www.what2do.co.il

מהי הרשעה פלילית ?

דרגו את המאמר

מהי הרשעה פלילית ?


מהי הרשעה פלילית?

 

הרשעה פלילית הינה "אות הקלון הציבורי" המוטל על מי שהורשע בפלילים - משמע - נמצא אשם בביצוע עבירה בתחום הפלילי (סחר בסמים, עבירות מין, ניסיון לרצח, רצח ועוד) ועכשיו בנוסף לעונש הוא מסווג כעבריין.

כאשר מוטל מעיין "אות הקין" הציבורי הזה על אדם, נמנעות מהנאשם מגוון אפשרויות לחיות חיים "נורמליים" והתפתחות ראויה בקהילה שתהה בהתאם לכישוריו.

לדוגמא: היכולת לעסוק במגוון ניכר של עיסוקים הדורשים עבר פלילי נקי כתנאי לרישיון - החל מנהג מונית דרך רואה חשבון, עו"ד דירקטור בחברה, קבלן, ח"כ ועוד. היכולת להוציא "תעודת יושר" (המשמשת כתנאי קבלה לעבודות רבות בסקטור הפרטי - בד"כ בפועל מבקשים "גיליון רישום ע"פ), היכולת לצאת את הארץ לצורכי עבודה בחו"ל (ויזות עבודה) ועוד.

קשה מעט לבחון תיקים שאינם עוסקים בעבירות סמים בשל הנסיבות השונות בכל תיק. למרות זאת יוצגו מספר החלטות שהתקבלו לגבי לקוחות שבטיפול המשרד.

פרטי התיקים טושטשו באופן שלא נמסר בית המשפט אלא רק מספר ההליך, זאת כמובן על מנת שפרטי הנאשמים לא יחשפו. במקרים של שמות משפחה ייחודיים ונדירים מאוד - הושמטו גם אלו. כל התיקים נמצאים, כמובן, במשרד.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.