www.what2do.co.il

גידול סמים ועציצי גראס בבית, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

גידול סמים ועציצי גראס בבית, מה הדין הפלילי?

העונש המרבי שנקבע בפקודת הסמים המסוכנים על גידול, ייצור, הפקה או הכנה של סמים הוא 20 שנות מאסר. עבירת גידול סמים אינה מדברת על כמויות, כמו עבירת ההחזקה ומבחינת החוק, ברגע שנזרע זרע בודד של קנביס או סם מסוכן אחר, בוצעה עבירה של גידול, ואין זה משנה אם מדובר בנבט אחד קטן או בעשרות שתילים.

 

פקודת הסמים אינה מבחינה בין גראס לסמים אחרים, ואף אינה מתייחסת לכמויות בכל הנוגע לגידול או ייצור של סם. עם זאת, כאשר הנושא מגיע לפתחו של בית המשפט, ישנה הבחנה ברורה בגישת המערכת השיפוטית לנאשם שגידל בביתו שתיל אחד או שניים לצורך שימוש עצמי בלבד, לבין נאשם שגידל חממה עם מאות שתילים מתוך כוונה להפיק מהם כמות רבה למטרת סחר בסמים, ואף יש הבדל בגישה כלפי נאשם שגידל עציצי גראס, לבין אדם שפתח מעבדת סמים קשים בביתו. 

 

עבודות שירות בגין גידול שתילים לשימוש עצמי

 

בית משפט השלום בירושלים גזר על נאשם כבן 38, שני חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך 1,000 שקלים, בגין עבירה פלילית של גידול סם מסוכן מסוג קנביס במשקל כולל של 15,500 גרם בדירתו ועבירה של החזקת כלים המשמשים להכנת סם.

 

על פי עובדות כתב האישום, במהלך שנת 2014, הנאשם, רווק המתגורר בגפו בירושלים ועובד בבית קפה, רכש זרעי קנביס, אדניות, מפוחים, מאווררים, ציוד מיחשוב, מערכת השקיה וסינון פילטרים, ספוגיות, מדי חום ואדמה תואמת, לצורך גידול עציצי קנביס בביתו בירושלים. הנאשם הודה במעשיו, הביע את צערו וחרטתו וביקש כי דינו ייגזר במתינות תוך שימוש במידת הרחמים.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בעל עבר פלילי ואף הורשע בעברו הרחוק בעבירת שימוש עצמי בסם מסוכן. בתחילת שנות השמונים עלה הנאשם ארצה ובהיותו בן 26 מתו הוריו תוך פרק זמן קצר, והנאשם נותר בגפו ואף ניתק את קשריו עם אחותו היחידה. בגיל 19 נחשף לסמים, אך לדבריו, מעולם לא השתמש על בסיס קבוע, אלא רק כטיפול נקודתי בקשייו. לאחר האירוע, הנאשם נטל אחריות מלאה על מעשיו, וטיפל בבעיותיו באופן ראוי, על כן המליץ שירות המבחן על הטלת עונש בדרך של שירות לתועלת הציבור.

 

במסגרת שיקולי הענישה בגין עבירות סמים, בית המשפט הדגיש כי מדובר בעבירות חמורות, אשר נפוצותן רבה ופגיעתן קשה ביותר. וכי קלות ביצוען של עבירות מסוג זה והרווח הכספי הנובע מהן, מחייבות תגובה עונשית הולמת.

 

בית המשפט השתכנע כי הנסיבות האישיות של העבירות העומדות לחובתו של הנאשם אינן מביאות להקלה בעונשו העתידי, וסבר כי מתחם הענישה ההולם לכל מקבץ העבירות המתואר בכתב האישום הוא משישה חודשי מאסר שיכול וירוצו בעבודות שירות ועד למאסר בפועל בן 18 חודשים לצד ענישה נלווית וצופת פני עתיד.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם שני חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, ארבעה חודשי מאסר על תנאי שאותם לא ירצה אלא אם יעבור עבירה על פי סעיף 13 לפקודת הסמים וזאת למשך שלוש שנים מיום מתן גזר הדין, שני חודשי מאסר על תנאי שלא ירוצו אלא אם יעבור הנאשם על כל עבירה על פי פקודת הסמים המסוכנים, למעט סעיף 13, תוך שלוש שנים מיום מתן גזר הדין וקנס בסך 1,000 שקלים או 20 ימי מאסר תמורתו.

 

ת"פ 6712-06-14
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.