www.what2do.co.il

גזר דין למורשעים בעבירות של סחר בנשים

דרגו את המאמר

גזר דין למורשעים בעבירות של סחר בנשים

השופט גזר על שני נאשמים שהורשעו בעבירות של סחר בנשים, 36 ו–18 חודשי מאסר בפועל, בהתאם למידת מעורבותם ומעשיהם. השופט ביסס את החלטתו על העובדה שהנאשמים פעלו באופן שיטתי, כחלק ממערך כולל שפעל בעסקי הברחת הנשים, תוך ניצול מצוקתן לשם הפקת רווח כספי.


במקרה דנן, הנאשמים הורשעו על סמך הודאתם ובמסגרת עסקת טיעון בביצוע עבירה של סרסרות למעשי זנות, סחר בבני אדם, קשירת קשר לפשע, הבאת אדם לעיסוק בזנות והחזקת מקום לשם זנות. לאחר הרשעתם, הצדדים הגישו טיעונים לעונש.


טיעוני הצדדים


מטעם המאשימה, הוגשו כראיות לעונש גיליונות ההרשעות של הנאשמים וגזרי הדין בתיקים קודמים שהתנהלו בעניינם. לדידה, עצם העובדה שהנאשמים הורשעו בתיק הקודם בעבירות שבוצעו לאחר העבירות נשוא התיק הנידון, העצימה את חומרת מעשיהם, שנחשפו רק בשנת 2008.


המאשימה טענה כי הנאשם 1, אשר הודה והורשע בעבירות של סחר בבני אדם למטרות זנות, היה חלק מחוליה שפעלה בתחום והביאה נשים ממדינות חבר העמים לישראל למטרות זנות. המאשימה הדגישה את העובדה שהנאשם 1 היה פעיל מאוד בעסקי הסחר בנשים, הן בפן הבינלאומי והן בפן הישראלי. המאשימה סברה כי הצטברות מעשיו של הנאשם 1 חייבה ענישה חמורה במיוחד, וזאת בשל חומרת העבירות, סוגן, משך הביצוע שלהן וקיומו של עבר פלילי.


לגבי הנאשם 2, נטען כי הוא פעל בצוותא יחד עם הנאשם 1 והמחיש בהתנהגותו את העובדה שמדובר היה בהתארגנות לצורך איתור הנשים והבאתן לארץ לשם זנות. המאשימה טענה כי חלקו במעשים היה קטן יותר ולכן לא היה מקום לגזור עליו גזר דין זהה לשל הנאשם 1. יחד עם זאת נטען, כי הנאשם היווה חוליה חשובה בשרשרת מערך הסחר בנשים, שהפעילו הנאשמים ואחרים. שכן, תפקידו היה להבטיח את הגעת "המשלוח" ליעדו בתחומי המדינה. גם לנאשם זה היו לו הרשעות נוספות בשתי עבירות של אחזקת סמים ועבירות נוספות.


מנגד, הנאשם 1 ציין כי הוא הודה במעשים שיוחסו לו ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. לדבריו, העבירות לא נעשו תוך שימוש באלימות או ביזוי הנשים. התנהגות זו של הנאשם, והעובדה שהוא לא מכר את המתלוננת, שהגיעה ועזבה מרצונה ופעלה ביודעין, העמידה את העבירות ברף התחתון של עבירות הסחר. הסנגור סבר כי היה על בית המשפט להתחשב בעובדה שהנאשם סיים לרצות את העונש בגין העבירות בתיקו הקודם (בו הואשם בגין עבירות שבוצעו לאחר העבירות המדוברות בתיק זה) ולא היה מקום להחמיר עמו.


הנאשם 2 טען כי הוא היה עצור בתיק זה במשך חצי שנה ולאחר מכן שהה במשך שלושה חודשים במעצר בית. לדבריו, העבירה שבגינה נשלח למאסר קודם נעברה לאחר ביצוע העבירות המדוברות בתיק ולאחר ריצוי עונש זה, הוא החל בשיקום חייו. מאז הוא עבד בעבודה מסודרת ולא היה מעורב בביצוע עבירות חדשות. כלומר, לטענתו, לא היה מקום לשלוח אתו שנית למאסר, לאחר שעשה כברת דרך וניסה לחזור למוטב. הנאשם הדגיש את העובדה כי חלקו במעשים היה מצומצם יותר. כמו כן, הוא הודה במיוחס לו ונטל אחריות על מעשיו. בנסיבות אלו, הסנגור סבר כי היה ניתן להסתפק בתקפות מאסר של 6 חודשים, ללא עונש נוסף.


דיון והכרעה


השופטת ציינה כי בתי המשפט שמו להם למטרה למגר את תופעת הסחר בנשים. הם גזרו על נאשמים שהורשעו בביצוע עבירות אלו עונשי מאסר ממושכים מתוך הכרה בפגיעה שנגרמה לקורבנות ולחברה בכללותה. אמנם, במקרה דנן, הנאשמים לא הפעילו אמצעי כוח או כפיה כלפי המתלוננת ולא גרמו לה פגיעות גופניות. אולם, המתלוננת ציינה כי עבדה במשך 305 ימים ברציפות, בממוצע 9 שעות כל יום. לדבריה, קיבלה 300 ₪ מהלקוח עבור שעת פגישה, אך הנאשם נתן לה 50 ₪ בלבד מתוך הסכום. נקבע שהתצהיר שיקף את תופעת הסרסרות במלוא חומרתה, ואת חלקו המשמעותי של הנאשם 1 במעשים.


כאשר השופטת גזרה את דינם של הנאשמים במקרה, היא התחשבה מחד בעובדה שהם היו עצורים במשך זמן רב, שוחררו ממאסר קודם של 15 חודשים שהושת עליהם בתיק קודם, שהעבירות בו בוצעו לאחר המקרה הנדון ובחרטתם. מאידך, השופטת לא התעלמה מהעובדה שהנאשמים ביקשו להפיק רווחים קלים באמצעות העסקת המתלוננת ואחרות בזנות.


בסופו של דבר, השופטת גזרה על הנאשם 1 מאסר בפועל לתקופה של 36 חודשים, מאסר על תנאי למשך 12 חודשים, תשלום קנס בסך של 2,000 ש"ח וכן פיצוי כספי למתלוננת בסך של 7,500 ₪. על הנאשם 2 הושתו 18 חודשי מאסר בפועל, 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך של 1,000 ₪.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.