www.what2do.co.il

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן ניתן במסגרת פקודת המבחן משנת 1969. צו מבחן יכול לעמוד בפני עצמו, ויכול לכלול תנאים נוספים, כמו: השתתפות בתכנית שיקום, התחייבות לעבודה סדירה, בדיקות סמים קבועות והתייצבות אצל קצין מבחן.

 

סעיף 1 לפקודת המבחן קובע כי כאשר אדם הואשם בעבירה פלילית, ובית המשפט קבע כי האישום הוכח, ובהתחשב בנסיבות העניין, הכוללות את אופיו של הנאשם, עברו הפלילי, תנאי ביתו, בריאותו הפיזית ומצבו השכלי, טיב העבירה שעבר וכל נסיבה מקילה שבה נעברה העבירה, רשאי בית המשפט לפי שיקול דעתו, לשחרר את הנאשם כדי להעמידו במבחן, או להרשיעו ולתת צו מבחן, או לתת צו מבחן ללא הרשעה.

 

מהם התנאים להטלת צו מבחן?

 

על פי הוראות סעיף 1 לפקודה, ניתן להטיל צו מבחן על נאשם בעבירה פלילית רק לאחר שבית המשפט קבע כי הוא אשם במיוחס לו בכתב האישום, וכי התקבל תסקיר שירות המבחן בעניינו והנאשם נתן את הסכמתו, הוזהר לגבי הפרת צו המבחן ותנאיו הוסברו לו. תקופת צו מבחן נעה בין חצי שנה לשלוש שנים, וניתן להאריך אותה בלבד שלא יעברו שלוש שנים, על פי שיקולי בית המשפט, נסיבות העבירה וחומרת תוצאותיה.

 

קצין המבחן, שהוא עובד סוציאלי בשירות המדינה, הוא הצינור המקשר בין הנאשם לבית המשפט ותפקידו לדווח על התקדמותו של הנאשם ועל מצבו, באמצעות תסקיר שירות המבחן. התסקיר כולל את מצבו המשפחתי, האישי, הכלכלי והנפשי של הנאשם, ומפרט האם הנאשם מתפרנס וכיצד, מה הסיכוי לשיקום וכדומה. כמו כן, תפקידו של קצין המבחן הוא לפעול לשיקומו ולתמוך בו בחזרתו לחברה, תוך סיוע במציאת עבודה וסיוע כלכלי.

 

העמדת נאשם תחת צו פיקוח

 

העמדת נאשם תחת פיקוחו של קצין מבחן במסגרת ההליך הפלילי אינו מוגדר כעונש אלא כאמצעי טיפולי שיקומי. הצו נועד לשמש מענה לאותם מקרים שבהם מתן תמיכה וליווי מקצועי לנאשם עשויים להועיל להחזרתו לתפקוד נורמטיבי. במסגרתו הנאשם מקבל טיפול ועזרה מקצין מבחן, במטרה לשקמו ולעשותו אזרח שומר חוק.

 

בית המשפט רשאי להפנות את הנאשם בטרם נקבע גזר הדין לתקופת מבחן. במהלך תקופה זו קצין המבחן נפגש עם הנאשם ומסייע לו להשתקם. בתום התקופה, מוגש תסקיר המסכם את התהליך הטיפולי שיקומי עם המלצות לענישה או לסיום ההליך הפלילי בדרך של שיקום. קצין מבחן יכול להיפגש בזמן מעצר עם הנאשם בכלא. בהמלצת קצין המבחן הנאשם יכול להשתחרר מהכלא לחלופת מעצר בקהילה ולהגיע לטיפול בתכנית שיקומית, שבמהלה מפקח עליו קצין מבחן ומסייע בשיקומו.

 

אם הנאשם לא ממלא אחר תנאי צו המבחן, או אם תוקף צו המבחן פוקע יכול בית המשפט לגזור על נאשם לראשונה עונש בגין ביצוע העבירה המקורית. אם הנאשם לא ממלא אחר התנאים, ניתן להטיל עליו סנקציות הכוללות מתן אזהרה, הטלת קנס, הרשעה ועונש לאחר הפרת המבחן.

 

במקרה של הפרה עקבית של הצו, כגון, סירוב לעבור בדיקות סמים, או אי התייצבות בתכנית גמילה ושיקום, עשוי בית המשפט להטיל עונש מאסר עקב הפרת האמון. אולם אם הוטל על הנאשם עונש לצד צו מבחן, משמעות הפרת הצו והפקעתו היא כי הנאשם לא עמד בתהליך השיקומי שהוטל עליו ובנסיבות אלה בית המשפט לא יכול להטיל עליו עונש נוסף.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.