www.what2do.co.il

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

דרגו את המאמר

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

הרישום הפלילי של כל אדם שביצע עבירה פלילית מופיע במרשם הפלילי המנוהל על ידי המשטרה. קיומו של רישום פלילי מגביל את היכולת לעסוק בתפקידים ציבוריים, להשתתף במכרזים ציבוריים ולעסוק במקצועות מסוימים, כגון: ממזער מוסמך, סוכן ביטוח, סוכן מכס, מתווך נדלן, נהג אוטובוס וכדומה.

 

בעבר נהגו מעסיקים לדרוש ממועמדים בעת ראיון עבודה להציג בפניהם תדפיס מן המרשם הפלילי בדבר הרשעות ועבירות המהווה תעודת יושר, כדי לדעת אם למועמד יש רישום פלילי והאם חטא בעבר בעבירות רכוש, אי יושר, זיוף או מרמה. כיום דרישה מצד מעסיק פרטי, אינה מותרת, ואף מהווה עבירה פלילית חמורה על פי התיקון בסעיף 22 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים.

 

האם מותר לבקש מעובד תעודת יושר?

 

תדפיס רישום פלילי המהווה תעודת יושר נחשב לחסוי וכל השגה של הרישום ללא אישור מהמועמד מהווה עבירה פלילית. התיקון בחוק נובע מפסק דין שנתן בית המשפט העליון, שבו נקבע כי זכותו של כל אדם לקבל מהמרשם הפלילי תדפיס לגבי הרישומים שמנהלת המשטרה הנוגע לעצמו, והתאפשר לכל אחד לעיין על מסך מחשב ברישום. המדינה התנגדה לכך, מתוך רצון להימנע ממצב שבו צד שלישי, כמו מעסיק או מנהל עבודה, ייאלץ מועמד פוטנציאלי להציג בפניו את התדפיס.

 

כאשר מדובר במועמד לתפקיד בכהונה ציבורית, בהשתתפות במכרז מטעם גוף ציבורי, או במקצוע שהחוק קובע מפורשות כי תנאי הכפוף לקיומו או היעדר עבר פלילי, ניתן לקבל מהמרשם תדפיס בכפוף להסכמתו של המועמד. מעסיק שזכאי לקבל מידע יקבל אותו ישירות מהמשטרה, ולא מהאדם שאליו מתייחס המידע. 

 

מועמד או עובד שמתבקש להציג תדפיס מהמרשם הפלילי למעסיקו, יכול להציג רק את העמוד הראשון של הגיליון, שהוא עמוד פתיח שאינו מכיל מידע על רישום משטרתי, כך שלא ייחשף מידע חסוי. מבנה זה של התדפיס מאפשר לבעל רישום פלילי למסור מסמך שלא מציין את הרישומים הפליליים שהוא נושא על כתפיו.

 

בעקבות תיקון החוק, במגזר הפרטי בקשת מידע לשם העסקת עובד פוטנציאלי, מהווה עבירה פלילית חמורה שדינה כשנתיים מאסר. כמו כן, העובדה שהמועמד או העובד נתן את הסכמתו והביא את התדפיס בעצמו אינה מכשירה את המעשה, פרט למקרים מסוימים שבהם יש למעביד זכות לפי החוק לקבל מידע זה.

 

האם רשאי מעסיק לשאול מרואיין אודות עבר פלילי?

 

החוק אינו אוסר על המעסיק לשאול במעמד ראיון עבודה, או במהלך פעילות שוטפת לגבי עבר והרשעות פליליות, אלא החוק אוסר לבקש מהעובד או להשיג באופן אחר, את התדפיס מהמרשם הפלילי. על כן ישנם מעסיקים שמבקשים מהמועמדים לחתום על תצהיר בפני עורך דין על היעדר רישום פלילי, במטרה לחשוף את עברם הפלילי, ואי חתימה על התצהיר מסכנת אותם בעבירה של עדות שקר.

 

בשנת 2013, קבע בית המשפט העליון כי בקשה למסור מידע באמצעות תצהיר בנוגע לעברו הפלילי של מועמד לעבודה אינה בהכרח פסולה באופן מוחלט, אולם ייתכן כי בעתיד גם דרישה זו תהיה אסורה על פי החוק.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.