www.what2do.co.il

רישום פלילי

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רישום פלילי

מרשם פלילי הינו אחד החששות הגדולים ביותר של העומדים בפני משפט פלילי. מהו מרשם פלילי? מהן השלכותיו? כיצד מתמודדים עימו? קראו עוד...


החשש הגדול ביותר של חשודים ונאשמים בתיקים פליליים הינו הרישום הפלילי. קצרה היריעה מלפרוס את כל ההשלכות אשר עלולות להיות לרישום פלילי מבחינתו של אדם בחברה הישראלית.

 

ראשית, רישום פלילי עלול למנוע מאדם להשתלב במקום עבודה. כמו כן, הרישום מהווה כתם והוא יכול להוות שיקול לחומרה כנגד האדם בהליכים משפטיים בעתיד (בביצוע עבירות אחרות לחלוטין). לעיתים, רישום פלילי מונע מאדם פניה להליכים אזרחיים רגילים כגון בקשה להוצאת דרכון זר, פנייה לקבלת ויזה וכדומה. במילים פשוטות, רישום פלילי עלול לגרום נזק רב.


פעמים רבות, אנו עדים במערכת המשפט בישראל לתיקים פליליים אשר נסגרים ללא הגשת כתב אישום. מבחינתו של החשוד/הנחקר, סגירת תיק פלילי (או גניזת תיק פלילי) מהווה למעשה ביטול כלל האישומים המיוחסים לו. לאחר סגירת התיק, לא מתבצע רישום פלילי כנגד הנאשם במשטרה. עם זאת, היות וכל חקירה משטרתית טומנת בחובה רישום משטרתי, גניזת/סגירת תיק איננה מסיימת בהכרח את ה"סאגה" הפלילית.


על פי החוק, ישנן שלוש עילות אשר יובילו לסגירת תיק פלילי:


העדר ראיות או ראיות לא מספיקות - העילה הראשונה לסגירת תיק פלילי הינה מצב בו למשטרה אין די ראיות בכדי לבסס כתב אישום כנגד החשוד/הנחקר. על פי רוב, לאחר החקירה המשטרתית, המשטרה מעבירה את החומר והראיות שנאספו בתיק לידי הפרקליטות. כעת, הפרקליטות מחליטה האם להעמיד את החשוד/הנחקר לדין. דהיינו, האם להגיש כנגדו כתב אישום. היות והרשעה במשפט הפלילי צריכה להיות מעל לכל ספק סביר, הפרקליטות יכולה בהחלט לקבוע שאין די חומר בתיק בכדי ללכת בנתיב זה.


חוסר עניין לציבור - פעמים רבות, הפרקליטות בוחנת את התיק וקובעת כי אין בו עניין לציבור. במקרים אלה, כמעט ואין כל משמעות מבחינת אשמתו של החשוד/הנחקר בביצוע העבירה. לדוגמא, גם נאשמים או נחקרים אשר אשמתם הוכחה לכאורה במסגרת הראיות, יוכלו "ליהנות" מסגירת תיק פלילי בשל העדר עניין לציבור. הדבר מאפיין בעיקר עבירות קלות וחד פעמיות (לדוגמא, שימוש בסמים לצריכה עצמית בהיקף קטן).


חוסר אשמה - העילה השלישית והחשובה ביותר הינה חוסר אשמה. במקרה זה, הפרקליטות מחליטה לסגור את התיק בהעדר אשמה ובכך היא מנקה את החשוד/הנחקר לחלוטין מהמיוחס לו. סגירת תיק פלילי בגין חוסר אשמה קובעת כי החשוד/הנחקר הינו "חף מפשע" ואין כלל ראיות המעידות על מעשים פליליים.


רק עילה אחת הינה ללא רישום פלילי

 

חשוב להדגיש כי סגירת תיק פלילי איננה מעידה על העדר רישום משטרתי. למעשה, רק נאשמים אשר התיק הפלילי בעניינם נסגר מחמת העדר אשמה ייהנו מכך שלא יירשם לחובתם רישום משטרתי. סגירת תיק פלילי מכוח שתי העילות האחרות (העדר ראיות או חוסר עניין לציבור) מותירה רישום משטרתי בתיקו של הנאשם. אי לכך, פעמים רבות, סגירת תיק פלילי מחמת אחת מהעילות המותירות רישום משטרתי תוביל את האדם להגיש בקשה לשינוי עילת סגירת תיק.


קיימת אפשרות נוספת והיא הגשה של בקשה למחיקת רישום משטרתי. על מנת להביא לקבלת בקשה כגון דא, שומה על המבקש לעמוד במספר תנאים מצטברים. לדוגמא, תקופת "צינון". במידה ואדם נושא רישום משטרתי בגין עבירה מסוג "פשע", עליו להמתין עם בקשה למחיקת הרישום המשטרתי שבע שנים ממועד קרות האירוע. כאשר מדובר בקטין, התקופה הינה של חמש שנים. כאשר מדובר בעבירה שאיננה מסוג "פשע" (עוון או חטא), תקופת ההמתנה הינה בת חמש שנים לבגיר ושלוש שנים לקטין.


 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. 

מה העונש על החזקת אגרופן שלא למטרה כשרה?

חוק העונשין קובע כי אדם המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או מחוץ לחצר ביתו ולא הוכיח כי החזיק בהם למטרה כשרה, צפוי לעונש שיכול להגיע עד חמש שנות מאסר. 

מהו הדין הפלילי בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו?

אדם המבצע מעשה מתוך כוונה להפריע לשוטר בעת מילוי תפקידו או כדי להכשילו, או להפריע לאדם אחר או להכשילו מלעזור לשוטר, צפוי לעונש מאסר שיכול להגיע עד שלוש שנים ולא פחות משבועיים.  

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

חיילים הנמצאים לקראת שחרור משירות סדיר בצה"ל, יכולים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירות שבוצעו טרם הגיוס. 

התיישנות עבירות נוער, מה קובע החוק?

כתב אישום נגד קטין יש להגיש בתוך שנה ממועד ביצוע העבירה, אולם בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, במקרים חריגים ויוצאי דופן, ניתן להגיש כתב אישום גם בחלוף תקופת ההתיישנות.  

סגירת תיק פלילי בהסדר, מהם התנאים?

כאשר קיימות ראיות מספיקות להגשת כתב אישום, התובע רשאי שלא להעמיד את חשוד לדין ולהציע לו הסדר, אם סבר כי מילוי התנאים שנקבעו יענה על העניין לציבור בנסיבות המקרה. 

רישום פלילי מופחת ותעודת יושר

רישומו הפלילי של חייל שהורשע בזמן השירות הצבאי בעבירת עוון נמחק לאחר חמש שנים ממועד מתן גזר הדין ואף ניתן למסור את הרישום הפלילי רק לרשימה מצומצמת של גופים.  

מהן ההשלכות של רישום משטרתי?

רישום משטרתי מנוהל על ידי המשטרה וכולל מידע לגבי תיקי חקירה שטרם התקבלה בעניינם החלטה ותיקים שנסגרו עקב חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.