www.what2do.co.il

נאשם שהורשע בביצוע עבירות סמים ביקש להקל בעונשו בעקבות גמילה

דרגו את המאמר

נאשם שהורשע בביצוע עבירות סמים ביקש להקל בעונשו בעקבות גמילה

נאשם שבדירתו נתפסה כמות סם קנביס גדולה, הורשע בעבירות סמים של גידול סם מסוכן, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית והחזקת כלים המשמשים להכנת סם מסוכן. בחודש פברואר 2014 בית המשפט המחוזי מרכז-לוד גזר על הנאשם 27 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 5,000 שקל.

 

בעקבות גזר דינו הגיש הנאשם הגיש ערעור לבית משפט העליון, בטענה כי גידל את הסמים לשימוש עצמי בלבד, וביקש לבטל את חודשי מאסר בפועל ולבצע במקום שירות לתועלת הציבור.

 

על פי עובדות כתב האישום, הנאשם גידל בדירה שכורה בה התגורר שיחי קנביס, החל מחודש ינואר 2011, במשקל של 33.5 קילו. לטענת הנאשם, הסמים שימשו אותו לצריכה עצמית בלבד, והוא אינו עוסק בסחר ובהפצת סמים. לאחר הרשעתו נשלח לקבלת תסקיר של שירות מבחן.

 

משירות התסקיר עלה כי הנאשם מכיר בהתמכרותו לסמים, והוא משתף פעולה עם הליך הגמילה והשיקום טרם מתן גזר הדין. קצין המבחן הביע חשש כי הטלת עונש מאסר בפועל תביא לנסיגה בתהליך השיקום ותיפגע בהישגיו, על כן המליץ על שירות לתועלת הציבור וקנס כספי.

 

הנאשם הודה באחזקת סמים שלא לשימוש עצמי

 

כאמור הנאשם ניסה לטעון כי גידל את הסמים לשימושו העצמי בלבד, זאת חרף העובדה כי הקים בדירתו השכורה מעבדה לייצור סמים, ואף הודה בעבירה של אחזקת סמים שלא לשימוש עצמי. עוד נטען כי הנאשם ביצע את העבירות בעת שתלוי ועמד נגדו עונש מאסר על תנאי בן 8 חודשים בגין הרשעה בעבירה של גידול סם לשימוש עצמי משנת 2007.

 

בעת שיקולי הענישה בגין עבירות סמים בית המשפט המחוזי לא השתכנע כי מדובר בשימוש עצמי ועל כן קבע כי מעשיו יצרו פוטנציאל להפצת סמים ולסיכון שלום הציבור, ובהתאם גזר עליו עונש מאסר בפועל, בניגוד להמלצת שירות המבחן.

 

הנאשם שאינו השלים עם העונש שנגזר עליו, הגיש ערעור לבית משפט העליון, ועתר לבטל את עונש מאסר בפועל, ולהאריך את המאסר המותנה. ואף ביקש לבצע במקום שירות לתועלת הציבור, על מנת לאפשר לו להשלים את ההליך השיקומי לגמילה.

 

הנאשם גידל בדירתו סמים מאחר ונהג לצרוך כמויות עצומות

 

הנאשם טען כי המחוזי טעה בכך שהטיל ספק בהיותו מכור לסמים, מאחר והוא נהג לצרוך כמויות עצומות של סם. עוד ציין כי חרף התמכרותו לסמים הצליח לקיים אורח חיים נורמטיבי, ולהדחיק את ההתמכרות מבני משפחתו וקרוביו. הנאשם הצהיר כי הפנים את חומרת מעשיו ושיתף פעולה עם הליך השיקום מתוך הכרה אמיתית בערכו ורצון להיגמל.

 

הנאשם הוסיף כי לא השכיל לנצל את ההזדמנות שניתנה לו במסגרת התיק הקודם והתדרדר שוב לשימוש בסמים, אך להבדיל, כיום ניתנה לו אפשרות לתקן את דרכיו, ולהתמודד עם התמכרותו, וסיפר כי הוא עבר תהליך ארוך ומשמעותי שבסופו הצליח להיגמל מסמים.

 

מהתסקיר המשלים עלה כי הנאשם אכן מעוניין לערוך שינוי מהותי בחייו ולנהל אורך חיים נורמטיבי, על כן המליץ שוב קצין המבחן להמיר את עונש המאסר בפועל שהושת עליו בענישה שיקומית, כדי להמשיך בגמילה.

 

הערעור התקבל חלקית ותקופת המאסר קוצרה

 

לאחר שמיעת העדויות, קבע העליון כי יש מקום להקלה מסוימת בעונשו של המערער, ומצא כי יש מקום לתת לשיקול השיקומי משקל רב יותר. על כן קבע שעונש המאסר שהושת עליו יקוצר ב- 3 חודשים, והמאסר המותנה שנגזר עליו במסגרת התיק הקודם ירוצה כולו בחופף לעונש המאסר שנגזר עליו בתיק האחרון. כך שבסופו של דבר ירצה 20 חודשי מאסר בפועל, במקום 27 חודשים.

 

ע"פ 2194/14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.