www.what2do.co.il

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

סעיף 10 לפקודת הסמים המסוכנים קובע כי לא יהיו ברשותו של אדם כלים המשמשים להכנת סמים מסוכנים או לצריכתם, ללא אישור. אדם העובר על הוראות סעיף זה, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר וקנס כספי גבוה.

 

פקודת הסמים המסוכנים מפרידה בין שימוש בסמים בכמות שנועדה לשימוש עצמי, לבין מי שמוכר סמים, על כן, אם הכלים שנתפסו היו לשימוש עצמי בלבד, העונש הצפוי הוא שלוש שנת מאסר או קנס לפי סעיף 61(א)(4) לחוק העונשין. ואולם מדיניות הענישה בעבירות סמים משתנה ממקרה למקרה ותלויה בין היתר בסוג הסם, כמותו ובנסיבותיו של הנאשם, כולל רישום פלילי, שיקום, תסקיר שירות מבחן חיובי ועוד.

 

ייצור ושיווק של כלים המשמשים לעישון סמים

 

ביוני 2008 אישרה הכנסת תיקון לפקודת הסמים המסוכנים, שבו נאסר ייצורם ושיווקם של כלים המשמשים לעישון סמים. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שייעודם העיקרי הוא להכנת סם מסוכן או לצריכתו, כגון באנג. לפיכך, ייצור, ייבוא ומכירה של כלים הנועדים להכנת סמים או צריכתם מהווים עבירה פלילית. סעיף 10א. לפקודת הסמים המסוכנים אוסר על ייצור כלים אסורים, מכירתם, הצגתם למכירה, ייבוא, ייצוא, סחר או כל עסקה אחרת. אדם שעובר על הוראה זו צפוי לחמש שנות מאסר.

 

הרשעה בגין חממת גידול סמים בבית

 

הנאשם בן 33, ללא עבר פלילי, הורשע על פי הודאתו בעבירות של גידול סמים, החזקת כלים להכנת סם שלא לצריכה עצמית, וכן החזקת סם לשימוש עצמי. זאת לאחר שנמצאה בביתו מעבדה עם כלים מתאימים לצורך גידול שתילים וסמים מסוג קנביס בכמות רבה. בית משפט השלום בקריות נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, בחודש פברואר 2016, גידל הנאשם 20 שתילים של סם מסוג קנביס במשקל כולל של 7 ק"ג וכן החזיק בכלים הבאים לצורך גידולם: מנורות חימום, שנאים, טיימרים דיגיטליים, חומרי דישון ומכשיר ייבוש. בנוסף נמצא הנאשם מחזיק בסם מסוג קנביס במשקל 0.72 גרם לשימוש עצמי.

 

המאשימה טענה כי מעשיו פגעו בערכים המוגנים של שלום הציבור ובריאותו, מאחר שהיה חלק משרשרת הפצת הסם. המאשימה ציינה את התכנון המתחייב בעבירה זו ושימוש בכלים שונים ומגוונים לצורך כך. לטענתה, מתחם העונש ההולם נע בין 8-20 חודשי מאסר בפועל. היא סברה כי אין לסטות מהמתחם ההולם ויש להטיל עליו עונש מאסר בפועל לצד מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון.

 

הסנגור ציין כי כתב האישום לא ייחס לנאשם מטרת סחר בסמים שגידל וכי יש לראות בעובדה זו כנסיבה מקלה. לאור כך טען כי יש להעמיד את הרף התחתון של המתחם הענישה שניתן לריצוי בעבודות שירות. הסנגור סבר כי ראוי לחרוג ממתחם הענישה לאור עברו הנקי וסיכויי שיקומו של הנאשם. על כן עתר להטיל עליו צו מבחן לצד עבודות שירות לתקופה קצרה.

 

לאחר עיון בתסקירי שירות המבחן ובחינת נסיבות המקרה בכללותו, הגיע בית המשפט למסקנה כי יש להעדיף את הפן השיקומי ולסטות בשל כך ממתחם הענישה. מאחר שהנאשם שולב ביחידה לטיפול בהתמכרויות ונמצא בעיצומו של תהליך שיקום המניב תוצאות חיוביות. לפיכך גזר עליו 5 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי לתקופה של 6 חודשים, פיקוח שירות המבחן למשך 18 חודשים וקנס בסך 4,000 שקלים.

 

ת"פ 54487-02-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.