www.what2do.co.il

בית המשפט הורה כי עבריין מין משוחרר ישאר בבית בלילות

דרגו את המאמר

בית המשפט הורה כי עבריין מין משוחרר ישאר בבית בלילות

המודעות הציבורית הגוברת בעניין עבירות מין תופסת כותרות רבות באמצעי התקשורת השונים. לצד הרשעתו של הנשיא לשעבר, משה קצב, בעבירות של אונס ומעשה מגונה, עוסקת התקשורת בנאשמים ובחשודים אשר נטענים כנגדם ביצוע של עבירות מין.

 

רשויות המדינה נרתמו אף הן למאבק, הן מבחינת הגשת כתבי אישום חמורים על ידי המשטרה, הן על ידי גזירת דין לחומרה בגין עבירות מין, והן על ידי חקיקת חוקים הנוגעים לפעילותם של עברייני מין. אחד החוקים הללו הינו חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין, התשס"ו-2006.


מכוח חוק זה, מונה קצין פיקוח עבירות מין אשר הינו עובד סוציאלי המועסק בשירות בתי הסוהר. במסגרת תפקידיו של קצין הפיקוח נמנים פיקוח על הימצאותם ופעולותיהם של עברייני מין. כמו כן, קצין הפיקוח הינו בר סמכות לערוך חוות דעת לגבי מסוכנתו של אדם אשר הורשע בעבירות מין ולהמליץ על תנאי שחרורם. במסגרת דיון בבית המשפט העליון, בנוגע למאסרו של עבריין מין מורשע הנמצא בשלביו הסופיים, נדרשה חוות דעת מסוג זה.

 

יחידת הפיקוח בשירות בתי הסוהר קבעה כי נשקפת דרגת מסוכנות גבוהה מעבריין המין המורשע ועל כן יש להטיל עליו צו פיקוח ומעקב בהשתחררו. על פי צו זה, אסור לאסיר לקיים פגישות עם קצין הפיקוח, עליו להיות מוגבל ביציאתו מביתו בשעות הלילה ועליו להתרחק מקטינות ומקורבנות העבירה.

 

האם מדובר בפגיעה בזכות יסוד חוקתית?


העבריין המורשע הסכים עם תנאי הצו מלבד התנאי האחרון בו – השארתו בביתו בשעות הלילה. לדבריו, מדובר בתנאי בלתי מידתי אשר כולל פגיעה של ממש בזכויותיו החוקתיות היסודיות. העבריין הוסיף כי לאחר ריצוי עונשו הוא זכאי להמשיך את חייו כרגיל ואין הוא מסוכן עוד בלילות.

 

המדינה טענה, לעומת זאת, כי עסקינן באדם בשנות ה-60 לחייו המבצע עבירות מין כבר מגיל 15 והטלת התנאי האוסר עליו להסתובב בלילות מחוץ לביתו הינה לשנה אחת בלבד. כמו כן, נטען עוד כי בהסכמת קצין הפיקוח, יוכל האחרון לצאת מביתו גם בשעות אלו.


בית המשפט קבע כי יש לתת את הצו המבוקש שכן ההגנה על הציבור יושבת בבסיס תכליתו של חוק ההגנה מפני עבירות מין. בפסק הדין נכתב כי החוק מגן על הציבור על ידי חוות הדעת המוגשות מטעם קצין הפיקוח בשב"ס וישנה דרישה ספציפית ואינדיווידואלית לבחינת מסוכנותו של כל עבריין באופן אישי. המטרה כאן הינה למנוע ולא להעניש וכן להטיל פיקוח על העבריין שימנע ממנו לחזור לסורו ויסייע לו לפתוח דף חדש בחייו.


לסיכום, נקבע כי אמנם מדובר בהגבלה של חופשה התנועה של העורר, אך עסקינן בתקופה של שנה בלבד מחד, ועבריין בעל מסוכנות גבוהה מאידך. כמו כן, העורר המשיך וביצע עבירות מין גם לאחר שריצה תקופות מאסר קודמות, במהלך השנים לא עבר טיפול שיקומי כלשהו, ואין לא מעגלי תמיכה עליהם הוא יכול להישען.

 

בית המשפט דחה גם את טענת העורר לכך שלא קיים קשר בין האיסור לצאת בלילה לבין העבירות שבוצעו על ידו. השופט קבע כי ההשפעה אינה נובעת ממעשיו של הנאשם בשעות הלילה, אלא שבחסות החשיכה הוא מסוגל להימלט לאחר ביצוע מעשים אסורים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.