www.what2do.co.il

עבירות סמים

דרגו את המאמר
  התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

עבירות סמים

איך מתמודדים עם עבירות סמים? מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט מתייחס לעבירות אלה כאשר הן מבוצעות על ידי אנשים נורמטיביים?


עבירות סמים הינן עבירות נפוצות בישראל. פקודת הסמים המסוכנים היא הוראת החוק אשר מגדירה את העבירות הללו. חשוב להדגיש כי תחום עבירות הסמים איננו ענף משפטי אשר נוגע אך ורק ל"עבריינים כבדים". פעמים רבות, גם אנשים נורמטיביים לחלוטין נקלעים לעבירות סמים בדרגות כאלה ואחרות. מקל וחומר כאשר מדובר בסמים כגון חשיש וגראס. אי לכך, פעמים רבות, פקודת הסמים הינה למעשה "מקום מפגש" של אנשים נורמטיביים עם המשטרה והמשפט הפלילי.


על פי החוק, ישנן עבירות סמים המוגדרות בפקודה:

 

  1. ייצור סמים.
  2. החזקת סמים.
  3. שימוש בסמים.
  4. סחר בסמים.
  5. הדחת קטינים לשימוש בסמים.
  6. החזקה של כלים אשר משמשים לצריכת סמים הינה עבירה אשר יכולה להיתפס על ידי המחוקק כמעשה המעיד על החזקת הסם.


פקודת הסמים המסוכנים מגדירה שורה ארוכה של חומרים אשר נחשבים כסמים. על פי הפקודה, השימוש וההחזקה של חומרים אסורים הינם מעשים פליליים. לעיתים מדובר בסמים עצמם (למשל, החזקת כמות גדולה של חשיש), ולעיתים עסקינן באחזקת אמצעי הייצור (למשל, עציצים ושתילים). לא אחת, השוק מתמודד עם חומרים חדשים אשר טרם "זכו" להיכנס לפקודת הסמים המסוכנים. כאן, מדובר בתחום אפור אשר נתון לפרשנות בית המשפט.


ענישה בגין עבירות סמים


פקודת הסמים מגדירה באופן מדויק את הכמות מבחינת הסם אשר מהווה עבירה פלילית. החזקה של סמים בכמות הפחותה מהאמור בפקודה מהווה הוכחה לכאורה כי מדובר בהחזקת סמים לשימוש עצמי. סעיף 7(ג) לפקודת הסמים קובע כי גם החזקת סמים לשימוש עצמי הינה עבירה פלילית אשר עומד לצידה עונש מאסר של עד שלוש שנים. במידה והעבירה בוצעה בתחומי מוסד לימודים על ידי אדם מעל גיל 16 שאיננו לומד במוסד, העונש עלול להגיע עד כדי חמש שנות מאסר.


החזקת סמים מעל הכמות האמורה בחוק נחשבת כבר לעבירה חמורה יותר אשר העונש בגינה יכול לטפס עד 20 שנות מאסר בפועל. חשוב להדגיש כי כאשר מדובר בכמות קטנה יחסית, רשויות החוק והמשטרה אינן תמיד מגישות כתבי אישום חמורים. זאת נוכח הרצון שלא להכתים אנשים נורמטיביים ברישום פלילי, כאשר ברור שהמעשים לא נשאו גוון פלילי מובהק. לדוגמא, אדם בעל עבר נקי אשר "נתפס" כאשר במכוניתו מספר ג'וינטים, לא בהכרח יעמוד לדין פלילי חמור.

 

העבירה החמורה ביותר בתחום הסמים הינה הדחת קטין לשימוש בסם. עבירה זו יכולה להוביל לגזירת מאסר בדמות 25 שנות מאסר על העבריין המורשע. כמו כן, החוק קובע כי הדחת קטין לשימוש בסמים חייבת להסתיים במאסר בפועל.

 

חילוט רכוש בגין עבירות סמים


מעבר לעונשי המאסר ה"רגילים", עבירות סמים יכולות להביא להפעלת עונשי חילוט על העבריין כגון החרמת רכוש בצו בית המשפט. חילוט זה יכול להתבצע בהליך אזרחי או בהליך פלילי. עם זאת, על מנת לחלט את רכושו של העבריין, שומה על המשטרה להוכיח כי התקיים קשר בין הרכוש לעבירה.

 

בהליך פלילי, חילוט רכוש יופעל כנגד עבריינים שהורשעו בסחר בסמים ואשר הוגדרו "סוחרי סמים" על ידי בית המשפט. בהליך האזרחי, החילוט יכול להיות אף ללא הרשעת הנאשם ו/או הגשת כתב אישום כנגדו. החוק קובע הנחה לפיה אדם אשר מחזיק סמים בכמות העולה על האמור בפקודה עסק בסחר בסמים. הנאשם יכול כמובן לטעון שמדובר בסמים לשימוש עצמי, אך נטל ההוכחה רובץ בעניין זה לפתחו. דהיינו, עליו לשכנע את בית המשפט כי הוא לא עסק במכירת הסמים לאחר.


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. 

גידול סמים ועציצי גראס בבית, מה הדין הפלילי?

פקודת הסמים אינה מבחינה בין עציצי גראס לסמים אחרים, ואף אינה מתייחסת לכמויות בכל הנוגע לגידול או ייצור של סם. העונש המרבי על גידול, ייצור, הפקה או הכנה של סמים הוא 20 שנות מאסר.  

מהו העונש על סחר בנייס גאי?

נייס גאי הוא חומר מסוכן ביותר המכיל רעלים וחומרי הדברה שעלולים לגרום למוות. מאז חודש אוגוסט 2014, הוא נכלל בתוספת הראשונה לפקודת הסמים המסוכנים וכך שודרג מעמדו לסם מסוכן. 

מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?

אדם שנתפס עם סמים לשימוש עצמי צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר, אולם לעיתים מסתפק בית המשפט בעונש קל יותר, כמו עבודות שירות לתועלת הציבור.  

סמכות לפי צו חיפוש, מה קובע החוק?

צו חיפוש מקנה למשטרה סמכות לערוך חיפוש במקום המצוין בצו ולתפוס כל חפץ הדומה למתואר בו ולפעול על פי הוראותיו. מתוקף צו חיפוש ניתן לעצור חשוד הנמצא בבית או במקום אחר אם נראה שיש לו חלק בעבירה. 

מהם תנאים מגבילים בהליך פלילי ומתי ניתן לבטל אותם?

תנאים מגבילים יכולים להיות תנאים שונים המגבילים את תנועתו של אדם החשוד בפלילים או נאשם שטרם נערך משפט וכן עבריין שהורשע בביצוע עבירה פלילית והוטל עליו עונש. 

אשמה ללא הרשעה בעבירת סמים, באילו מקרים?

בהתקיים תנאים מסוימים ישנה אפשרות לבטל כתב אישום בגין עבירות סמים ולסגור את התיק ללא הרשעה בפלילים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.