www.what2do.co.il

תיק נסגר בחוסר אשמה - האם המשטרה שומרת נתונים פליליים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

תיק נסגר בחוסר אשמה - האם המשטרה שומרת נתונים פליליים?

אתר החדשות News1 מפרסם הבוקר (6.6) כי משטרת ישראל מחזיקה באמתחתה מאגר צילומי אזרחים וטביעות אצבע הנוגעים לתיקים פליליים שנפתחו ונסגרו בעילת "חוסר אשמה". על פי הדיווח, עסקינן בתופעה נרחבת אשר נהוגה במשטרת ישראל ופוגעת לכאורה בפרטיותם של אזרחים אלו באופן קשה.

 

סגנית ראש אח"מ במשטרה, תת ניצב ורדה שחם (אשר קודמה בתפקידה רק השבוע), הודיעה לעורך דין פלילי אשר פנה אליה בשמו של אחד מלקוחותיו בעניין זה, כי המשטרה איננה מוכנה למחוק נתונים אלו מהמאגרים.


ב-News1 נטען כי תת ניצב שחם כתבה במכתבה שהדרישה לגניזת תיק פלילי שנסגר מחמת "חוסר אשמה" איננה מקובלת על המשטרה. עוד עולה מהתחקיר כי אגף החקירות והמודיעין במטה הארצי של המשטרה גורס כי יש למחוק אך ורק דגימות דנ"א. לטענת האגף, אין בחוק כל הוראה בנוגע לתצלומים ואו טביעות אצבע ולא גובשה מדיניות המורה על מחיקת ממצאים אלו. לעיתים, כאשר הוכח שלא היה בסיס סביר לחקור את החשוד תחת אזהרה, נמחקים הנתונים.

 

משרד המשפטים טרם גיבש דעתו בעניין


עורכי התחקיר טוענים כי עסקינן בנוהג אשר מנוגד באופן מוחלט להנחיותיה של פרקליטות המדינה. על פי הנחיות אלו, כאשר תיק פלילי נסגר בעילת "העדר אשמה", יש למחוק כל ראיה אשר עלולה לקשור את האדם המעורב בתיקים פליליים ולהטיל ספק בחפותו.

 

משרד המשפטים, אשר נדרש במכתב שנשלח לפני כשבועיים (25.5) לעניין זה טוען כי שאלת מחיקת נתונים בתיקים פליליים אלו נבחנת על ידו ובמידה והתנהלות המשטרה לקויה הדברים יתוקנו. עם זאת, יש לציין כי משרד המשפטים טרם נקט עמדה ברורה בעניין ועל כן מוקדם לקבוע האם פעולות המשטרה, ככל שיתבררו כנכונות, נעשות בניגוד לחוק ולהוראות הפרקליטות.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.