www.what2do.co.il

האם יש משמעות לכמות הסם שנתפסה בעת בקשה למעצר בית במקום עד תום ההליכים?

דרגו את המאמר

האם יש משמעות לכמות הסם שנתפסה בעת בקשה למעצר בית במקום עד תום ההליכים?

נאשמים אשר מוגש כנגדם כתב אישום בגין עבירות סמים עלולים למצוא עצמם במעצר עד תום ההליכים המשפטיים בעניינם. על מנת לעצור נאשם יש צורך להוכיח את קיומם של שלושה תנאים – ראיות לכאורה, עילת מסוכנות והעדר חלופה מתאימה. בית המשפט העליון קיבל לאחרונה את בקשתה של המדינה להורות על מעצרו של אדם הנחשד בעבירות של סחר בהרואין, עד תום ההליכים.


על פי כתב האישום, המשיב העסיק את אחיו בבית קפה ובעסק לשטיפת מכוניות. במרץ 2011 ערכה המשטרה חיפוש בעסקים ומצאה בין היתר שקית הרואין במשך 76 ג' בבית הקפה. השקית הייתה מחולקת ל-96 אריזות ונמצאו במקום גם מסמכים מזויפים וגנובים כגון תעודות זהות, כרטיסי אשראי, טלפונים סלולאריים וכדומה.

 

הצדדים לא היו חלוקים לגבי קיום ראיות לכאוריות. עם זאת, הייתה מחלוקת בנוגע לעוצמת ראיות אלו. יש להדגיש כי החזקה פיזית של חפצים בשטחו של פלוני יוצרת חזקה משפטית כי הרכוש שייך לו. בהחלטת בית המשפט צוין כי הסם נתפס בבית הקפה בו המשיב פועל כמפעיל ובעלים. כמו כן, הסם נתפס על מדף גבוה בבית הקפה, וזאת כאשר המשיב מכחיש וטוען שמדובר בתבלין למאכלים במקום.

 

תמונה זו ביססה אפוא את הקשר שבין המשיב לבין הסם. אי לכך, קמה במקרה זה עילת מעצר. הלכה פסוקה היא כי החזקת סם שלא לצריכה עצמית יוצרת חזקה של מסוכנות. כעת נפנה בית המשפט למשקל אשר יש לייחס לכמות הסם אשר נתפסה אצל המשיב.

 

"עבירות הסמים אינן עומדות כולן על מדרג אחד. החזקת סם מסוג הרואין בכמות של מעל ל-0.3 גרם יוצרת חזקה שהסם אינו לשימוש עצמי. כאן, אין המדובר במקרה גבולי, אלא בכמות של פי 250 מעל הכמות היוצרת חזקה, כאשר הסם אף מחולק ל-96 אריזות", נכתב בפסק הדין. לכך צירף בית המשפט את העבירות הנוספות המיוחסות למשיב כגון זיוף, מרמה, התחזות לאחר וכדומה.


לסיכום, ערר המדינה התקבל והחלטתו של בית המשפט המחוזי, שהורה לשחרר את המשיב למעצר בית אצל אח אחר המתגורר באילת, בוטלה. 
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.