www.what2do.co.il

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אחת הדרכים לבדוק את עברו הפלילי של אדם היא באמצעות רישום פלילי, הכולל תיעוד של הרשעותיו הקודמות, צווים ללא הרשעה והחלטות של בית המשפט במסגרת ההליך הפלילי. כאשר הרישום הפלילי נמחק הוא נחשב כאילו לא היה מעולם, ומאפשר לפתוח דף חדש ונקי מפלילים.

 

רישום פלילי בעל השלכות רבות, ולעתים אדם בעל עבר פלילי נחשב כמי שנושא עמו אות קלון בגין מעשיו הפליליים שביצע בעברו. הרישום עלול להשפיע על תחומים שונים, כמו סירוב למתן ויזה לארצות הברית ולמדינות שבהן נדרשת אשרת כניסה, אי קבלה למשרה ממשלתית או ציבורית והשתלבות בחוגים אקדמיים מסוימים.

 

רישום פלילי יכול למנוע עיסוק במקצועות כמו עריכת דין וראיית חשבון, ומגביל את האפשרות לעבוד במקצועות האבטחה והשמירה בשל הגבלת רישיון להחזקת נשק, הוא עשוי לצוץ בבדיקה שגרתית של רישיונות נהיגה, ועלול לפגוע גם במעמד החברתי.

 

מתי נפתח תיק פלילי?

 

לאחר חקירה משטרתית, נפתח לחשוד תיק פלילי. הרישום נמצא במאגרי המשטרה והוא כולל פרטים על ביצוע המעשים שבהם הוא נחשד ומידע על הרשעות קודמות, והעונש שנגזר בגינן. ברישום הפלילי נמצאים תיקים פתוחים שטרם הוחלט אם יוגש בגינם כתב אישום או שהם ייסגרו.

 

הרישום הפלילי מוצג בפני בית משפט בזמן המעצר ובשלב הטיעונים לעונש ובעל השפעה משמעותית במהלך הדיון המשפטי, מכיוון שהוא מעיד על חפותו או עברו הפלילי של הנאשם. לאחר מתן גזר הדין, נרשמות תוצאות המשפט ברישום הפלילי, והוא חוזר למאגרי המשטרה גם במקרה של אי הרשעה.

 

סגירת תיק פלילי עקב חוסר אשמה

 

כאשר נסגר תיק פלילי על ידי המשטרה ללא הגשת כתב אישום, כל החשדות מבוטלות, אולם כדי לסגור את התיק, המשטרה צריכה להחליט כי אין מספיק ראיות להגשת כתב אישום, או שישנה עילה של חוסר עניין לציבור לסגירת התיק, בעיקר כאשר מדובר בעבירות מסוג עוון קלות וחד פעמיות. העילה המשמעותית ביותר לסגירת תיק פלילי היא חוסר אשמה, אשר קובעת כי החשוד חף מפשע, וכתוצאה מההחלטה הרישום נמחק ואין כל ראיה שיכולה להעיד על מעשים פליליים.

 

בתום תקופת ההתיישנות נמחק הרישום הפלילי באופן אוטומטי בהתאם לסוג העבירה, אולם ניתן למחוק אותו גם לפני תקופת ההתיישנות, בסיוע של עורך דין פלילי או באופן עצמאי. ביטול רישום פלילי תלוי בזמן שחלף מאז מועד ביצוע העבירה, בכמות הרישומים, בסוג העבירה ותוצאותיה. בביצוע עבירה מסוג פשע, יש להמתין כשבע שנים עד להגשת הבקשה, ובעבירה מסוג עוון או חטא ניתן להגיש לאחר כחמש שנים.

 

מחיקת רישום פלילי ללא הרשעה

 

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה לפני מועד ההתיישנות הקבוע בחוק, רשאי לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום על ידי שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. אם הפרקליטות תקבל את הבקשה, הרישום יימחק מבחינה משפטית, אך הוא לא יימחק פיזית ויישאר במאגרי המשטרה.

 

כדי למחוק רישום פלילי שהסתיים בהרשעה, עומדת בפני הנאשם האפשרות להגיש בקשה לחנינה מנשיא המדינה. הנשיא מוסמך על פי שיקול דעתו להעניק חנינה ולקצר את תקופת ההתיישנות ולמחוק את הרישום. לשם כך יש להגיש למשרד המשפטים בקשה מפורטת ומנומקת בצירוף מסמכים רלוונטיים. במידה והבקשה תאושר, שר המשפטים ונשיא המדינה יחתמו עליה, והרישום הפלילי יימחק.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.