www.what2do.co.il

עבירות סמים שיקולי ענישה

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים הינו שם כולל לשורה של עבירות המבוצעות ביחד ובקשר לסמים מסוכנים. פקודת הסמים המסוכנים הינה החוק אשר מעגן את סוגיית עבירות הסמים במשפט הישראלי. חשוב להדגיש כי סמים, בניגוד לעבירות פליליות רבות אחרות, אינם מהווים מקור לעבירות רק כאשר מדובר ב"גורמים פליליים". פעמים רבות, עבירות סמים מיוחסות גם לאנשים נורמטיביים לחלוטין. לדוגמא, שימוש בסמים "קלים" כגון מריחואנה או חשיש. אי לכך, אנשים רבים נאלצים להתמודד עם כתבי אישום בגין עבירות סמים בישראל.


החוק קובע מספר עבירות סמים:

 

  • החזקת סם.
  • ייצור סם.
  • שימוש בסם.
  • סחר בסמים.
  • הדחת קטינים לשימוש בסמים.


מיותר לציין כי כל חמשת העבירות הנ"ל שונות זו מזו, הן בחומרתן והן בעונש הצפוי לעבריין המבצע אותם. פעמים רבות, עורכי דין פליליים מנסים לשנות את סוג העבירה המיוחסת למרשם וזאת על מנת להקל על האחרון מבחינת הכרעת הדין וגזר הדין. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר עדיין בעבירות פליליות, הגם כאשר אלו עבירות פליליות במדרג הנמוך של המתחם הפלילי.

 

שיקולי ענישה


שיקולי הענישה בעבירות סמים משתנים מעבירה לעבירה. כמו כן, עבירות הסמים נבדלות זו מזו גם מבחינת הכוונה והיסוד הנפשי שעמד מאחוריהן. לדוגמא, דינו של צעיר אשר החזיק באמתחתו כמות קטנה של חשיש איננו זהה לדין אשר ייגזר על אדם שבביתו נמצאו סמים בהיקף ניכר. כמו כן, ככל שכמות הסמים גדולה יותר, כך העונש בגין העבירה גדל בהתאמה.


בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של אדם המורשע בעבירות סמים, השופטים מתייחסים למגוון שיקולים העומדים על הפרק. ראשית, חשוב להדגיש כי הענישה הפלילית בישראל הינה פרטנית ומתייחסת לנסיבותיו הספציפיות של המקרה. לדוגמא, ניתן משקל לעבר פלילי, גיל, מצב משפחתי, הבעת חרטה, הודאה, היקף הסמים המדוברים וכדומה.


כל אחד מהסמים המסוכנים המוגדרים בחוק תלוי גם בכמות מסוימת. על פי החוק, מי שמחזיק בסם המדובר בכמות הנמוכה מהקבוע בחוק, יוגדר בתור משתמש עצמי. דהיינו, אדם אשר החזיק סמים לשימוש עצמי. סעיף 7(ג) לפקודת הסמים המסוכנים קובע כי החזקה סמים לשימוש עצמי יכולה להגיע עד כדי 3 שנות מאסר בפועל. עם זאת, במרבית המקרים העונש נמוך בהרבה.

 

יתרה מכך, כאשר מדובר בעבירה ראשונה או בכמות קטנה יחסית, ייתכן בהחלט שהנאשם יסיים את התיק עם מאסר על תנאי בלבד או עבודות שירות. במקרים בהם העבירה מגיעה כבר לסחר בסמים, דהיינו כמות העולה על הכמות הרשומה בחוק וחשד סביר כי הנאשם מכר את הסמים לאחרים, הרי שהעונש עלול לגדול בהתאם.

 

עונש זה יכול להגיע במקרים מסוימים 20 שנות מאסר. חשוב להדגיש כי משטרת ישראל איננה נוטה להגיש כתבי אישום בגין עבירות סמים "קלות". עם זאת, במידה והמעשה יחזור על עצמו מספר פעמים, הרי שהנאשם "משחק באש" (תרתי משמע). עונש חמור ביותר עומד לצידה של עבירת הדחת קטין לשימוש בסמים. במקרים אלה, הנאשם עלול אף להתמודד עם 25 שנות מאסר בפועל.


דוגמאות לגזרי דין


לוחם מצטיין ירצה מאסר בפועל בגין סחר בסמים - בית המשפט גזר בינואר 2013 עונש מאסר בפועל למשך 15 חודשים על לוחם מצטיין שהורשע בעבירה של סחר בסמים. בלשי משטרת תל אביב פשטו על דירתו של הנאשם במקרה דנן ומצאו בה 190 ג' חשיש, משקל אלקטרוני לשקילת הסם ו-10,000 שקלים במזומן. הנאשם הודה מיד בסחר בסם. חרף עדויות אופי רבות לטובתו, ולמרות שבמהלך שירותו ביחידה מובחרת הוא זכה לקבל צל"ש על אומץ ליבו, בית המשפט מיצה עימו את הדין.


סחר בסמים עם קטין - בפברואר 2009, בית המשפט המחוזי בחיפה גזר 40 חודשי מאסר בפועל על תושב אום אל פאחם אשר הורשע בעבירות של אחזקת סם מסוכן וסחר בו ביחד עם קטין בן 16. כמו כן, הוטל על האחרון קנס בגובה 5,000 שקלים ורישיון הנהיגה שלו נשלל. על פי כתב האישום המתוקן, הנאשם הורשע בסחר בסמים אשר בוצע תוך כדי הפעלה של קטין בן 16 כ"ידו הארוכה".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.