי הורשע בביצוע עבירות מין בקטינים - הכרעת הדין ושיקולי ענישה

דרגו את המאמר

מורה חרדי הורשע בביצוע עבירות מין בקטינים - הכרעת הדין ושיקולי ענישה

עבירות מין הינן מהעבירות החמורות ביותר הקיימות בחוק העונשין. חומרתן של העבירות אף מתעצמת כאשר העבירות מבוצעות בילדים צעירים. כפי שנראה להלן, במקרים רבים של עבירות מין כנגד ילדים, הפרקליטות תעדיף להגיע להסדר טיעון עם הנאשם על מנת להימנע מהצורך להעיד את נפגעי העבירה, ולחסוך מהם סבל נוסף.


הנאשם במקרה זה הורשע במסגרת עסקת טיעון בביצוע 12 עבירות של מעשים מגונים בקטינים מתחת לגיל 14. במהלך ביצוע העבירות, הנאשם שימש כמורה בכיתות ו'-ח' בבית ספר של החינוך החרדי. העבירות בוצעו תוך כדי עבודתו כמורה ומחנך. קשריו של הנאשם עם תלמידיו נמשכו לאחר שעות הלימודים, וכללו פגישות מחוץ לכותלי בית הספר, שיחות על מין, צפייה בסרטים פורנוגראפיים וליטוף איברי המין של הנערים.
 

שיטת הפעולה של הנאשם


על פי חוות דעתו של פסיכיאטר ותסקירי הקורבנות, הנאשם היה נוהג בשיטת פעולה אחידה כלפי תלמידיו הנבחרים. הוא בחר את אלו שסבלו מבעיות חברתיות, חינוכיות ומצוקות רגשיות והחל לפתח איתם שיחות אישיות שלא התייחסו למסגרת הלימודית בלבד. במסגרת השיחות, היה גולש לנושאים אינטימיים וכך רכש את אמונם של התלמידים. במסגרת השיחות האישיות, הנאשם היה מתחיל לגעת בילדים במסגרת חברית, נגיעות שהיו הופכות אט אט לנגיעות בעלות משמעות מינית.


התנכרות כלפי התלמידים


כאשר מישהו מהנערים ביקש לסיים את מערכת היחסים ה"חברית", החל הנאשם להשתמש באיומים על מנת לסכל את גילוי האמת. באחד המקרים, לאחר שאחד הילדים ניתק איתו את הקשר, בחר הנאשם להכפישו בפני שאר תלמידיו ולספר כי הילד הינו הומוסקסואל ולעג על התנהלותו המינית.


הטיעונים לעונש


במסגרת הסדר הטיעון, הפרקליטות הסכימה לבקש מבית המשפט לגזור על הנאשם שש שנות מאסר, ואילו הסנגוריה הייתה רשאית לטעון לעונש מופחת. בעת הדיון בבית המשפט, הפרקליטות הפנתה את בית המשפט לחומרתם הרבה של העבירות אותם ביצע הנאשם. זאת בעיקר על רקע יחסי האמון המיוחדים ששררו בין הנאשם לקורבנותיו. הסיבה העיקרית להסדר הטיעון נבע מהרצון להימנע מסבל נוסף שהיה יכול להיגרם למתלוננים, במידה והם היו צריכים לעלות לדוכן העדים ולהעיד נגד הנאשם. לכן, ראוי כי בית המשפט יגזור על הנאשם את העונש המוסכם ולא יפחית ממנו.


לעומת זאת, הסנגור הביא בפני בית המשפט את השיקולים האישיים של הנאשם. הוא הדגיש כי הנאשם הביע צער וחרטה על המעשים וביקש להשתקם במסגרת מוסד. על כן, ראוי להתחשב בו ולגזור עליו עונש נמוך יותר מהמבוקש.


הראיות לעונש


במסגרת הראיות לעונש, הוגשה חוות דעתו של המרכז להערכת מסוכנות של עברייני מין. בחוות הדעת צוין כי פעולותיו של הנאשם מתאימים לדפוס של אדם מגורה מינית אשר תכנן את המעשים מראש. המרכז ציין כי קשה להעריך את סיכויי ההצלחה של הטיפול אבל נראה כי קיימת יכולת להפיק מהטיפול תועלת. חוות הדעת הפסיכיאטרית ציינה כי הנאשם סובל ממחלת נפש. מחלת הנפש ממנה סובל אינה אומרת כי אינו יכול להבחין בין רע וטוב ולכן הוא כשיר לעמוד לדין, אלא שהיא גורמת להפרעות אישיות.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט הדגיש כי בשנים האחרונות קיימת מגמה להגביר את הענישה כנגד עברייני מין. כמו כן, כאשר קורבן העבירה הינו נער צעיר שנפגע ממורה ורב נערץ, הניצול המיני הופך להיות לתופעה קשה הדורשת התייחסות וענישה מחמירה. במקרה זה, הנאשם ביצע עבירות חמורות בתלמידים אשר רכשו את אמונו. בית המשפט ציין כי חומרת המעשים של הנאשם התעצמה לאור העובדה שהוא "בחר את הנערים הפגיעים ביותר, את אלו שהם בעלי המצוקות הרגשיות הגדולות ביותר". הנזק שנגרם למתלוננים היה קשה ביותר, והוא אף גבר במקרים בהם הנערים ביקשו לסיים את מערכת היחסים המעוותת, דבר שנתקל ביחס משפיל ומבזה מצידו של הנאשם.


בית המשפט ציין כי גם העונש שהתבקש באמצעות הפרקליטות היה עונש שהקל עם הנאשם. למרות זאת, נקבע כי הענישה לא חרגה מהרמה הסבירה בנסיבות העניין. אי לכך, בית המשפט אימץ את המלצת הפרקליטות וגזר על הנאשם 6 שנות מאסר בפועל ו-30 חודשי מאסר על תנאי.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.