www.what2do.co.il

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

העלבת עובד ציבור היא עבירה פלילית, המופיעה בסעיף 288 לחוק העונשין. על פי הגדרת החוק, אדם המעליב עובד ציבור באמצעות תנועות, מילים או מעשים צפוי לחצי שנת מאסר בפועל.

 

עובד ציבור הוא כל מי שמועסק במוסדות המדינה, פרט לשירות צבאי, כולל עובדי עיריות, הביטוח הלאומי, קרן קיימת לישראל, מועצות דתיות, כבאים, שוטרים, עובדים סוציאליים וכדומה. החוק מתייחס גם להעלבת דיין או פקיד של בית דין דתי או חבר ועדת חקירה לפי חוק ועדות חקירה, בשעה שהם ממלאים תפקידם או בנוגע למילוי תפקידם. עם זאת כאשר עובד ציבור אינו נמצא במסגרת מילוי תפקידו או כשההעלבה איננה קשורה למילוי תפקידו - החוק המסוים הזה אינו נוגע לכך. 

 

החוק קובע כי עובד ציבור, העוסק במתן שירותים שונים לציבור, חשוף יותר מעובדים אחרים לביקורת על מעשיו, ולכן הוא זקוק להגנה מיוחדת מפני היסחפות הביקורת עד לכדי העלבה. לפיכך מטרת סעיף זה, היא להגן על משרת הציבור כדי שהעובד יוכל למלא את תפקידו ולהגן על המעמד של השלטון והרשויות.

 

אדם המעליב עובד ציבור צפוי להליך פלילי על כל המשתמע מכך, כולל פתיחת תיק ורישום פלילי. חוק העונשין קובע עונש של חצי שנת מאסר למי שהעליב עובד ציבור ובמקרים רבים נגזר על מי שהורשע בעבירה גם קנס כספי.

 

כדי להגיש כתב אישום בגין עבירה של העלבת עובד ציבור, העובד אינו צריך להיעלב מהדברים או המעשים שהופנו כלפיו. מדובר במבחן אובייקטיבי ואין מקום לדון אם העובד נעלב או לא, אלא האם בדברים או במעשים היה משום עלבון כלפי המגזר הציבורי. לפיכך הפגיעה בעובד ציבור מסוים אינה עומדת במרכזה של עבירת העלבה של עובד ציבור, אלא העלבתו של השירות הציבורי בכללותו.

 

כדי להרשיע נאשם בעבירה של העלבת עובד ציבור, בוחן בית המשפט עד כמה האמירה או הפעולה הייתה חמורה, האם הנאשם בעל עבר פלילי, האם מדובר באירוע חד פעמי או מספר אירועים, מה הייתה מטרת ההתבטאות, האם היא בעלת השפעה משמעותית וכמה אנשים נחשפו אליה.

 

כינוי עובד ציבור "נאצי" – מהווה עבירה פלילית

 

בית משפט השלום בתל אביב – יפו, הרשיע לאחרונה נאשם כבן 54, גרוש, ללא עבר פלילי משמעותי בעבירה של העלבת עובד ציבור, זאת לאחר שכינה שוטר נאצי והשוואה אותו לאייכמן בעקבות מתן דו"ח תנועה.

 

על פי עובדות כתב האישום, המתלונן רשם דו"ח תנועה לרכבו של הנאשם אשר חנה בתחנת אוטובוס. כאשר הנאשם חזר לרכבו, הוא הבחין בשוטר וניסה להניא אותו מלהשלים את הדו"ח, אולם השוטר הסביר לו כי החל ברישום ולא ניתן לבטלו. בתגובה קרא הנאשם לשוטר "אתם כלבים נאצים". השוטר הודיע לו כי הוא מעוכב בגין העלבת עובד ציבור וביקש ממנו להתלוות לניידת. במהלך הנסיעה לתחנת המשטרה, קילל הנאשם את השוטר, אמר לו שיישרף בגיהינום ואף השווה אותו לאייכמן.

 

הנאשם הודה שחנה במקום אסור, והסביר כי השוטר החל לרשום לו דוח, ותחנוניו כלפיו לא הועילו, אולם טען כי לא התכוון להעליב את השוטר, אלא ערך השוואה "היסטורית" בין השוטר לבין מה שרק עשו הנאצים.

 

בית המשפט לא קיבל את ההסבר, וקבע כי אדם המכנה שוטר נאצי, על פני הדברים עובר עבירה פלילית של העלבת עובד ציבור, וציין כי לעניין זה, גם "השוואה תמימה" של שוטר ישראלי לנאצי, חוצה את הגבול המותר ודינה הרשעה. בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם מאסר על תנאי למשך חודשיים והתחייבות בסך 1500 שקלים שלא לעבור עבירה שבה הורשע במשך שנתיים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.