www.what2do.co.il

מהי מריחואנה רפואית?

דרגו את המאמר

מהי מריחואנה רפואית?

השימוש בצמח הקנבוס בתור טיפול לחולים במחלות כגון סרטן, איידס, הלם קרב, תסמונת, טורט ועוד, נקרא בעגה המקצועית – "מריחואנה רפואית". מדובר במגמה הולכת ומתפתחת בקרב רופאים ומשתמשים, והסדרת הצריכה של המריחואנה הרפואית נמצאת בעלייה מתמדת בישראל.

 

לשם ההשוואה, בשנת 2005 היו בישראל 64 חולים בלבד אשר הותר להם טיפול באמצעות מריחואנה רפואית. כיום, חמש שנים לאחר מכן, משתמשים בישראל כ-3,000 חולים מאושרים על ידי משרד הבריאות. על פי נתוני אגף המחקר בכנסת, בשנת 2020 ישתמשו בישראל כ-40 אלף חולים במריחואנה הרפואית.


האחראי על מתן האישורים לצריכת מריחואנה רפואית במשרד הבריאות הינו מנהל "אברבאנל" (בית החולים הפסיכיאטרי המפורסם), ד"ר יהודה ברוך. משרד הבריאות הסמיך את ד"ר ברוך לבחון את הבקשות, והאחרון עובר בעצמו על כל פנייה ופנייה. לפני מספר שנים הקים משרד הבריאות וועדת מומחים בה מומחים בתחומי המשפט והרפואה, על מנת לבחון את הבקשות הנ"ל.


אתר "הארץ" פרסם לאחרונה שגורמים בעולם התחתון מנסים להתחקות אחר מועדי המשלוח של המריחואנה הרפואית, והקנבוס (הנחשב איכותי ביותר) המדובר מתגלגל גם לידי סוחרי הסמים. כיום, משטרת ישראל מורה כי כל העברה של כמות גראס רפואי מעל 50 ג’ תעשה רק ברכב אשר בו נמצא מאבטח חמוש.


המשמעות הפלילית של צריכת מריחואנה רפואית ללא אישור


פקודת הסמים המסוכנים מגדירה את צמח הקנבוס, על כל רכיביו ונגזרותיו, כ-"סם מסוכן". בין השאר אוסרת הפקודה אוסרת כל שימוש ואו החזקה של סם מסוכן אלא במידה שהדבר הותר לפי הפקודה או ברישיון ממנכ"ל משרד הבריאות או ממי מטעמו.

 

שימו לב, שימוש במריחואנה רפואית ללא מרשם רופא מאושר על ידי משרד הבריאות, נחשב לעבירה פלילית אשר עלולה לגלגל לפתחו של המשתמש אישומים כגון תיווך בסמים, סחר בסמים ועוד.


כיצד משיגים אישור לצריכת מריחואנה רפואית?


במידה וחולה מעוניין באישור לצריכת מריחואנה רפואית, עליו לפנות בתחילה לרופא המומחה המטפל בו. רופא זה אמור לרשום לחולה המלצה מפורטת, הנתמכת הן בחוות דעת אישית, והן בנתונים אמפיריים, בנוגע לחשיבות הטיפול בקנבוס הרפואי.

 

מומחים בתחום הרפואה המשפטית מוסרים כי המלצה רפואית זו חייבת להיתמך בנתונים מובהקים כגון תוצאות בדיקות, מדדים שנלקחו לאורך תקופה, רשומות רפואיות (כגון גיליונות רפואיים ותיקים רלבנטיים) ועוד. כמו כן, על הרופא לציין בחוות דעתו כי מדובר בחולה אשר על הטיפולים בעניינו העלו חרס ועל כן לא נותרה ברירה אלא לאשר לו צריכה של מריחואנה רפואית.


אלו חולים זכאים לשימוש במריחואנה רפואית?


על פי החוק בישראל, השימוש במריחואנה רפואית מאושר לחולים אשר סובלים ממחלות קשות דוגמת כאב כרוני, קרוהן וקוליטיס, חוסר משקל ואובדן תאבון (קחכציה), סרטן (בכל הסוגים והשלבים) וטרשת נפוצה.

 

חולים אשר סובלים ממחלות שאינם ברשימה זו, אך עדיין מעוניינים בצריכת מריחואנה רפואית כמזור למכאוביהם, יכולים להגיש בקשה למשרד הבריאות. בקשתם של חולים אלו חייבת להיתמך (מלבד חוות הדעת הרפואית) גם במאמרים מקצועיים בתחום. בעבר הוכר הטיפול במריחואנה רפואית במחלות נוספות כגון איידס, תסמונת טורט, הלם קרב, פרקינסון ועוד
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.