www.what2do.co.il

ייבוא סמים לישראל מדרום אמריקה - גזר דין

דרגו את המאמר

ייבוא סמים לישראל מדרום אמריקה - גזר דין

השופט הטיל על נאשמות שסייעו בהברחת סם מסוכן לישראל מספר חודשי מאסר לריצוי בפועל, בהתאם לתרומתן בביצוע העבירה. השופט דחה את בקשת המאשימה להשית עליהן עונש חמור והסתפק בעונש קל יותר בשל הנסיבות האישיות של הנאשמות.


מקרה זה דיבר על פרשה של ייבוא סם לישראל. הנאשמות לא היו יזמיות הייבוא, אלא היו אלו אנשים אחרים, נגדם הוגש כתב אישום נפרד. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמות יצרו קשר עם מייבאי הסם, בעקבות מודעת דרושים בעיתון. אז, הוסבר להן כי העבודה הייתה להבריח תרופות יקרות מחו"ל. לנאשמות הובהר שהמעשה לא היה חוקי. בהמשך, מייבא הסם סיכם עם הנאשמות את פרטי הייבוא וחשף בפני אחת מהן כי היה מדובר בסמים מסוכנים.


הנאשמת השנייה, שלא הייתה מודעת למעורבות הסמים, סיכמה עם מייבא הסם כי היה תישא על גופה את הסחורה בחו"ל ובתמורה תקבל שכר של 5,000 דולר. במקביל, הנאשמת הראשונה נדרשה ללוות ולפקח על חברתה ובתמורה קיבלה שכר של 2,000 דולר. באוקטובר 2007, כל המעורבים תיאמו את פרטי הנסיעה ופרטים נוספים באשר לעסקה.


הנאשמות טסו לדרום אמריקה, שם היה הסם ויצרו קשר עם מייבאי הסם. באחד מהימים, הנאשמת הראשונה פגשה אישה מקומית וקנתה ממנה סם מסוכן מסוג קוקאין. את הסם היא סידרה כך שהנאשמת השנייה תוכל לשאת אותו על גופה ואז היא מסרה לה אותו. בשלב זה נודע לנאשמת השנייה כי היה מדובר בסם ולא בתרופה, ולמרות זאת היא המשיכה בתוכנית כפי שהותוותה במקור.


כעבור חודש הנאשמות טסו חזרה לישראל. הנאשמת השנייה נשאה על גופה את הסם והנאשמת הראשונה השגיחה עליה. לאחר נחיתתן, הן נעצרו על ידי המשטרה. בהמשך, הנאשמת הראשונה התקשרה למייבא הסם, בהתאם להנחיות שקיבלה מהמשטרה וקבעה עמו להיפגש על מנת למסור לו את הסם. לפגישה הגיע שליח מטעם מייבא הסם והנאשמת מסרה לו חבילת דמה שהוכנה מבעוד מועד על ידי המשטרה. הנאשמות הודו במיוחס להם במסגרת הסדר טיעון. במסגרת ההסדר התביעה עתרה לעונש מאסר בפועל של 3.5 שנים לגבי הנאשמת הראשונה ו-2.5 שנים ביחס לנאשמת השנייה.


טיעוני הצדדים


המאשימה טענה כי היה ראוי להשית את הרף העליון של הענישה, עליו הוסכם בהסדר הטיעון, על שתי הנאשמות. המאשימה נתנה דעתה לכל הסיבות המקלות שהיו לנאשמות, לרבות היעדר עבר פלילי וגיוסן על ידי אחר למשימה תוך ניצול מצוקתן הכלכלית.


בא כוחה של הנאשמת הראשונה פירט את נסיבותיה האישיות והמשפחתיות של הנאשמת. היא הייתה כבת 30, בת למשפחה מרובת ילדים שסבלה ממצוקה כלכלית קשה, הורים התגרשו בגיל צעיר ואף היא נישאה והתגרשה. הנאשמת הייתה אם חד הורית שגידלה לבדה שלושה ילדים ושקעה בחובות כלכלים גבוהים ולכן נענתה להצעת העבודה.


הודגש כי היה מדובר באישה נורמטיבית, שגילתה את מעורבות הסם בעבודה בשלב מאוחר, לאחר שנקשרה לפרשה ולמעורבים. תפקידה היה ללוות את נושאת הסם על פי הנחיה מפורשת של אחרים. כלומר, היה לה תפקיד שולי בפרשה. כמו כן, הנאשמת הודתה במעורבותה ובמיוחס לה, היא שיתפה פעולה עם המשטרה והודאתה המלאה היא שסיפקה את הראיות שהיו נחוצות להרשעת אחרים.


בא כוחה של הנאשמת השנייה ביקש מבית המשפט שלא להטיל על הנאשמת את הרף העליון של הענישה, כבקשת המאשימה. הוא הדגיש את קשייה האישיים והנפשיים, והביע חשש כי מאסר ממושך היה עלול להחמירם. כמו כן, נטען כי הנאשמת כלל לא ידעה על עצם קיומו של הסם, ולאחר שגילתה זו, היא חשה חסרת אונים ובלית ברירה נאלצה להמשיך בתוכנית. שתי הנאשמות הביעו צער וחרטה על מעשיהן וכן נכונות לפתוח פרק חדש בחייהן.


דיון והכרעה


בבואו לאזן בין שיקולי הענישה הראויים בעבירות של ייבוא סם לישראל לבין הנסיבות האישיות של הנאשמות במקרה זה, השופט נאלץ להתמודד עם קושי שניצב בפניו לאור מצבן החריג של הראשונות: לשתיהן לא היה עבר פלילי, נאשמת אחת הייתה אם חד הורית לשלושה ילדים קטנים והשנייה סבלה מבעיות נפשיות.

 

כמו כן, שתיהן לא יזמו את המעשה העברייני או תכננו אותו אלא נגררו אליו בעקבות מודעה כוזבת בעיתון. הן לא ידעו עד שלב מסוים שמדובר בייבוא סם ואחת מהן הובאה בסוד העניינים כשלא הייתה לה בחירה חופשית. השופט ציין כי שתי הנאשמות הודו במעשיהן, שיתפו פעולה עם המשטרה והביעו חרטה.

 

כל אלו לימדו כי מעשה זה לא היה אופייני לנאשמות, שהיו נשים נורמטיביות מעיקרן. מנגד, עמדה חומרת העבירה והרצון להרתיע מפני מעשים אלו בעתיד. לבסוף, השופט החליט לבוא לקראת הנאשמות ולא להשית עליהן עונש ברף העליון. משכך, הוא השית על הנאשמת הראשונה עונש מאסר בפועל של 24 חודשים ועל הנאשמת השנייה הוטלו 20 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, הוטלו עליהן 18 חודשי מאסר על תנאי ותשלום קנס כספי.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.