www.what2do.co.il

עבירה של סיוע לביצוע עסקת סמים, מה העונש?

דרגו את המאמר

עבירה של סיוע לביצוע עסקת סמים, מה העונש?

צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו, בעל רישום פלילי והרשעות קודמות, סייע לסוחר סמים לבצע עסקה עם סוכן משטרתי סמוי. הצעיר הודה במעשה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירה של סיוע לביצוע עסקת סמים. בית משפט השלום בקריית גת נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, במהלך חודש אוקטובר 2013, סוכן משטרתי יצר קשר טלפוני עם חברו של הנאשם וביקש לרכוש ממנו סוליה וחצי של חשיש. בעקבות שיחת הטלפון הסוכן הסמוי הגיע למכולת והמתין לחבר. בשלב הזה הסוכן פגש את הנאשם וביקש שיתקשר אל הסוחר. הנאשם התקשר אל חברו וכעבור דקות ספורות, הגיע הסוחר עם החומר למכולת ושם בוצעה העסקה.

 

הנאשם אמר לסוחר ולסמוי שיברחו מיד אם ישמעו אותו צועק

 

הסוכן הסמוי רכש מהסוחר שתי פלטות סם מסוכן מסוג חשיש ובתמורה שילם במזומן סך של 6,600 שקלים. בשעה שבוצעה העסקה, הנאשם שמר על הדלת, ואף אמר לשניים כי אם הם שומעים אותו צועק, שיברחו מיד. מאחר שהנאשם שיתף פעולה עם הסוחר, הוא הורשע בעבירה של סיוע לביצוע עסקת סמים.

 

על פי הסדר הטיעון הוחלט כי אם שירות המבחן ימליץ על שילוב בהליך טיפולי, המאשימה תסתפק בעונש של שישה חודשי מאסר בעבודות שירות, כולל הפעלה של מאסר מותנה של שלושה חודשים. את יתר רכיבי הענישה, לרבות פסילת רישיון נהיגה על פי פקודת הסמים, הותירה להחלטת בית המשפט. 

 

הסנגור ביקש לכבד את הסדר הטיעון, ואף טען שהרכיבים נלווים למתחם הענישה לא היו חלק מהסדר הטיעון, אך הסכים כי על הנאשם יוטל בנוסף גם מאסר מותנה וקנס כספי בהתאם לשיקולי הענישה בעבירות סמים.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 23, נישא לאחרונה לבחירת לבו. בימים אלה הוא עובד בשתי עבודות במקביל בתיווך ובשיפוצים. עוד עלה כי הוא בן למשפחה נורמטיבית, במהלך לימודיו בבית הספר, הוא סבל מבעיות קשב וריכוז, אך הצליח בקושי רב להשלים 12 שנות לימוד ללא תעודת בגרות ושירת בצה"ל.

 

הנאשם הביע נכונות להשתלב בהליך טיפולי ולעבור גמילה

 

מבדיקת סמים שנערכה במסגרת שירות המבחן נמצאו שרידי סם, למרות שהנאשם הצהיר כי התנקה מסמים. בית משפט סבר שאם הוא אכן משתמש בסמים הממונה לא יכשירו לבצע עבודות שירות ויהיה עליו לשאת מאסר בכלא. מהתסקיר המשלים עלה כי הנאשם הקפיד להגיע באופן סדיר לבדיקות ולטיפול הקבוצתי, הוא הביע נכונות לערוך שינוי בחייו ולעבור גמילה ואף ביקש לקבל סיוע במצבו הנפשי.

 

בנסיבות אלה המליץ קצין המבחן להסתפק בעונש מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות יחד עם צו מבחן וצו שירות לתועלת הציבור על פי הסדר הטיעון. בית המשפט קיבל את המלצת שירות המבחן והחליט לכבד את הסדר הטיעון. לפיכך גזר על הנאשם מאסר לתקופה של שישה חודשים לריצוי בעבודות שירות, הפעלת עונש של מאסר מותנה למשך שלושה חודשים, צו שירות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי, חתימה על התחייבות שלא יעבור עבירה שבה הורשע וקנס כספי.

 

ת"פ 54697-02-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.