www.what2do.co.il

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים אוסר על ייבוא וייצוא סמים קלים וקשים, ועל ביצוע עסקאות תיווך וסחר בין אם בתמורה ובין אם שלא בתמורה, אלא אם הדבר הותר על ידי רשות מוסמכת אשר התירה את ייבואו או ייצואו של הסם לארץ.

 

הערכים המוגנים בעבירה של ייבוא סמים הם שמירה על בריאות הגוף והנפש של הפרט ושמירה על שלום הציבור בכללותו. מדיניות הענישה הנוהגת בעבירה של ייבוא סמים מסוכנים היא מדיניות ענישה מחמירה, הבאה לידי ביטוי בהטלת עונשי מאסר לתקופות ארוכות מאחורי סורג ובריח.

 

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר, או קנס כספי שיכול להגיע לגובה מיליוני שקלים, זאת כדי לשרת את עקרון הגמול וההרתעה וכדי להעביר לנאשמים ולעבריינים פוטנציאליים מסר חד משמעי. בעת גזירת העונש בעבירת סמים, שוקל בית המשפט גורמים רבים לגבי סוג וחומרת העונש, והוא עשוי להקל בעונשו של הנאשם מסיבות שונות, כמו שיתוף פעולה עם חוקרים, הודאה באשמה, חלקו היחסי של הנאשם בייבוא הסמים, הנסיבות שהובילו לביצוע העבירה, קיומו של רישום פלילי ועוד.

 

ייבוא חשיש מצרפת בתוך קונסולת פליי סטיישן

 

עולה חדשה מצרפת, כבת 22 שנים, ללא עבר פלילי, הבריחה באמצעות אחיה הקטין, קילו חשיש בתוך קונסולת פליי סטיישן. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש לגזור את עונשה. על פי עובדות כתב האישום, בחודש מאי 2016, הנאשמת, ילידת צרפת, אשר עלתה לארץ לפני כשנה, שוחחה עם שני קטינים, שהם אחיה וחברו, בנוגע לייבוא סמים מסוכנים מסוג חשיש מצרפת לישראל ומכירתם ללקוחות שונים בארץ.

 

בעקבות השיחה, ביקש האח לייבא חשיש לישראל עבורו ועבור הנאשמת ובן זוגה, ולצורך כך השתמש בקונסולה של פליי סטיישן שהייתה ברשותו להסתרת הסמים. בן זוגה של הנאשמת תיאם עם אדם אחר את רכישת הסמים, ולצורך כך הניח את הקונסולה בחניון סמוך לביתו בצרפת. בהמשך חזר האח למקום ואסף את הקונסולה שבתוכה הוחבאו 10 אריזות שקופות ובהן סמים מסוג חשיש במשקל של 1,000 גרם נטו. לאחר מכן מסר את הקונסולה המכילה סמים לחברו לצורך תיקונה ושמירתה אצלו בטרם יטוסו לישראל.

 

טרם הטיסה לישראל האח החביא את האריזה במזוודתו ובעת הנחיתה בנתב"ג, נתפסו במזוודתו סמים בשווי של כ- 3,000 יורו. הנאשמת הודתה בעובדות כתב האישום, הביעה צער ובושה על מעשיה, ונשלחה לקבלת תסקיר שירות המבחןמהתסקיר עלה כי הנאשמת הייתה עצורה בנווה תרצה למשך כחודש וחצי, ומאז המעצר היא הפסיקה להשתמש בסמים. קצין המבחן התרשם כי המעצר היווה גורם מרתיע ומציב גבול עבורה, על כן המליץ על הטלת מאסר בדרך של עבודות שירות וצו מבחן.

 

הצדדים הגיעו להסדר טיעון ועתרו במשותף להשית על הנאשמת ששה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס בסך 20,000 שקלים, התחייבות כספית וצו מבחן למשך שנה. לאור נסיבותיה החריגות של הנאשמת, הכוללות את גילה הצעיר, הודאתה, הבעת חרטה, היעדר עבר פלילי, התקופה שבה שהתה במעצר ובמעצר בית מלא, קיבל בית המשפט את הסדר הטיעון, וגזר עליה עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס.

 

ת"פ 62962-05-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.