www.what2do.co.il

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

עורכי הדין מטעם התביעה או ההגנה רשאים לבקש מבית המשפט הפנייה לקבלת תסקיר שירות המבחן במסגרת ההליך הפלילי. באמצעות התסקיר מתקבלת תמונה רחבה על אישיותו של הנאשם במשפט הפלילי, ומתבררות הנסיבות שהובילו אותו לביצוע העבירה שבה הוא מואשם. מטרתו המרכזית של התסקיר היא לסייע לבית המשפט להחליט האם הנאשם מתאים לעבור הליך שיקומי, או האם יש לגזור עליו עונש מוחשי לריצוי בעבודות שירות או מאסר בפועל.

 

טרם ביצוע תסקיר שירות המבחן רשאי הנאשם להתייעץ עם עורך דין פלילי ולקבל הכוונה לקראת הסדר טיעון ולמתחם ענישה המקובל על הצדדים. התדריך המקדים עשוי לסייע לנאשם להותיר רושם חיובי על קצין המבחן, ואף עשוי להפיג את החששות לקראת עריכת התסקיר ובכך להשפיע על תוצאותיו. 

 

מאיזה רקע מגיע הנאשם?

 

במקרים שבהם מאפשר בית המשפט להפנות את הנאשם לקבלת תסקיר, נפגש הנאשם עם עובד סוציאלי, המתמחה באבחון ובשיקום של עוברי חוק. קצין המבחן אוסף פרטים רבים ככל האפשר לצורך ניתוח האישיות, ובין היתר הוא מברר באיזה בית הוא גדל, כיצד השתלב במערכת החינוך, האם שירת בצבא, ממה התפרנס בעבר ומה מקור תעסוקתו הנוכחי. האם יש לו רישום פלילי, עם איזה אנשים הוא מתרועע, מה תוכניותיו לעתיד וכדומה.

 

האם הנאשם מתאים לעבור שיקום?

 

קצין המבחן מברר עם הנאשם מה היו המניעים לביצוע העבירה שבה הואשם, והאם הוא הביע חרטה כנה על מעשיו ומעוניין לשנות את התנהגותו. במסגרת תסקיר שירות המבחן, הנאשם רשאי לבקש המלצה לטיפול שיקומי, הוא יכול לגלות מוטיבציה גבוהה לעבור במידת הצורך הליך גמילה מסמים או מאלכוהול, ואף להתחיל בהליך השיקום, טרם הדיון בבית המשפט. אם הנאשם עמד בהתחייבותו ולא השתמש בסמים במהלך תקופת המבחן, קיים סיכוי כי השינוי שחל בהתנהגותו יעמוד לזכותו בעת גזירת העונש.

 

האם הנאשם הביע חרטה כנה על מעשיו?

 

תסקיר שירות המבחן מאפשר לבית המשפט לקבל מידע עדכני על אורח חייו של הנאשם ולהיחשף לנסיבות שהביאו אותו לבצע את העבירה שבה הוא מואשם בכתב אישום שלא במסגרת הדיון המשפטי. בנוסף נותן התסקיר לנאשם הזדמנות כנה לקחת אחריות על מעשיו, להביע חרטה ולהשפיע על הכרעת הדין. אם קצין המבחן התרשם כי הנאשם מגלה נכונות לעבור שינוי ניכר באורח חייו, הוא יכול להמליץ על תכנית שיקומית מתאימה, לצד הטלת פיקוח וצו מבחן במהלך תקופת השיקום. כמו כן הוא עשוי להמליץ על ביצוע עבודות שירות במקום עונש מאסר בפועל בהתאם לנסיבותיו האישיות.

 

אי הרשעה בפלילים נוכח פגיעה תעסוקתית

 

במסגרת התסקיר הנאשם רשאי לבקש להימנע מהרשעתו בפלילים. לשם כך הוא נדרש להוכיח כי ההרשעה תפגע באופן משמעותי בעתידו המקצועי, כמו לדוגמה הפחתת הסיכוי להשתלב בעבודה ציבורית או ממשלתית, או קבלת רישיון לעבודות מסוימות, כמו עריכת דין וראיית חשבון. כדי לסיים את ההליך הפלילי ללא הרשעה בפלילים נדרש הנאשם להוכיח כי הוא כבר עוסק במקצועות אלה, או עתיד ללמוד לקראת קריירה בתחום.

 

קצין המבחן אוסף את כל הפרטים הרלוונטיים באמצעות פגישות עם בני משפחה, מעסיקים, חברים ואנשים הקרובים לנאשם, ועורך ניתוח קליני של אישיותו על פי התרשמותו הכללית. לאחר כן מוסר קצין המבחן את חוות דעתו לבית המשפט, בצירוף המלצה בנוגע לעונש הראוי.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.