www.what2do.co.il

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא עבירה פלילית המוגדרת כמעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר. תקיפה סתם אמנם נחשבת לעבירה הקלה ביותר מבין עבירות התקיפה, אך נגד אדם החשוד בביצוע העבירה, נפתח הליך פלילי הכולל חקירה משטרתית, רישום פלילי, הגשת כתב אישום, דיונים בבית משפט, וענישה מרבית של עד שנתיים מאסר, בנוסף לצווי הגנה והרחקה, עבודות שירות לתועלת הציבור, פיצוי למתלונן או למתלוננת ועונשי מאסר על תנאי.

 

תקיפה סתם יכולה להתקיים בנסיבות פעוטות כמו ליטוף, טפיחה, סטירה, יריקה או כל פעולה אשר לא גורמת לפציעה ולחבלה של ממש. העבירה מתייחסת לעצם הפגיעה באוטונומיה של הפרט ואין משמעות לכך אם התקיפה גרמה או לא גרמה לנזק פיזי או נפשי.

 

כאמור, תקיפה סתם נחשבת לעבירה הקלה ביותר מעבירות אלימות המפורטות בחוק העונשין. ההבדל המרכזי בין תקיפה סתם לעבירת תקיפה בנסיבות מחמירות, הוא הנזק שנותר לצד שנפגע. לפיכך, סטירה או דחיפה ללא גרימת חבלה, עונה על הגדרת תקיפה סתם, בניגוד לתקיפה בנסיבות מחמירות אשר גורמת לנזק ולחבלה של ממש.

 

תקיפה מוגדרת כמכה, נגיעה, דחיפה או הפעלת כוח על גופו של אחר, בדרך ישירה או עקיפה, ללא הסכמת המתלונן או בהסכמה שהושגה בתרמית. הפעלת כוח מתייחסת גם להפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל חומר אחר, אשר הפעלתו עלול לגרום לצד השני נזק או אי נוחות.

 

על פי הוראות סעיף 379 לחוק העונשין, אדם אשר תוקף את חברו שלא כדין, צפוי לעונש מאסר לתקופה של שנתיים, אם לא נקבע עונש אחר מחמת נסיבות העבירה.

 

תקיפה סתם בנסיבות מחמירות היא כאשר בעת התקיפה היו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע העבירה בידי אחד או אחדים מהם, וכאשר מדובר במקרה של אלימות במשפחה כולל הורים, אחים, ילדים, בת או בן זוג. העונש הצפוי על תקיפה סתם בנסיבות מחמירות, הוא עונש כפול שיכול להגיע עד ארבע שנות מאסר.

 

שלושה חודשי מאסר לנאשם שסטר לגרושתו ואיים על חייה

 

על פי עובדות כתב האישום, בתקופה הרלוונטית הנאשם והמתלוננת היו גרושים. הם התגוררו יחד בדירת המתלוננת, ועמם התגוררה בתם המשותפת בת 18. בחודש ינואר 2017, בשעה שלוש לפנות בוקר, המתלוננת ישנה עם בתה בחדר השינה של הבת, ונעלה את דלת החדר.

 

הנאשם השתולל בסלון הדירה ופתח את הדלת בבעיטה ושבר את הבריח. בהמשך תקף את המתלוננת בכך שתפס בעורפה וסטר על לחיה ואוזנה. כתוצאה מהתקיפה, היא נהדפה אל המיטה. בהמשך הוא בעט בכלב ועזב את הדירה. כששב, נכנס לחדר השינה וישן. לאחר שהתעורר משנתו איים על המתלוננת בפגיעה בחייה ואמר לה: "תזהרי ממני, אני אהרוג אותך, אני אקבור אותך".

 

בית המשפט השלום בנצרת גזר על הנאשם בגין שני אירועי אלימות פיזית ומילולית כלפי גרושתו, עונש של שלושה חודשי מאסר בפועל, בנוסף למאסר על תנאי, וקבע, כי בנסיבות המקרה, לא נמצא מקום לחריגה ממתחם העונש ההולם.

 

ת"פ 54379-01-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.