www.what2do.co.il

זיכוי מעבירות מין בסמוך לתום תקופת מאסר

דרגו את המאמר

זיכוי מעבירות מין בסמוך לתום תקופת מאסר

בית המשפט העליון זיכה אדם אשר הגיש ערעור על הרשעתו בביצוע מעשה סדום בקטין ומעשה מגונה. עם זאת, המערער נהנה מהזיכוי רק בקרוב לתום תקופת מאסרו. המערער הורשע בכך שבתקופה בה עבד במועדון ספורט בתור עובד ניקיון, ביצע עבירות מין בקטין.

 

ארבע שנים לאחר התקרית נשוא כתב האישום, הגיש המתלונן תלונה נגד המערער במשטרה. שנתיים לאחר מכן הגיש המתלונן תלונה נוספת כנגד עובד ניקיון נוסף במועדון הספורט. שני הנאשמים הורשעו ונגזרו עליהם תקופות מאסר שונות.

 

העובד הנוסף הגיש ערעור על הכרעת הדין וערעורו התקבל. בעקבות כך, הגיש המערער ערעור מצידו של הכרעת הדין אך ערעורו הנדחה. המערער לא אמר נואש ופנה לבית המשפט העליון. בית המשפט קבע כי יש לזכותו מחמת הספק.

 

השופט ג'ובראן: "ספק בהרשעת הנאשם"


השופט ג'ובראן כתב בפסק הדין כי בבוחנו את מכלול הראיות והעדויות אשר הוצגו בפניו, קיים ספק ממשי האם המערער ביצע את המיוחס לו בכתב האישום. השופט ציין כי הספק הראשון נולד בליבו בכך שהתלונות כנגד שני עובדי הניקיון היו זהות כמעט לחלוטין.

 

"לא ניתן למצוא הסבר המניח את הדעת, כיצד שתי האשמות תהינה כה זהות האחת לרעותה", כתב השופט, "האם שני הנאשמים גמרו אומר לטוות מזימה לתקיפה משותפת של המתלונן?".

 

כמו כן, השופט הוסיף כי תהיות רבות עולות בכך ששנתיים לאחר הגשת התלונה הראשונה, מוגשת תלונה זהה כמעט לחלוטין המטילה אשמה של ביצוע עבירות מין על ידי עובד נוסף, מעין יורש של המערער.


בית המשפט התייחס גם לזיכויו של העובד הנוסף. השופט הוסיף, מדוע זה יזוכה נאשם אחד בעוד השני יורשע במיוחס לו. ספק נוסף עלה בליבו של השופט ג'ובראן בעדותו הכבושה של המתלונן.

 

אכן, עבירות מין מביאות פעמים רבות את המתלוננים להגיש תלונה לאחר תקופה ארוכה, וזאת בשל ההתמודדות הנפשית וההדחקה. עם זאת, גם תלונה זו המוגשת במרחק הזמן צריכה להיבחן על בסיס הספק הסביר. המתלונן במקרה דנן הציג מספר גרסאות שונות לסיבה אשר בגינה נמנע מלהגיש תלונתו במרוצת השנים. זאת ועוד, צוין כי המתלונן פעל רבות על מנת להביא לכך שפרופילו הצבאי יורד ובכך נפגעה מהימנותו בעיני השופטים. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.