www.what2do.co.il

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

בחודש ינואר 2017, הכריז השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, על מדיניות חדשה של חוקים וסנקציות לצרכני הקנאביס בישראל, אשר נכון לאוגוסט 2017 עדיין לא נכנסה לתוקף. משמעות מדיניות אי ההפללה היא שלא ייפתח תיק פלילי למשתמשי קנאביס שייתפסו בביצוע עבירה ראשונה ושנייה, אך אין השינוי אומר כי שימוש בסמים קלים יהיה מותר בארץ.

 

על פי המלצות דו"ח ועדת פלג, אשר גיבשה עבור השר ארדן את המתווה הראשוני, אדם שייתפס בפעם הראשונה או השנייה עם סמים מסוג קנאביס בכמות לשימוש עצמי של עד 15 גרם, יוכל לצאת מההליך ללא רישום פלילי בגין עבירת סמים אם יסכים להודות בביצוע עבירה פלילית, וייאלץ לשאת בתשלום קנס כספי בסך 1,000 שקלים בעבירה ראשונה, וקנס כפול בסך 2,000 שקלים בעבירה שנייה.

 

בעבירה שלישית ניתן יהיה לסגור את התיק במסגרת הסדר מותנה הכולל קנסות נוספים, פסילת רישיון נהיגה ושלילת רישיון נשק, והחל מהעבירה הרביעית יתקיים הליך פלילי רגיל בהתאם לשיקול המשטרה, כלומר, נאשם בעל רישום פלילי אחד או שניים על החזקת סמים לשימוש עצמי, לא יזכה להקלה בהתאם לחוק המתגבש, בעבירה הרביעית יוגש נגדו כתב אישום והוא אף יחויב להפליל את עצמו ולהודות בעבירה שעלולה להוביל לעונש מאסר.

 

כאשר מדובר בעבירת החזקת סמים לצריכה עצמית שבוצעה על ידי קטינים, במקרה של עבירה ראשונה, יופנה הקטין לטיפול בעמותות וישלים מהלך טיפולי תמורת אי רישום פלילי. בעבירה שנייה ייסגר התיק בהסדר מותנה, הכולל קנס או סנקציה אחרת, והחל מעבירה שלישית ויותר יתקיים הליך פלילי רגיל, לרבות הגשת כתב אישום בהתאם להמלצות המשטרה.

 

מה העונש המקסימלי על החזקת סמים לשימוש עצמי?

 

חרף השינוי במדיניות האכיפה נגד משתמשי קנאביס, החוק לא השתנה ופקודת הסמים המסוכנים אוסרת על שימוש, החזקה, ייצור, ייבוא, סחר או הפקה של כל סם המופיע ברשימת הסמים המסוכנים. החוק לא מבצע הבחנה בין סמים קלים לקשים וכל סם הנכלל ברשימה, כולל: קנאביס וחשיש אסור לשימוש והחזקה.

 

סעיף 7 לפקודת הסמים עוסק בהחזקה ובשימוש סמים, וקובע כי אדם לא יחזיק בסם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא אם קיבל אישור או רישיון מיוחד לכך. מי שעובר על הוראות סעיף זה, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר וקנס גבוה, כאשר העונש המרבי על שימוש והחזקת סמים לצריכה עצמית הוא שלוש שנות מאסר לצד קנס כספי.

 

תיקון בחוק משנת 1995, קובע כי אדם מעל גיל 16, אשר לצריכתו העצמית, החזיק בסם או השתמש בו בתוך כותלי בית ספר או בחצרי מוסד חינוכי והוא אינו לומד באותו מוסד, צפוי לחמש שנות מאסר. לגבי אישום בעבירת אחזקת סמים, אין זה משנה אם הסם המסוכן נמצא ברשותו של הנאשם, או ברשות אדם המחזיק אותו מטעמו, או אם הסם של הנאשם נמצא ברשותו של אדם אחר ללא ידיעתו של האחר, או אם הסם נמצא במקום שאינו ברשותו או שאינו נתון לפיקוחו או להשגחתו של שום אדם.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.