www.what2do.co.il

בעל קיוסק מכר אלכוהול לקטין ששימש כסוכן סמוי, מהו עונשו?

דרגו את המאמר

בעל קיוסק מכר אלכוהול לקטין ששימש כסוכן סמוי, מהו עונשו?

הנאשם, רווק כבן 29, שניהל מזה חמש שנים קיוסק במרכז הארץ, הודה בעבירה של מכירת משקה אלכוהולי משכר לקטין, שטרם מלאו לו 18, בשני הזדמנויות שונות. הקטין שימש באותה עת כסוכן סמוי של המשטרה והנאשם הודה בכתב האישום, שהוגש נגדו בחודש מאי 2011.

 

הנאשם הורשע בעבר בעבירות של פקודת זכויות יוצרים ואף הועמד לדין בבית משפט לנוער בשנת 2002, בעבירה של החזקת סכין, אך לא הורשע. במסגרת הסדר הטיעון סוכם כי המאשימה תעתור למאסר על תנאי וקנס כספי והנאשם יופנה לקבלת תסקיר שירות המבחן. בית משפט השלום בפתח תקווה נדרש להכריע בנוגע לעונשו.

 

הסוכן הסמוי נראה לבעל הקיוסק כבוגר לכן לא ביקש ממנו תעודה מזהה

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם סגר את הקיוסק ועובד כיום כקבלן בניין עצמאי בתחום הכבאות יחד עם חבר, לאחר שסיים קורס מתחזקי מטפים. הנאשם מתגורר עם משפחתו, הוא מסייע כלכלית להוריו הפנסיונים והוא הצעיר מבין תשעת אחיו. הנאשם סיים את לימודי התיכון עם תעודת בגרות חלקית ולא גויס לצבא על רקע בעיות רפואיות. במשך חמש שנים הוא היה בעליו של קיוסק ובחודשים האחרונים הוא סגר את העסק ועובד כקבלן בנייה.

 

הנאשם טען כי במהלך עבודתו בקיוסק הוא נהג לבקש מלקוחות, שנראו לו צעירים, תעודות מזהות, בעת שביקשו לקנות אלכוהול, אך הוא לא ביקש מהסוכן הסמוי תעודה מזהה, מאחר והוא נראה בעיניו כאדם בוגר. הנאשם הביע חרטה על מעשיו והוסיף כי הוא מודע לסכנה הטמונה במכירת משקאות משכרים לקטינים.

 

הרשעתו של הנאשם עלולה לפגוע בפרנסתו כעצמאי

 

קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם פעל באופן פזיז והוא מודע לחומרת מעשיו. מאחר והקיוסק נסגר, גורם הסיכון איננו קיים יותר. הקצינה המליצה על עונש שירות לציבור, בהיקף של 120 שעות ואף טענה כי יש מקום להימנע מהרשעה, בשל גילו הצעיר ויש להתחשב בעיסוקו כעצמאי ובצורך להציג בפני לקוחותיו תעודת יושר.

 

המאשימה הדגישה כי מכירת משקאות אלכוהול לקטינים, גוררת אלימות ועבירות רכוש, לפיכך טענה כי יש צורך לנקוט בעונש מרתיע לטובת האינטרס הציבורי. אך עם זאת בהתחשב בתסקיר החיובי של הנאשם ועברו הפלילי שאינו רלוונטי, המאשימה הסתפקה בהטלת עונש של מאסר על תנאי וקנס.

 

בית המשפט הרשיע את הנאשם וגזר עליו קנס בסך 2,500 שקל

 

בית משפט השלום בפתח תקווה קבע כי מדובר בעבירות המהוות פגיעה בערך המוגן של ביטחון הציבור ושל הקטינים בפרט, מאחר והקשר שבין אלימות לצריכת אלכוהול הוא מסוכן וידוע, וכן, מדובר בעבירה שבוצעה בשתי הזדמנויות נפרדות. לאחר ששקל את טיעוני הצדדים, קבע בית המשפט כי אין מקום לאי הרשעת הנאשם.

 

עוד קבע בית המשפט כי הוא לא מצא שהרשעתו בעבירה של מכירת אלכוהול לקטינים, עלולה לפגוע בעתידו התעסוקתי כמתקין ומתחזק מטפי כיבוי אש, מאחר ולא מדובר עבירות עברייניות בעלות אופי שלילי. לפיכך הרשיע בית המשפט את נאשם וגזר עליו ששה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 2,500 שקל.

 

ת"פ 53085-01-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.