www.what2do.co.il

הנשיא משה קצב הורשע בעבירות מין חמורות

דרגו את המאמר

הנשיא משה קצב הורשע בעבירות מין חמורות

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר בהכרעת דין אשר מתפרשת על 25 עמודים את נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, בשורה של עבירות מין חמורות. קצב הורשע בביצוע שני מעשי אונס, הטרדה מינית ומעשה מגונה בכוח.
 

כבר בתחילת הקראת הכרעת הדין, שמט השופט ג'ורג' קרא את הקרקע מתחת לקו ההגנה של קצב וקבע כי עדותו של הנאשם הייתה זרועה בסתירות ושקרים. השופטים הבהירו כי הם מבכרים את גרסתה של המתלוננת א' ממשרד התיירות וקובעים שהיא דוברת אמת.


בהכרעת הדין הופרך לחלוטין האליבי של הנאשם ונקבע כי העדר ההסכמה לביצוע המעשים הוכח מעל לכל ספק סביר. העדים אשר הגיעו לבית המשפט מטעם ההגנה הוגדרו על ידי השופטים כלא יותר ממשענת קנה רצוץ והנאשם עצמו נתפס כבלתי מהימן. אחד מקרובי משפחתו של קצב התפרץ לעבר השופטים במהלך הקראת הכרעת הדין וטען כי מדובר בדברים שאינם נכונים. הנשיא לשעבר, לעומת זאת, ישב על ספסל הנאשמים כאשר הוא מתוח וחיוור.

 

לא היה מוכן לחתום על הסדר טיעון - טרף את הקלפים


יש לציין כי הנשיא קצב היה יכול לחתום על הסדר טיעון מקל במהלך הדיונים המשפטיים. למרות ש-6 עתירות הוגשו כנגד הסדר טיעון זה לבג"צ (ונדחו בזו אחר זו), ועל אף שהסדר זה היה הסדר מקל מבחינתו של הנאשם, החליט קצב להמשיך ולנהל את המשפט תוך שהוא טוען לחפותו לאורך כל ההליך. עורך דינו, ציון אמיר, עוד הספיק להגיד הבוקר לעיתונאים בבית המשפט כי הנאשם מצפה שהצדק ייצא לאור ובית המשפט יורה על זיכויו.


השופטים התייחסו גם להד התקשורתי סביב הפרשה וקבעו כי הנשיא קצב אינו יכול להלין על התקשורת שכן הוא עשה בה שימוש כפי שעשו בה גורמים אשר היו מעוניינים, כביכול, בהרשעתו. השופטים קבעו כי מדובר במראה דו צדדית שכן הנאשם התבטא בפומבי כנגד היועץ המשפט לממשלה, וזאת לאחר שהאחרון מתח עליו ביקורת באמצעי התקשורת.

 

להלן דבריו של השופט קרא בנוגע לטיעון ביטול כתב האישום בשל העליהום התקשורתי על הנשיא לשעבר: "לכאורה, אכן מדובר בפגיעה קשה בהליך עשיית הצדק המחייבת הוקעתה על דרך בחינת האפשרות לביטולו של כתב האישום. אמרנו לכאורה, ולא בכדי, וזאת על רקע התנהגות מקבילה של הנאשם ובאי כוחו, אשר אף הם לא התנזרו מכלי התקשורת, לא הדירו רגליהם מאולפן טלוויזיה זה או אחר... במהלכים אלו, הביעו הם, בין היתר, ביקורת חריפה לא פחות על המתלוננות ועל אופיין. אין מדובר במסע פרסום חד צדדי כנגד הנאשם. אין מדובר במתקפה בה היה מצוי הנאשם במצב של חוסר אונים, שכן הנאשם הצטרף למערך הפרסומים וההשמצות ונטל בו חלק פעיל".

 

הכרעת הדין נעשתה בנוכחות של בני משפחה, פוליטיקאים, עיתונאים והפגנה של נפגעות הטרדה מינית מחוץ לאולם בית הדין. בלטה בחסרונה רעייתו של הנשיא לשעבר אשר בחרה שלא להגיע לבית המשפט המחוזי ונותרה בבית המשפחה בקריית מלאכי.

 

משפטנים - סיכויי הערעור נמוכים


גורמים בכירים במערכת הפוליטית, ומשפטנים בעלי ניסיון, קובעים כי קשה לראות כעת כיצד יתקבל ערעורו של קצב על הכרעת הדין במידה ויוגש. השופט בדימוס, שלי טימן, אמר לאתר Ynet כי מילותיו החריפות של השופט ג'ורג' קרא בהכרעת הדין פוגעות באופן ממשי בסיכוייו של הערעור ואף הוא הופתע, בהכירו את השופטים במשפט קצב, מאופיים של הדברים.

 

כמו כן, לדעת משפטנים ופרקליטים לשעבר, יש להניח כי קצב ירצה עונש של מאסר בפועל. יצוין כי העונש המרבי שניתן להטיל על הנשיא לשעבר בגין העבירות בהם הורשע עומד על 16 שנים בפועל.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להכרעת הדין באומרו כי מדובר ביום עצוב למדינת ישראל כאשר נשיא לשעבר מורשע בעבירות כה חמורות. כמו כן, נתניהו גיבה את הכרעת הדין ואמר כי בית המשפט העביר לציבור שני מסרים חשובים – עיקרון שוויון החוק מחד, ועיקרון חירות האישה מאידך. 
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.