www.what2do.co.il

חיפוש לא חוקי של סמים בבית הנאשם, האם זיכוי מאשמה?

דרגו את המאמר

חיפוש לא חוקי של סמים בבית הנאשם, האם זיכוי מאשמה?

לנאשם יוחסו עבירות של החזקת שטר כסף מזויף והחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית בבית מגוריו. במהלך החקירה המשטרתית, הנאשם הודה בביצוע העבירות והודה כי החזיק את הסמים והשטרות המזויפים, אולם טען כי החיפוש בוצע בביתו שלא כדין. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש להכריע בעניין זה ולקבוע האם יש לזכות את הנאשם במיוחס לו, עקב חיפוש לא חוקי.

 

הנאשם טען כי השוטר לא הציג בפניו צו חיפוש

 

על פי עובדות כתב האישום, בחודש אוגוסט 2012, החזיק הנאשם בביתו ששה שטרות כסף מזויפים, וגם 1.53 גרם סם מסוג חשיש ו – 2.86 גרם סם מסוג קנביס. הנאשם אישר בעת חקירה פלילית כי השטרות והסמים הוחזקו על ידו, ואף אישר כי ידע שמדובר בשטרות מזויפים ובסמים, אולם טען שהחיפוש שנערך בביתו היה חיפוש בלתי חוקי.

 

הנאשם ציין כי החיפוש נערך אמנם לפי מידע, אך בלא צו שיפוטי של המשטרה, בהעדר שני עדים ואף טען כי התנגד לחיפוש והוא התבצע ללא הסכמתו החופשית, לפיכך מדובר בחיפוש לא חוקי ותוצאותיו אינן קבילות.

 

לשוטר היה יסוד סביר להניח שבדירתו של הנאשם מתבצע פשע

 

המאשימה טענה מנגד כי החיפוש בביתו של הנאשם בוצע בהסתמך על ידיעה מודיעינית ואין חולק כי מדובר בסמים ובשטרות מזויפים. עוד הוסיפה כי קיימת למשטרה סמכות חיפוש משום שהיה לשוטר יסוד להניח שבוצע בדירתו של הנאשם פשע "זה מקרוב". עורך החיפוש הצהיר כי החיפוש בוצע בלא שני עדים אך נעשה "לפי בקשת מחזיק המקום".

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בדוחות הפעולה והחיפוש, השתכנע בית המשפט כי הנאשם לא הסכים לחיפוש בביתו בלא נוכחות שני עדים ואין בחומר הראיות בדל של ראיה, המלמדת על קיומה של הסכמה מדעת. עוד עלה מהדוחות כי החיפוש בוצע בהעדר צו חיפוש, ואף לא ניתן לדעת באיזה שעה בדיוק התקבלה הידיעה המודיעינית שעמדה בבסיס החיפוש ומה תוכנה. לכן קבע כי לא ניתן לקבל את הטענה לגבי מידת הדחיפות.

 

בית המשפט קבע כי מדובר בחיפוש שלא כדין

 

בית המשפט נדרש להכריע האם יש לפסול את הראיות שהושגו שלא כדין, תוך שמירה על איזון בין הערכים המתנגשים, כאשר מצד אחד, קיים הצורך להגן על זכויות הנאשם ועל הגינות ההליך הפלילי, ומצד שני לשמור על ערכים ואינטרסים ציבוריים שונים, לרבות גילוי האמת, הלחימה בפשע וההגנה על זכויות נפגעי עבירה.

 

בסופו של דבר הגיע בית המשפט למסקנה כי נפלה לקות בסיסית בחיפוש ומדובר בחיפוש בלתי חוקי, מאחר שבוצע בלא מקור סמכות כדין, בהעדר צו שיפוטי, בהעדר נסיבות המלמדות כי התבצע פשע "זה מקרוב", בהעדר שני עדים, ובלא הסכמת הנאשם. עוד קבע כי מציאת הסמים והשטרות המזויפים פסולה כראיה קבילה, על כן, למרות שהנאשם הודה במעשיו, השופט סגר את התיק הפלילי וזיכה אותו מכתב האישום.

 

ת"פ 19411-04-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.