www.what2do.co.il

מה העונש על החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו?

דרגו את המאמר

מה העונש על החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו?

שני כתבי אישום הוגשו נגד הנאשם, צעיר יליד 1986, בגין עבירות לפי פקודת הסמים המסוכנים. לאחר שבשני מקרים שונים, הוא החזיק בכמות גדולה של סם מסוג חשיש שלא לצריכה עצמית. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לקבוע עונש הולם על פי חומרת העבירות ונסיבותיו האישיות.

 

על פי עובדות כתב האישום הראשון, בחודש אוקטובר 2009, נערך חיפוש משטרתי בביתו של הנאשם בחולון, ונמצא סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 267 גרם, המסודר ב-12 יחידות נפרדות. הנאשם מסר לשוטר כתובת לא נכונה, ולפיכך הואשם בעבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו ובהחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית. בכתב האישום השני, נתפס הנאשם בפינת רחוב בבת ים, שהוא החזיק ברשותו סם מסוכן מסוג חשיש במשקל 52 גרם, והואשם בהחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית.

 

בתחילת הליכי המשפט הנאשם כפר במיוחס לו ונקבע מועד לשמיעת ההוכחות. בעת שמיעת ההוכחות, התמקד הסנגור בשאלה האם החזיק הנאשם בסם לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית. בתום הדיון הנאשם חזר בו מכפירתו, והודה במיוחס לו.

 

בדיקות השתן שנאשם מוסר בקביעות נקיות מסמים

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בן 28, גרוש ואב לקטינים. הוא בעל עבר פלילי מכביד, והורשע בשש הרשעות קודמות בעבירות אלימות ובעבירות סמים בגינן ריצה עונשי מאסר בפועל. יחד עם זאת הנאשם החל בהליך טיפולי שיקומי עקב הידרדרותו לשימוש בסמים, והוא הקפיד לשתף פעולה, אולם לטווח הארוך הוא לא הצליח לשמור על כללי המסגרת, והוא ממשיך בטיפול פרטני, ואף בדיקות השתן שהוא מוסר בקביעות נקיות מסמים. קצין המבחן המליץ על עונש של מאסר שירוצה בעבודות שירות, והטלת צו שירות לתועלת הציבור למשך 18 חודשים.

 

המאשימה ציינה את כמויות הסם שהנאשם החזיק, והעובדה שהפריע לשוטרים בשעת מילוי תפקידם, במהלך תפיסתו. והדגישה כי הנאשם פגע במעשיו בערכים חברתיים מוגנים, שעיקרם מלחמת החורמה שמנהלת החברה בתופעת הסמים. על כן עתרה לגזור על הנאשם מאסר בפועל בן ששה חודשים שאותו יוכל לרצות בעבודות שרות אם יימצא מתאים, לצד מאסר על תנאי וקנס כספי.

 

הסנגור טען כי בשיקולי ענישה בעבירות סמים יש לתת משקל מכריע בקביעת העונש לעובדה שמדובר בעבירות משנים 2009 ו- 2010, ומאז הוא נקי מסמים ועובר הליך טיפולי מוצלח במסגרת צו פיקוח מבחן, על כן ביקש לאמץ את המלצת קצין המבחן ולהסתפק בצו מבחן למשך 18 חודשים.

 

בית המשפט גזר על הנאשם ארבעה חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות

 

הנאשם הביע חרטה על מעשיו ואמר כי בעקבות הגמילה מסמים והשיחות הטיפוליות, הוא פתח דף חדש בחייו וצבר כוחות חדשים, ואף עושה מאמצים להרחיב את משפחתו. בית המשפט התרשם כי הנאשם אכן עושה מאמצים לחזור לדרך הישר והתחשב בנסיבותיו האישיות. לפיכך גזר עליו ארבעה חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות, תשעה חודשי מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות כספית בסך 2000 שקלים.

 

ת"פ 10971-03-11 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.