www.what2do.co.il

הימנעות מהרשעת עיתונאי למרות הודאה בעבירת הדחה לחקירה

דרגו את המאמר

הימנעות מהרשעת עיתונאי למרות הודאה בעבירת הדחה לחקירה

סמכותו של בית המשפט להימנע מהרשעה, על פי פסיקת בית המשפט העליון, צריכה להיות מיושמת במשורה ובמקרים חריגים. המקרים הללו יתעוררו כאשר הנזק שיכול להיגרם לנאשם בגין ההרשעה, עולה עשרות מונים על התועלת הציבורית שתצמח מההרשעה. נביא להלן דוגמה למקרה מסוג זה, בו היה ברור כי העבירה שבוצעה אינה כה חמורה מחד, והנזק הפוטנציאלי לנאשם יכול היה להיות הרסני מאידך.


הנאשם הינו עיתונאי במקצועו. על פי כתב האישום המקורי, הנאשם הואשם בשתי עבירות שונות, אשר היה קשר מסוים בין ביצוען. עבירה אחת נגעה לכך שהנאשם הפר הוראה של בית המשפט לענייני משפחה, שעה שאיחר להחזיר את בתו לגרושתו, אימה של הילדה. העבירה השניה שנטענה הינה עבירת ההדחה, שעה שהנאשם התקשר לגרושתו שהתלוננה עליו במשטרה, בגין ביצוע העבירה הראשונה, וביקש ממנה לבטל את התלונה הראשונה. בעת הקראת שני האישומים, כפר הנאשם בכתב האישום והדיון נקבע להוכחות.


כאשר התקיימה ישיבת ההוכחות, הודיעו הפרקליט והסנגור כי הסכימו להסדר טיעון לפיו הנאשם יחזור בו מכפירתו ואילו הפרקליטות תמחק את האישום הראשון. כך, על פי כתב האישום המתוקן, הואשם הנאשם בעבירת ההדחה בלבד. הוא הודה בעבירה ולפני שנגזר דינו, הופנה לשירות מבחן על מנת שיבצע תסקיר בעניינו.


תסקיר שירות המבחן


על פי התסקיר, הנאשם הוא גרוש בן 54 שניהל מערכת יחסים עם המתלוננת במשך 4 שנים. התסקיר מתאר את הנאשם כאדם אינטליגנטי ונורמטיבי, שמקבל על עצמו את האחריות לעבירה ומבין את חומרתה. שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעה מחשש שההרשעה תחבל באפשרותו להמשיך בעבודתו העיתונאית.


הטיעונים לעונש


הפרקליטות טענה כי יש להרשיע את הנאשם ולגזור עליו מאסר על תנאי. הסיבה לכך הינה שיש בעונש זה כדי להרתיע את הנאשם מלחזור ולפגוע במתלוננת מבחינה נפשית. לעומת זאת, הסנגור ביקש להראות כי מכתב האישום המקורי נותרה רק עבירת ההדחה. אומנם זוהי עבירה חמורה אבל האופן בו בוצעה, מעמיד אותה ברף התחתון של מבחינת מדרג אופן ביצועה. לטענתו, האירוע העיקרי היה הפרת ההוראה של בית המשפט לכאורה, אירוע שנסגר ונגמר. לכן, ההרשעה הנוכחית הינה רק השארית של מה שנותר מכתב האישום, ובשל כך יש להתחשב בעניינו האישי של הנאשם כאשר גוזרים את דינו.


הנאשם עצמו העיד כי במידה ויורשע, יש סכנה כי תישלל תעודת העיתונאי שלו והדבר יביא לפגיעה חמורה בפרנסתו. לטענתו, הוא מפיק ומארגן אירועים והרשעה תשלול ממנו אפשרות לארגן אירועים אלו, שכן תעודת העיתונאי הינה דרישת חובה לשם ארגון האירועים. יש לציין שעדותו של הנאשם לא נסתרה, ולכן בית המשפט התייחס לאמירותיו כממצא עובדתי שנכונותו הוכחה.
 

גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט מציין כי עבירת ההדחה בחקירה היא עבירה חמורה משום שיש בה פוטנציאל לפגוע באבני היסוד של ההליך המשפטי. כאשר היא מבוצעת על ידי עיתונאי, היא נראית חמורה יותר בשל כך שתפקיד העיתונאי מחייב יושר והגינות במסגרת עבודתו. על כן, יש אינטרס ציבורי חשוב בהרשעה ובהרתעה במקרים מסוג זה. למרות זאת, במקרה הנוכחי צריך להתחשב בכך שהתלונה המקורית כנראה לא הייתה מוצדקת. עברו הנקי של הנאשם והתפקיד אותו ממלא כהורה, מחייבים את בית המשפט להתחשב בכך שמא ההרשעה תגרום לו נזק משמעותי, שיכול להזיק לא רק לנאשם אלא גם לילדיו ולבתו, שהיא גם בתה של המתלוננת.


לסיכום, בית המשפט עושה שימוש בסמכותו על פי סעיף 71 לחוק העונשין ונמנע מלהרשיע את הנאשם, למרות הודאתו. הנאשם הועמד לשירות מבחן במשך 18 חודשים וחויב לבצע 140 שעות שירות למען הציבור.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.