www.what2do.co.il

גזר דין ביבוא קוקאין לישראל

דרגו את המאמר

גזר דין ביבוא קוקאין לישראל

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, רון שפירא, גזר עתה את דינם של בני זוג מנשר, שהורשעו על פי הודאתם, בשני אישומים שונים שעניינם עבירות על פקודת הסמים המסוכנים, בין היתר ע"י יבוא קוקאין מוסלק בתוך ויברטור.

 

השופט גזר על כל אחד מהם 16 חודשי מאסר, מהם 4 חודשים לריצוי בפועל ו- 12 חודשי מאסר מותנה. סה"כ ירצה כל אחד מהנאשמים 4 חודשים. כן התיר השופט לכל אחד מהנאשמים לרצות את מאסרו בעבודות שירות בכפוף לחוות דעתו של הממונה על עבודות שירות.

רקע:

עובדות כתב האישום מיחסות לנאשמים יבוא של 47 גר’ קוקאין מארגנטינה לישראל כאשר הנאשמים עשו בסם שיובא לשימושם העצמי בלבד. עיקר הסם נשלח לישראל באמצעות הדואר, בחבילה, כשהוא מוסלק בתוך מכשיר ויברטור. כמות קטנה של הסם הוכנסה לישראל במזוודתה של הנאשמת כאשר חזרה מארגנטינה, ארץ הולדתה, לארץ.

השופט שפירא ציין את פסיקת בתי המשפט לגבי הצורך להילחם בנגע הפצת הסמים וכי במקרים של יבוא סמים לישראל יש להחמיר בענישה וליתן לשיקול הציבורי עליונות על פני שיקומו של מי שייבא סמים לישראל וכי הדברים ידועים ומשקפים מדיניות ענישה נכונה וראויה, המביאה לידי ביטוי את הצורך להכות בעוצמה את מי שמחדירים סמים לישראל ומניעים, בדרך זו, את גלגלי עולם הפשע, תוך שהם גורמים נזקים לרבים המתמכרים לסם.

יחד עם האמור, ציין השופט כי מקרה זה הינו חריג בנסיבותיו ומחייב ליתן ביטוי של ממש לכלל כי ענישה היא תמיד אינדיבידואלית. במקרה זה הסמים יובאו לשימושם העצמי של בני הזוג, מטעמים שפורטו בתסקיר המבחן. גם באישום בו הורשעו בעבירה של יבוא הסמים יוחסה להם עבירה של אחזקת הסמים לצריכה עצמית בלבד, זאת חרף העובדה שהמשקל של הסמים עולה בהרבה על הכמות המוכרת ככמות סם לצריכה עצמית.


השופט הבהיר כי כאשר מביאים בחשבון את העובדה שיבוא הסם לישראל היה אך ורק למטרת שימוש עצמי, ניתן ליתן משקל של ממש לנתוניהם של הנאשמים.

אשר לנאשם ציין השופט כי מדובר בצעיר שהוא הרבה ומעל לנורמטיבי, עובד מסור ומקצועי. אדם בעל כושר חשיבה, אחראי, יוזם ואהוד על האחרים. שירת בצבא באופן מסור, בסדיר ובמילואים. מדובר בצעיר שבחר להתגייס ליחידה מובחרת ולהמשיך ולשרת במסגרת יחידת המילואים של אותה היחידה. מפקדיו וחבריו ליחידה בסדיר ובמילואים העידות על תרומתו הייחודית לעבודת היחידה, מסירותו הרבה והיותו לוחם המוכן לסכן את חייו כדי לבצע משימות המוטלות על לוחמי יחידה מסוג זה.

 

החברים לשירות הצבאי אף העידו על תיפקודו במלחמת לבנון השנייה והדגישו את האמון הבלתי מסויג שיש להם בו כלוחם וכחבר. השופט הוסיף כי עובדות אלו, שאינן חזון נפרץ גם בקרב צעירים נורמטיביים, צריכות להיזקף לזכותו. אדם המוכן לסכן חייו למען בטחון מדינת ישראל ועושה זאת בפועל במסירות, ראוי וזכאי כי כאשר ייפול לראשונה בחייו אל התהום - תושיט לו המדינה יד.

בכל הנוגע לנאשמת – ציין השופט שפירא כי לא ניתן להתעלם מנסיבות חייה הקשות שככל הנראה גרמו להתדרדרות לסמים, ולסיכוי השיקומי. כן הבהיר כי אין מדובר בצעירה בעלת דפוסי התנהגות עבריינים וכאמור גם הרקע לצריכת הסמים המשותפת עם הנאשם לא היה עברייני ולא היה במטרה להפיץ סמים לאחרים.

 

לכן, כעת, כאשר ניתקה עצמה מאותם גורמים שתרמו להתדרדרותה בעבר, יש מקום ליתן לה את ההזדמנות להתחיל פרק חדש של חיים נורמטיביים ועל זאת יש להוסיף את המחלה ממנה היא סובלת וכן את היותה בהריון.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.