www.what2do.co.il

האם בית המשפט יימנע מהרשעה בכדי לא לפוגע בסיכויים לעבוד בעריכת דין?

דרגו את המאמר

האם בית המשפט יימנע מהרשעה בכדי לא לפוגע בסיכויים לעבוד בעריכת דין?

מקצוע עריכת הדין דורש נורמות התנהגות נאותות, דבר שבא לידי ביטוי גם בכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין. המקרה שיתואר להלן מספר על צעירה שניסתה לרכוש רישיון לעריכת דין בדרכים מניפולטיביות. תגובתו של בית המשפט למעשה הייתה חריפה, בעיקר לנוכח הפגיעה באינטרסים הציבוריים שקשורים ליושרה הנדרשת בעת עיסוק במקצוע עריכת הדין.


הנאשמת הועמדה לדין בגין עבירות של זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, שימוש במסמך מזויף וניסיון לקבל דבר במרמה. במסגרת הליך פלילי, הנאשמת הורשעה בביצוע העבירה על סמך הודאתה. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמת למדה משפטים במכללה האקדמית נתניה. לאחר שנתיים של לימודים בלבד, הנאשמת מילאה טופס בקשה לרישום התמחות. הטופס הוגש על ידה ללשכת עורכי הדין במטרה לקבל את אישור הלשכה להתחיל את תקופת התמחותה במשרד עו"ד.


היא הוסיפה לטופס הבקשה מסמך אשר העיד לכאורה על סיום לימודיה בפקולטה למשפטים ועל זכותה להתחיל התמחות. את המסמך היא זייפה, כולל את סמל המכללה ואת חתימתו של דיקן הפקולטה למשפטים.


כל המעשים שבוצעו על ידה, נעשו בשלב בו הנאשמת טרם השלימה את לימודיה ואת חובותיה האקדמיים. לכן, היא לא הייתה זכאית עדיין להתחיל את תקופת ההתמחות. עם קבלת הטופס, התעורר חשד בלשכת עורכי הדין לגבי אמיתותו ולכן היא נדרשה לחדש את הבקשה. לאחר כשנה, הנאשמת ביצעה את אותו המעשה שוב תוך כדי זיוף המסמך בשנית. כעת נדרש בית המשפט לשאלת גזר הדין, כאשר התביעה דרשה להותיר את ההרשעה ואילו הסנגור ביקש לחזור מההרשעה בשלב גזר הדין.


תסקיר שירות המבחן


התסקיר שהוגש לבית המשפט ציין כי מדובר בצעירה בת 25, גרושה וללא ילדים. נראה כי את המעשים ביצעה הנאשמת על רקע יחסיה האישיים והמשפחתיים המורכבים. הבעיות האישיות בהם נתקלה היוו את הרקע לביצוע המעשים, ולא היו אצלה נורמות או ערכים חברתיים בעייתיים, כך על פי התסקיר. שירות המבחן המליץ לחזור מהרשעת הנאשמת ולהסתפק בהטלת תקופת מבחן, כל זאת במטרה שלא לפגוע בדימויה העצמי ואפשרותה להשתלב בעבודה.


גזר הדין של בית המשפט


בית המשפט קבע כי הוא לא היה יכול להסכים להמלצת שירות המבחן במקרה זה. הכלל במשפט הפלילי הינו שההרשעה הוא הכלל ואי ההרשעה הוא החריג. הימנעות מהרשעה אפשרית רק במקרים יוצאי דופן, בהם אין יחס סביר בין הנזק הצפוי לנאשם לבין חומרתה של העבירה. במקרה הנדון, לא היה ניתן לומר כי לא היה יחס סביר בין ההרשעה לחומרת העבירה.


הנאשמת התכוונה להתמנות לעורכת דין, מקצוע האמון על שמירת החוק. אדם שמבקש להתמנות לעורך דין צריך לבוא בניקיון כפיים. המעשים אותם הנאשמת ביצעה הוגדרו על ידי בית המשפט כ"חמורים כפליים בשל העובדה שהמעשה בוצע ביצעה פעמיים". השופט קבע כי אין לומר שהרשעה תביא פגיעה אנושה בנאשמת, שכן היא יכולה להתפרנס גם בעבודות נוספות. ואכן, הנאשמת עבדה היום במשרד עורכי דין כפקידה, והיא הייתה יכולה למצוא עוד מגוון עבודות שתוכל לעבוד בהן לאחר הרשעתה.
 

בית המשפט קבע גם כי שיקום הנאשם הינו שיקול חשוב אבל הוא לא השיקול היחידי. ניסיונותיה הבלתי פוסקים של הנאשמת לרכוש מקצוע הטעון רישיון, תוך כדי זיוף מסמכים וביצוע מניפולציות, היו צריכים להיות מגונים בצורה חריפה. נקבע כי לא התקיימו במקרה דנן נסיבות יוצאות דופן, אלא מדובר היה באישה בגירה ומשכילה אשר הייתה מודעת לתוצאות מעשיה.

 

עובדת היותה של הנאשמת סטודנטית ואף סטודנטית למשפטים חיזקו את המסקנה כי היה צריך להעביר מסר הרתעתי במקרה דנן. לסיכום, בית המשפט מותיר את הרשעת של הנאשמת על כנה. בנוסף, נגזר עליה צו שירות למען הציבור בהיקף של 150 שעות, ופיקוח על הנאשמת במשך שנה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.