www.what2do.co.il

מחיקת רישום פלילי - חנינה והתיישנות

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מחיקת רישום פלילי - חנינה והתיישנות

הכרעת דין פלילית איננה מביאה לסיומו של ההליך פלילי באופן מוחלט. חשוב לדעת כי גם במידה והורשעתם בבית המשפט, פתוחה בפניכם הדרך להגיש ערעור על ההרשעה בגלגול ראשון, ובהתאם לבקשה מתאימה גם בגלגול שני. במקרים בהם כל ערעוריכם נדחו, עדיין אתם יכולים לפנות לנשיא המדינה בבקשת חנינה.

 

חנינה לאחר הרשעה פלילית איננה ניתנת אך ורק על גזר הדין בפועל. חנינה הינה גם בעלת השלכות בנוגע לעתיד המורשע לרבות מצב רישומו הפלילי. השיקולים העומדים מאחורי שיקולי לשכת בית הנשיא שונים מהשיקולים המנחים את הכרעת הדין וגזר הדין בבית המשפט. את לשכת הנשיא מנחים שיקולים נרחבים (לדוגמא, מימד הזמן) ומומלץ שלא לשוב את טיעונים אשר נשמעו בבית המשפט בעת בקשת החנינה. סעיף 18 לחוק מרשם פלילי ותקנות השבים, התשמ"א 1981, קובע כי נשיא המדינה הינו בר סמכות לקצר או לבטל תקופות מחיקה של אדם ותקופות התיישנות.

 

הרישום הפלילי בישראל מעודכן במרשם המידע הפלילי. מרשם זה כולל תיקים בהליכים פליליים אשר הטיפול בהם הסתיים בהרשעה, עונש ללא הרשעה או הפסקת דין עקב אי כשרות משפטית. אדם אשר הורשע בפלילים עלול לשאת על גבו מעמסה כבדה מנשוא.

 

התיישנות רישום פלילי

 

תקופת ההתיישנות ברישום הפלילי איננה זהה בין העבירות השונות והיא משקפת על פי רוב את חומרת העבירה, גיל הנאשם ונתונים נוספים. על פי רוב, לעבירה ישנה תקופת התיישנות אשר תקופת מחיקה נספרת מסופה. מעסיקים רבים במגזר הפרטי דורשים ממועמדים לעבודה להציג בפניהם אישור לגבי העדר רישום פלילי (מה שמכונה בקרב הציבור "תעודת יושר"). יצוין כי מדובר בבקשה בלתי חוקית שכן המעסיק אינו רשאי לדרוש מסמך זה. עם זאת, עובדים רבים יעדיפו להציג את התעודה ולא להתעמת עם מעסיק עתידי או נוכחי.


תקופת המחיקה


עשר שנים מתום תקופת ההתיישנות, פוקעת גם תקופת המחיקה. יש לציין כי בניגוד להתיישנות, מצומצם יותר מספר הגופים אשר זכאים לעיין במרשם הפלילי. מחיקה איננה מוחקת את הרישום הפלילי. במסוף המשטרתי המידע אשר נשאר לצד הרישום הפלילי מוגדר כמחוק. משמעות רישום זה הוא כי הוא לא יועבר לגופים אשר היו רשאים לעיין בו במהלך תקופת המחיקה (המשטרה, הצבא, היועץ המשפטי לממשלה וכדומה).


כיצד שולחים בקשה לנשיא?


בקשת חנינה אשר נשלחת ללשכתו של הנשיא איננה מכתב פשוט ומומלץ לערוך אותו במקביל לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורך דין פלילי. בקשה זו אמורה להכיל את הנימוקים העיקריים העומדים מאחורי בקשתו של המורשע למחיקת רישומו הפלילי. כמו כן, יש להוסיף ראיות מתאימות, נסיבות משפטיות ועובדתיות, פסיקה מתאימה, מצב משפחתי, מצב בריאותי, נסיבות חלוף הזמן ועוד.

 

בקשת חנינה תוגש בצירוף עם מסמכים התומכים בטענות המפורטות בה, לרבות המסמכים המשפטיים (כתב האישום, הכרעת הדין, גזר הדין וכדומה). יצוין כי בקשת חנינה עוסקת בתיקים בהם הדיון הסתיים (בהרשעה או שלא בהרשעה) ולא בנוגע לתיקים שעניינם עומד ותלוי בבית המשפט. כמו כן, בקשת חנינה לא תוגש בתיקים אשר נסגרו מחמת חוסר ראיו, חוסר אשמה או העדר עניין הציבור.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.