www.what2do.co.il

מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת סמים לצריכה עצמית, וכן שימוש, ייצור, תיווך, סחר או הפקה של כל סם המופיע ברשימה. אדם שנתפס עם סמים לשימוש עצמי צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר.


הערך החברתי המוגן בעבירה פלילית של החזקת סמים הוא שלום הציבור מפני פגיעתו והשפעתו הרעה של הסמים, אשר עלולה להוביל לעבירות רכוש, אלימות ופשע, וכן נקבע לא פעם כי קיים צורך ממשי להילחם מלחמת חורמה בנגע הסמים ועל התרומה שעל בתי המשפט להשיא למלחמה זו בדרך של ענישה מחמירה על פי נסיבות המקרה.


ההבדל בין הגשת כתב אישום אחד למשנהו נעוץ בסוג הסם, בכמות שנתפסה, בעברו הפלילי של החשוד ובמשתנים נוספים, אולם באופן עקרוני פקודת הסמים המסוכנים אינה מבדילה בין סם קשה למסוכן, כך שדין מריחואנה כדין הרואין וההבחנה המרכזית נוגעת לכמויות הסם שנתפסו.


עם זאת, על פי הנחייה של היועץ המשפטי לממשלה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת סם לצריכה עצמית, ייתכן שלא יוגש כתב אישום, והתיק ייסגר במשטרה באזהרה בלבד. כמו כן, על פי מדיניות אי הפללה, אדם שיימצא מחזיק בקנאביס במשקל של עד 15 גרם לא ייפתח נגדו הליך פלילי אלא יושת עליו קנס כספי או שהמקרה יועבר למסלול סגירת תיק בהסדר מותנה.


מהי כמות הסמים המוגדרת ככמות לשימוש עצמי?


כאמור, פקודת הסמים לא מבחינה בין סוגי הסמים השונים, וכל סם הנכלל ברשימה, בין אם הוא נחשב לקל יחסית כמו גראס וחשיש או קשה יותר כמו קוקאין והירואין, אסור לצריכה עצמית, שימוש והחזקה. עם זאת, קיים הבדל בענישה בין עבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית לבין החזקת סמים בכמות גדולה שלא לשימוש עצמי.


כמות הסמים המוגדרת בפקודה ככמות לצריכה עצמית היא: 15 גרם לסם מסוג קנביס, מריחואנה, גראס וחשיש. 2 גרם לסם מסוג אופיום. 3 יחידות של LSD. קוקאין בכמות של 0.3 גרם. הרואין בכמות של 0.3 גרם. מתדון בכמות של 0.15 גרם. מורפין בכמות של 0.3 גרם. משרת אופיום - 0.3 גרם תכולת מורפין נטו, אמפטאמין בכמות של 0.2 גרם ומתאמפטאמין בכמות של 0.2 גרם. מעבר לכמויות אלה, ייחשב הדבר לשימוש שלא לצריכה עצמית, אלא לצורך מכירה וסחר בסמים.


סעיף 7 לפקודה קובע כי אסור להחזיק ולהשתמש בסמים מסוכנים, אלא בכפוף לאישור או רישיון מיוחד לכך. אדם שעובר על החוק צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל לצד קנס כספי גבוה בעבירות סחר.


העונש המרבי על שימוש והחזקת סמים לצריכה עצמית הוא שלוש שנות מאסר וקנס כספי, אך לעיתים מסתפק בית המשפט בעונש קל יותר, כמו עבודות שירות לתועלת הציבור. כמו כן, אדם מעל גיל 16, אשר החזיק בסם לצורך שימוש עצמי, או השתמש בסמים בין כותלי בית ספר או בחצרי מוסד חינוכי והוא לא לומד במוסד, צפוי לחמש שנות מאסר.


רמת ענישה בעבירת החזקת סמים


בגזר הדין מחודש מרץ 2017, קבע בית משפט השלום בנתניה מתחם עונש של שנתיים עד חמש שנות מאסר בגין החזקת סמים מסוג קוקאין וגזר על הנאשם עונש של שנתיים מאסר. בית המשפט המחוזי אישר את הרף התחתון של מתחם זה בדונו בערעור שהוגש על גזר הדין.


בפברואר 2016, אישר בית המשפט העליון מתחם עונש הולם של 15 עד 36 חודשי מאסר בפועל בגין החזקת 31.05 גרם קוקאין. ובאוגוסט 2017, אישר בית המשפט העליון מתחם עונש הולם שנע בין 10 ל-24 חודשי מאסר בפועל שקבע בית המשפט המחוזי בערעור מדינה, בגין החזקת קוקאין במשקל כולל של 18 גרם, 9 מנות סם מסוכן מסוג MDMA ומשקל אלקטרוני.


בדצמבר 2017, אישר בית המשפט המחוזי מתחם עונש הולם שנע בין 3 ל-5 שנות מאסר בעניינו של מי שהחזיק כמעט 100 גרם קוקאין, ובתיק דומה קבע בית המשפט המחוזי מתחם עונש הולם שנע בין 30 ל-60 חודשי מאסר בפועל בעניינו של מי שהחזיק קוקאין במשקל כולל של כ-71 גרם נטו מחולק ל-7 מנות והירואין במשקל 27 גרם נטו מוסלק בשקית ניילון.


בפברואר 2016, קבע בית משפט השלום בנתניה מתחם עונש הולם שנע בין 6 ל-12 חודשי מאסר, בעניינה של נאשמת שהחזיקה הירואין במשקל כ-10 גרם מחולק ל-13 מנות וכן 158 מ"ל מתאדון. על גזר הדין לא הוגש ערעור.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.